A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a 2006. december 14-én tartott tárgyalásán megállapította, hogy a TIGÁZ Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt. visszaélt gazdasági erőfölényével amikor indokolatlanul magas szinten határozta meg annak a csatlakozási díjnak a mértékét, amit az új fogyasztók hálózatra kapcsolása valamint a régebbi fogyasztók kapacitásigényének növekedése esetén kell megfizetni. A TIGÁZ jogsértő magatartásáért 4 millió Ft versenyfelügyeleti bírság megfizetésére köteles. A TIGÁZ többi vizsgált magatartása tekintetben a GVH az eljárást megszüntette.
A magyar versenyjogban gazdasági erőfölénnyel rendelkezni nem tilos, az azzal való visszaélés azonban már jogellenes. Tekintettel a speciális, a verseny alacsonyabb fokú jelenlétére jellemző piaci helyzetre, az erőfölényes vállalkozás fokozott felelősséggel köteles eljárni üzleti döntéseinek kialakításakor. A versenytörvény szerint gazdasági erőfölénnyel az a vállalkozás rendelkezik, amely gazdasági döntéseit a többi piaci szereplőtől nagymértékben függetlenül képes meghozni.
A versenyfelügyeleti eljárás alá vont TIGÁZ Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt. (a továbbiakban: TIGÁZ) fő tevékenységi köre a gázelosztás és a gázkereskedelem. A TIGÁZ a magyarországi fogyasztók több mint 30 százalékát látja el vezetékes földgázzal.
A TIGÁZ ellen lefolytatott versenyfelügyeleti eljárás eredményeként a GVH túlzottan magasnak, s eképpen a versenytörvénybe ütközőnek minősítette a TIGÁZ Üzletszabályzata alapján 2004. és 2005. években alkalmazott csatlakozási díj mértékét, amely - bizonyos esetekben - több mint háromszorosa volt annak a csatlakozási díjnak, amelyet ugyanolyan kapacitásigényű kisfogyasztók és közüzemek esetén a jogszabály hatósági árként ír elő.
A versenyfelügyeleti eljárás további kérdések elbírálására is kiterjedt. Eldöntetndő volt, hogy vajon versenyjogsértő-e a TIGÁZ azon magatartása, mely szerint csak egyedi kérelem alapján vonja be a fogyasztókat abba döntésébe, hogy mely kivitelezőket választja ki pályáztatás útján a csatlakozási munkák elvégzésére, és előzetesen nem is tájékoztatja fogyasztóit a részvétel lehetőségéről. A GVH ebben a kérdésben, valamint a csatlakozási díj megállapításának módjának tekintetében megszüntette a versenyfelügyeleti eljárást. A GVH határozatában rámutatott: nem ütközik a versenyjogi szabályokba az a díjszámítási mód, hogy a TIGÁZ - a korábban felmerült költségekre alapozva - előre rögzíti a kapacitásbővítési díj mértékét. A GVH ugyanakkor kiemelte, a díjszámítás módszerének elfogadása nem jelenti azt, hogy tartalmi okból kizárt lenne az így megállapított díj versenyjogba ütközése, például ha indokolatlanul magasak annak egyes részelemei.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Azt is vizsgálta a GVH, hogy versenyjogi értelemben vett diszkriminációnak minősül-e az, hogy a gázfogyasztási csatlakozás során bizonyos különbségek voltak észlelhetőek az egyes fogyasztók között. A versenyfelügyeleti eljárás során a GVH arra a következtetésre jutott, hogy a TIGÁZ eljárása egyik fogyasztó csatlakozása során sem tért el nagymértékben a többitől. Pályáztatás útján választották ki a kivitelezőt, a beruházó bevonása a pályázók kiválasztásába egyedi kérés alapján történt, a csatlakozási díj pedig minden esetben az üzletszabályzatban foglaltak szerint került meghatározásra.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


