Pénzcentrum • 2010. december 11. 07:02
"Főnök! Kell örök HBO egy tízesért?" Gyakorta elhangzik ez a kérdés az új televíziós előfizetést vásárolók lakásán a bekötést végző szakember szájából. Borítékolható, hogy az üzlet meg is köttetik, hiszen elvileg mindenki jól jár. Az ügyfél kevesebbet fizet a tv-előfizetésért, a szerelő pedig egy kis mellékeshez jut. A műsorszolgáltató vállalkozás és a fizetős tartalmakat gyártó cég viszont szívhatja a fogát, hiszen bevételtől esik el.
A lopásoknak két fajtája van. Van az önkiszolgáló típus, aki a személyi sérülés kockázatát is vállalva önkényesen csatlakozik a hálózatra. Ebben az esetben persze mindenképpen rendelkezni kell a műszaki alapismeretekkel. Elterjedtebb a korrupció. Ilyenkor bizonyos összegért cserében a kábelszolgáltató embere oldja meg a fizetős tartalmakhoz való hozzáférést. Így a lebukás veszélye is kisebb mivel a szolgáltatók a hiba egyszeri feltűnése esetén nem gondolnak azonnal korrupt kollégára, ráadásul nincs kézzelfogható nyoma a jogosulatlan hozzáférésnek sem.
Szerettük volna megtudni, mennyire elterjedt Magyarországon a műsorlopás és mekkora károkat okoz ez a jelenség. Meglepetésünkre az ügyben érintett vállalkozások meglehetősen szűkszavúaknak bizonyultak. Sem azt nem árulták el, melyek a legtöbbször ellopott csatornák, sem azt mennyire elterjedt jelenségről van szó és az is homályban maradt, mennyi bevételkiesést okoz.
Kéry Ferenc a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség elnöke szerint minden bizonnyal jelen van a probléma hazánkban, de véleménye szerint nem olyan jelentős mértékű, hogy az kezelhetetlen volna. Az is biztos, hogy a lakossági lopások területi eloszlása egyenletes, nincsenek jobban vagy kevésbé fertőzött területek. A tolvajok társadalmi hovatartozása is vegyes képet mutat. A mélyszegénységben élők soraiból ugyanúgy kikerülnek a tolvajok, mint a felső tízezerből.
A televíziós műsorokat szolgáltató távközlési cégek úgynevezett hálózati veszteségeinek bizonyos része egyértelműen a lopásból származik. A kár nagyságát azonban kárról megbecsülni sem lehet, mivel a Pénzcentrum.hu által megkérdezett szolgáltatók mélyen hallgatnak az ügyben. A szolgáltatók arra hivatkoznak, hogy rendszerint alvállalkozóval dolgoznak és az ő feladatuk az auditálás. Emiatt nekik nincs rálátásuk teljes mértékben a jogtalan visszaélések nagyságrendjére.
A televíziós tartalmakat előállítók köréből származó információink szerint a műsorszolgáltatók hallgatása érthető. A legtöbb fizetős csatorna ugyanis szerződésben rögzíti a szolgáltatókkal, hogy az átadott jel védelme a szolgáltató feladata. Amennyiben lopás történik, úgy a kábelszolgáltató megszegi ezt a szerződést, ami miatt komoly kártérítést követelhet a tartalom tulajdonosa.
10 tipp: így vásárolj telefont karácsonyra - Kattints!
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kábel és a kapcsolószekrény is a szolgáltató tulajdona, ezért a műsorszolgáltató kötelessége folyamatosan ellenőrizni azokat és feltárni az esetleges visszaéléseket. A szolgáltatók szúrópróba szerűen ellenőrzik a hálózatot. A legtöbbször a szerelők kötelessége, hogy munkájuk közben folyamatosan ellenőrizzék az esetleges visszaéléseket. Csakhogy pont a szerelők azok, akik néhány ezer forintért ingyen biztosítják a fizetős tartalmakat az ügyfeleknek. A lopások ellen a fizetős műsorokat kínáló vállalkozások is harcolna, de az ő erejükből is csak kampányszerű ellenőrzésekre futja.
Megállapítható, hogy a több millió magyar televízió előfizetőből kampányszerű ellenőrzésekkel kiszűrni a tolvajokat reménytelen vállalkozásnak tűnik. Így aztán a lebukás esélye is igen csekély. A tolvajokat így a kilátásba helyezett büntetés sem rettenti el. Pedig ha beigazolódik a jogosulatlan hozzáférés, úgy a szolgáltatók minden esetben feljelentést tesznek a szerzői jogról szóló törvény megsértése miatt, a korrupt szerelőket azonnal elbocsájtják és őket is feljelentik.
Feltámad a legendás magyar márka - Kattints!
A problémát furcsa módon nem a károsultak erőfeszítései, hanem a technikai fejlődés oldja meg. A műsorlopás ugyanis elsősorban az analóg műsorsugárzás esetében fordulnak elő. A digitális tv-adás esetében a tolvajoknak nehezebb dolguk van, mivel a jelet a szolgáltatók folyamatos jelszógenerálással védik. Persze ez sem teljesen megoldhatatlan probléma az éles eszű rablók számára, akik mindig egy lépéssel a technológia előtt járnak.