A jelenlegi 81 százalékosról 96 százalékosra nőhet a csatornázottság 2011-re Nyíregyházán. A kormány mai döntésének köszönhetően ugyanis az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, európai uniós támogatással, több mint 15,2 milliárd forintos beruházással folytatódhat a szennyvízhálózat fejlesztése a szabolcsi megyeszékhely eddig csatornázatlan városrészein.
Valamivel több mint 20 ezer embert közvetlenül, több mint 120 ezret pedig közvetve érintenek kedvezően a várhatóan jövő áprilisban induló szennyvíz-beruházási munkálatok Nyíregyházán. A város agglomerációjának három településén - Nyírpazonyban, Kótajon és Kálmánházán - 2007-re már kiépült a szennyvízelvezető hálózat, ugyanakkor a megyeszékhely elszórtan található, éppen ezért a korábbi szennyvízberuházásokból kimaradt utcáin, útszakaszain, valamint az új városrészeken és a bokortanyás részek esetében szükségessé vált a csatornahálózat-fejlesztés. A most induló fejlesztések során 207 kilométernyi szennyvízcsatornát fektetnek le, és több mint 8 ezer háztartást kötnek rá a hálózatra. A munkálatok 180 ezer négyzetméternyi út- illetve járdaburkolat helyreállítását is magukban foglalják.
A közel 12 milliárd forint európai uniós támogatással megvalósuló nyíregyházi szennyvízberuházás kiemelt eleme a jelenleg üzemen kívüli 2. szennyvíztisztító telep fejlesztése és bővítése - ez a telep ugyanis nem csak a túlterhelt 1. szennyvíztisztító telepet tehermentesíti, de kezelni tudja a most bekötött és bekötendő városrészek és agglomerációs települések megnövekedett mennyiségű szennyvizét is. A telep a bővítést és a gépészeti berendezések teljes cseréjét követően naponta 500 köbméter szippantott szennyvíz fogadására is alkalmas lesz majd. A nyíregyházi beruházás része egy új komposztáló telep építése is a régi, kis kapacitású és korszerűtlen komposztáló telep területén. Az új komposztáló mindkét szennyvíztisztító telepen keletkező iszapot fogadja majd, naponta 10,81 tonnás kapacitással.
Az európai uniós szennyvízhálózat-fejlesztési program környezetvédelmi szempontból is jelentős előrelépést jelent Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Számítások szerint Nyíregyházán és környékén ma még évente mintegy 750 ezer m³ szennyvíz szikkad el a talajba, jelentősen szennyezve a talajvizet és emelve annak szintjét. A beruházások végeztével 2012-re négyötödével, vagyis 600 ezer m³-rel csökkenhet a csatornán el nem vezetett szennyvíz mennyisége a szabolcsi megyeszékhelyen. A szennyvíz-átemelők szagtalanításával és a komposztáló telep fejlesztésével pedig mintegy 3500-an lélegezhetnek majd fel - a szó szoros értelmében.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.