Az internet terjedésével szinte természetes igényként merült fel a szörfözőkben, hogy egymással "üzleti kapcsolatba" lépjenek, beindult hát a hálózati adok-veszek, mely súlyos biztonsági problémákat vetett fel az internetes fizetések területén. Mára ezeken a gondokon meglehetősen egyszerű túllépni, hiszen a banok korábban bemutatott ajánlatai (virtuális kártyák) mellett rendelkezésünkre állnak a magánszemélyek közötti kisebb összegű pénzküldemények azonnali online bonyolítását segítő P2P (person-to-person) pénzküldő rendszerek.
Ezek a pénzküldők egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, hiszen a fizetéshez nem kell megadni a bizalmas személyes és pénzügyi információkat, így nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat, mint egy hagyományos dombornyomott kártyával végrehajtott tranzakció után. Világszerte már több tízmillióan használják a biztonságos rendszereket, lássuk mi az, ami a magyar netezők számára is elérhető!
A legtöbbek számára az internetes fizetési rendszerek hallatán az eBay PayPal szolgáltatása jut eszébe. Nekik rossz hírrel szolgálhatunk: ezzel a rendszerrel hazánkból csak küldeni tudunk pénzt, PayPal számlánk azonban "tárolásra" alkalmatlan, így nem tudunk fizetést fogadni. Mindezek fényében tehát a rendszer csak vásárlásra használható: ha valakinek pénzt szeretnénk küldeni, akkor a PayPal-ban kell regisztrálni a bankkártyánkat, majd a rendszer arról leveszi a szükséges összeget. (A pénzküldés ezen szolgáltatás keretein belül ingyenes.)
A második legismertebb szolgáltató, a Neteller egyszerűen leradírozta Magyarországot a térképről. Kérdésünkre, hogy milyen okból nem lehet hazánkból használni a rendszert, az ügyintéző az internet-biztonság nem kielégítő fokát jelölte meg, arra pedig nem tudott válaszolni, hogy tervezik-e a szolgáltatás elérhetővé tételét a magyarországi netezők számára.
Szerencsére egy meglehetősen nyereséges ágazatról lévén szó, bőven akad még versenyző, így a következőkben alkalmunk nyílik összehasonlítani a számunkra is elérhető rendszereket. Az egyszerűség kedvéért a legfontosabb részleteket a következő táblázatban foglaltuk össze:
A fentiek persze önmagukban nem elegendőek az érdeklődők számára a választáshoz, így a továbbiakban néhány pontban összefoglaljuk a különböző szolgáltatók esetén felmerülő legfontosabb tudnivalókat/problémákat:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Moneybookers:
- A rendszerben bárkinek küldhetünk pénzt, aki rendelkezik e-mail címmel, így akár mi is kaphatunk egy összeget anélkül, hogy lenne egyáltalán Moneybookers számlánk. (Utóbbi esetben e-mailben értesülünk a történtekről, majd ingyenesen létrehozzuk a számlát, ahonnan levehetjük a pénzt.)
- Sok pénzt nem érdemes a Moneybookers számlán tartani, hiszen kamatot nem kapunk az egyenleg után.
- A kifizetés csak Visa kártyára, vagy bankszámlára történő átutalással lehetséges.
- A be- és kifizetés elvileg 2-3 napot vesz igénybe, a gyakorlatban azonban ennél valamivel lassabban történnek a tranzakciók.
ePassporte:
- Ebben az esetben egy virtuális Visa kártyáról van szó, mely ingyenesen létrehozható, ám éves díja 5 euró.
- A kártya igényléséhez rendelkezni kell valódi, netes fizetésre alkalmas Visa vagy MasterCard bankkártyával.
- Évi 35 dollárért lehet rendes plasztikkártyát is igényelni, mellyel az ATM-es készpénzfelvét költsége 2 dollár.
- Gyorsabb, mint a MoneyBookers, a kivételt követően pár percen belül már a kártyán van a pénz.
Click2Pay:
- Pénzkivételre csak csekkel, illetve kártyaigénylés esetén van mód. A kártya 10 dollárba kerül, erre ingyen kiteszik a virtuális számláról a pénzt, csak az ATM-es felvételnek van díja (3USD/tranzakció).
- Számlanyitáskor 5 dollárt zárol a megadott kártyáról, pár percen belül felhívnak adategyeztetésre (angolul).
- Fizetés indításakor, ha van a C2P számlán egyenleg, akkor először azt fogyasztja, ha azonban ez nem elég, akkor a megadott kártyáról vonja le a pénzt.
- Nagy negatívum a pénzkivételi lehetőségek korlátozottsága és az ügyfélszolgálat rugalmatlansága.
Mindent összevetve, ha javaslatot kellene tenni, akkor a MoneyBookers mellé tesszük le voksunkat, mivel a rugalmasság mellett a renoméval sincs probléma: 2003-ban ez a cég lett a világ első szabályozott e-pénz kibocsátója. Összességében tehát nem árt tisztában lenni a lehetőségekkel, amennyiben azonban a biztonságos internetes fizetés jár az eszünkben, ne feledkezzünk meg a hazai bankok kínálatában is jelenlévő virtuális kártyákról!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.