Jelentős volt az elmúlt időszakban a növekedés Európa fejlődő részén - írja legutóbbi jelentésében az IMF (World Economic Outlook). 2005-ben a GDP a régióban 5.5%-kal növekedett, a bővülés fő forrás a belföldi felhasználás volt, amely mögött a külföldi tőkebeáramlás indukálta beruházás illetve a hitelekből táplálkozó fogyasztás volt. A régió egészének dinamikája mellet országonként a kép igen
változatos. Magyarország esetében az IMF 2006-ra 4.5%-os, 2007-re 3.5%-os bővüléssel számol, az infláció 3.5%-ról 5.8%-ra emelkedhet. A folyó fizetési mérleg hiánya idén elérheti a GDP 9.1%-át, mely jövőre 8%-ra mérséklődhet. A Valutaalap szerint sürgős feladat a fiskális konszolidáció.
Az IMF adatai illetve prognózisa szerint a leggyorsabb növekedés a régióban a balti országok és Törökország körében történt és várható. A cseh gazdaság az utóbbi időszakban érdemben dinamizálódott, hasonló folyamatok figyelhetők meg Szlovákiában is. Ezzel ellentétben a lassabbak közé tartozik Magyarország illetve Lengyelország valamint Szlovénia. Az utóbbi országok közül azonban Lengyelország egyre inkább a dinamikus csoport felé közeledik (export, javuló munkaerőpiaci feltételek).
Az alábbi táblázatban a magyar adatoknál furcsa, hogy az IMF szakértői mindhárom főbb makrogazdasági indikátornál az eddigi hazai kormány- és MNB-előrejelzésektől, illetve konszenzusoktól jelentősen eltérő értékekkel számolnak. Áprilisban (az előző világgazdasági kitenkitő alkalmával) az IMF idénre 4.4, jövőre 4.2%-os gazdasági növekedést és 2, illetve 2.7%-os éves átlagos inflációt prognosztizált Magyarország vonatkozásában.
Az IMF szerint a régió kilátásai összességében továbbra is kedvezőek, a növekedés átlagosan 5-5.5% között lehet. A fő hajtóerő a belső fogyasztás marad, de az euró-zóna kedvező gazdasági helyzete az exportot is pozitívan érinti. Az előző jelentés óta elsősorban Törökország és Magyarország gazdaságának növekedési lehetőségei romlottak jelentősebb mértékben.
A régió gazdaságainak egyik leggyengébb pontja a jelentős külső egyensúlytalanság, a magas folyó fizetési mérleg hiányok. Ha a hangulat a globális pénzügyi piacokon negatívabbra fordul, akkor az országok jelentős problémákkal szembesülhetnek. Figyelembe kell azonban venni, hogy ezek az országok továbbra is kedvező befektetési lehetőséget nyújtanak a külföldi tőketulajdonosoknak (alacsony munkaerőpiaci költségek, EU integráció stb.). A külső finanszírozási igény megugrása elsősorban a fogyasztáshoz, illetve az ezt finanszírozó hitelekhez kapcsolódik. Magyarország esetében a jelentés kiemeli, hogy nem csak a privát fogyasztás jelentős, de a költségvetés túlköltekezése miatt is szükséges volt a külföldi forrásbevonás növelése.
Az IMF szerint a fiskális konszolidáció a legsürgetőbb Magyarország esetében. Erre mindenképp szükség van a befektetői bizalom megőrzése érdekében, a költségvetési hiány 2006-ban elérheti a GDP 10%-át. A magyar pénzügyi kormányzat ezt 2007-re a GDP 4%-val kívánja csökkenteni, ami az IMF szerint igen jelentős kihívás. Az intézkedések alapvetően az adóbevételek növelésére építenek, mely nem csupán a rövid távú növekedési kilátásokat rontja, de a potenciális bővülést is negatívan érinti - véli a Valutaalap.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az IMF szerint több országban is az infláció féken tartása magasabb kamatszintet tehet szükségessé. Az elemzés itt Törökországot említi, de utal rá, hogy több közép-európai országban is emelkedik a pénzromlás üteme. Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon is történtek lépések a monetáris politika oldaláról az infláció féken tartására. További kamatemelések a gyors gazdasági növekedés, a külső inflációs környezet romlása illetve az árfolyamok leértékelődése esetén válhatnak szükésgessé.
Az IMF szerint a legtöbb az EU-hoz újonnan csatlakozott országban a belső felhasználás bizonyos fokú korlátozására lenne szükség ahhoz, hogy a külső finanszírozási pozíció javuljon, a sérülékenység mérséklődjön.
Az IMF szerint meg kell kezdeni, illetve folytatni kell a strukturális reformokat a viszgált régióban. Az euró-zónához való csatlakozásra alaposan fel kell készülni, az árfolyamrendszerek rugalmasságát nem célszerű túl korán feladni. (Nálunk a konvergencia program készítésekor korai ERM-II belépést emlegettek a döntéshozók, ami az IMF vélemény tükrében inkább elkerülendő lenne.) Növelni kell a munkaerőpiac rugalmasságát az időszakos foglalkoztatással és a területi mobilitás növelésével is.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.