23 °C Budapest

IMF a régióról - magyar kritikák (2.)

Pénzcentrum
2006. szeptember 14. 10:34

Jelentős volt az elmúlt időszakban a növekedés Európa fejlődő részén - írja legutóbbi jelentésében az IMF (World Economic Outlook). 2005-ben a GDP a régióban 5.5%-kal növekedett, a bővülés fő forrás a belföldi felhasználás volt, amely mögött a külföldi tőkebeáramlás indukálta beruházás illetve a hitelekből táplálkozó fogyasztás volt. A régió egészének dinamikája mellet országonként a kép igen

változatos. Magyarország esetében az IMF 2006-ra 4.5%-os, 2007-re 3.5%-os bővüléssel számol, az infláció 3.5%-ról 5.8%-ra emelkedhet. A folyó fizetési mérleg hiánya idén elérheti a GDP 9.1%-át, mely jövőre 8%-ra mérséklődhet. A Valutaalap szerint sürgős feladat a fiskális konszolidáció.

Az IMF adatai illetve prognózisa szerint a leggyorsabb növekedés a régióban a balti országok és Törökország körében történt és várható. A cseh gazdaság az utóbbi időszakban érdemben dinamizálódott, hasonló folyamatok figyelhetők meg Szlovákiában is. Ezzel ellentétben a lassabbak közé tartozik Magyarország illetve Lengyelország valamint Szlovénia. Az utóbbi országok közül azonban Lengyelország egyre inkább a dinamikus csoport felé közeledik (export, javuló munkaerőpiaci feltételek).

Az alábbi táblázatban a magyar adatoknál furcsa, hogy az IMF szakértői mindhárom főbb makrogazdasági indikátornál az eddigi hazai kormány- és MNB-előrejelzésektől, illetve konszenzusoktól jelentősen eltérő értékekkel számolnak. Áprilisban (az előző világgazdasági kitenkitő alkalmával) az IMF idénre 4.4, jövőre 4.2%-os gazdasági növekedést és 2, illetve 2.7%-os éves átlagos inflációt prognosztizált Magyarország vonatkozásában.


Az IMF szerint a régió kilátásai összességében továbbra is kedvezőek, a növekedés átlagosan 5-5.5% között lehet. A fő hajtóerő a belső fogyasztás marad, de az euró-zóna kedvező gazdasági helyzete az exportot is pozitívan érinti. Az előző jelentés óta elsősorban Törökország és Magyarország gazdaságának növekedési lehetőségei romlottak jelentősebb mértékben.

A régió gazdaságainak egyik leggyengébb pontja a jelentős külső egyensúlytalanság, a magas folyó fizetési mérleg hiányok. Ha a hangulat a globális pénzügyi piacokon negatívabbra fordul, akkor az országok jelentős problémákkal szembesülhetnek. Figyelembe kell azonban venni, hogy ezek az országok továbbra is kedvező befektetési lehetőséget nyújtanak a külföldi tőketulajdonosoknak (alacsony munkaerőpiaci költségek, EU integráció stb.). A külső finanszírozási igény megugrása elsősorban a fogyasztáshoz, illetve az ezt finanszírozó hitelekhez kapcsolódik. Magyarország esetében a jelentés kiemeli, hogy nem csak a privát fogyasztás jelentős, de a költségvetés túlköltekezése miatt is szükséges volt a külföldi forrásbevonás növelése.

Az IMF szerint a fiskális konszolidáció a legsürgetőbb Magyarország esetében. Erre mindenképp szükség van a befektetői bizalom megőrzése érdekében, a költségvetési hiány 2006-ban elérheti a GDP 10%-át. A magyar pénzügyi kormányzat ezt 2007-re a GDP 4%-val kívánja csökkenteni, ami az IMF szerint igen jelentős kihívás. Az intézkedések alapvetően az adóbevételek növelésére építenek, mely nem csupán a rövid távú növekedési kilátásokat rontja, de a potenciális bővülést is negatívan érinti - véli a Valutaalap.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az IMF szerint több országban is az infláció féken tartása magasabb kamatszintet tehet szükségessé. Az elemzés itt Törökországot említi, de utal rá, hogy több közép-európai országban is emelkedik a pénzromlás üteme. Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon is történtek lépések a monetáris politika oldaláról az infláció féken tartására. További kamatemelések a gyors gazdasági növekedés, a külső inflációs környezet romlása illetve az árfolyamok leértékelődése esetén válhatnak szükésgessé.

Az IMF szerint a legtöbb az EU-hoz újonnan csatlakozott országban a belső felhasználás bizonyos fokú korlátozására lenne szükség ahhoz, hogy a külső finanszírozási pozíció javuljon, a sérülékenység mérséklődjön.

Az IMF szerint meg kell kezdeni, illetve folytatni kell a strukturális reformokat a viszgált régióban. Az euró-zónához való csatlakozásra alaposan fel kell készülni, az árfolyamrendszerek rugalmasságát nem célszerű túl korán feladni. (Nálunk a konvergencia program készítésekor korai ERM-II belépést emlegettek a döntéshozók, ami az IMF vélemény tükrében inkább elkerülendő lenne.) Növelni kell a munkaerőpiac rugalmasságát az időszakos foglalkoztatással és a területi mobilitás növelésével is.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 4. vasárnap
Mónika, Flórián
18. hét
Május 4.
Anyák napja
Május 4.
A tűzoltók napja
Május 4.
Star Wars Nap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33