A szezon első komoly hóhelyzete alakult ki: egy ciklon csapadékzónája vonul át az ország felett, aminek hatására péntekre virradóra sokfelé hullott kiadós mennyiség.
Budapesten szinte állandó téma a parkolás. A harmadik kerületről nemrég derült ki, hogy megemeli a parkolási díjakat. Ez azt a faramuci helyzetet idézheti elő budán, hogy egy addott utca egyik oldalán jelentősen olcsóbb lesz parkolni, mint a másikon. A parkolási zónatérképek alapján megnéztük, hogy hol érdemes néhány méterrel arrébb gurulni parkolás előtt, ha spórolni szeretnénk.
Hamarosan emelkedik a parkolási díj a harmadik kerületben, a hivatalos magyarázat szerint azért, mert az eddigi 175 illetve 265 forintos tarifák nem tudták távol tartani az agglomerációból érkező lakosokat, hogy autóikat a kerületben hagyják, így továbbra is nehéz parkolóhelyet találni napközben Óbudán.
Az új tarifa 265 forint lesz azokon a helyeken, ahol eddig 175 forint volt a parkolási díj, és 350, ahol eddig 265 forint volt. A változásokhoz szükséges jogszabálymódosításhoz szerdán járult hozzá a Fővárosi Közgyűlés, az Index tudósítása szerint.
Ezzel a módosítással újabb olyan utca jön létre Budapesten, ahol jelentős különbség lesz a parkolási díjakban a közterület két oldalán. A Pusztaszeri úttól lefelé ugyanis, a Szépvölgyi út páros odalán a második kerületi 175 forintos díjat kell fizetni, a páratlan oldalon viszont az eddigi 265 forintos tarifát felváltja a 350-es.
Ha csak heti négy órát parkolunk a környéken, akkor
persze csak akkor, ha a második kerület nem emeli meg a parkolási díjat időközben. Az ilyen tarifaemelések ugyanis pont azért, hogy ne válassza mindenki spórolás céljából az olcsóbb övezetet, könnyen a szomszédos zóna díjemelkedését is előidézhetik.
Megvizsgáltuk a többi parkolási zónahatárt is, hogy megmutassuk, hol érdemes a leparkolás előtt néhány méterrel arrébb gurulni, hogy spóroljunk a parkolási díjakon. A spórolás mértékét a fenti példa szerint egy évre számoltuk ki, azzal a feltevéssel, hogy heti négy órát parkolunk a környéken.
XIII. kerület
Bár a Dráva utca mindkét oldala a XIII. kerülethez tartozik, mégis sokan tekintik ezt az utcát gyakorlatilag ország-, de legalábbis megyehatárnak. Ez választja ugyanis el északról Újlipótvárost a XIII. kerület többi részétől.
Ha a környéken van dolgod rendszeresen, itt sem mindegy, hogy hol rakod le az autódat. A páros oldalon 440 forint a parkolás óradíja, míg a páratlan oldalon ugyanez csak 265 forintba kerül. Éves különbség tehát itt is 36 400 forint.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kiskörút
A kiskörúton belül Pesten egységesen 440 forint a parkolási díj. Ezzel szemben az út külső karéján illetve a városközponttól távolabb eső mellékutcákban a VI. és VII. kerületben már csak 350 forintot kell fizetni, a VIII. és IX. kerületben pedig már 265 forintért parkolhatunk.
Ennek megfelelően,
- ha a VI. vagy a VII. kerületben, a körúton kívül parkolunk a belső rész helyett, óránként 90 forintot (a fenti példa alapján évente 18 720 forintot) spórolhatunk.
- Amennyiben ugyanezt a VIII., IX. kerületi részeken tesszük meg, akkor óránként 175 forinttal kell kevesebbet fizetni (évi 36 400 forint),
- Ha pedig a Rákóczi út, körúton kívül eső szakaszának páros oldala mögött parkolunk, az 350 forintba, a páratlan oldal mögötti rész pedig 265 forintba kerül, tehát 85 forintot spórolhatunk óránként, ami a példánknál maradva évente 17 680 forint.
II. és XII. kerület
E két budai kerületben néhány tömbbel arrébb parkolni néha elég necces a domborzati viszonyok miatt, de bőven találunk olyan helyszínt, ahol nem kell a fél hegyet megmászni, hogy egy utcával arrébb, spórolósan parkoljunk.
A Szilágyi Erzsébet fasor Moszkva tér és Gábor Áron utca közötti része eleve elválasztja egymástól a XII. és a II. kerületet, a páratlan oldalon a Trombitás utcától kifelé 175 forintért parkolhatunk, a páros oldalon viszont végig 350 forintért, igaz, ez nagyrészt a Városmajor-park, ahova kocsival a fasorról nem lehet behajtani, de ha ott van dolgunk, semmi nem akadályozza, hogy a II. kerületben parkoljunk olcsóbban, és átsétáljunk a szomszéd kerületbe (ezzel óránként 175 forintot spórolva).
Nem kell ugyanakkor feltétlenül átlépni a kerülethatárt, hogy ilyen mértékű különbséget találjunk. A Mammut bevásárlóközpont és a Millenáris Park környéki utcákban 350 forint a parkolási díj, a Marcibányi téren viszont, már csak 175 forint, ezért itt is érdemes lehet néhány utcával arrébb parkolni.
A fentiek csak a frekventáltabb helyeken található parkolási övezethatárok díjkülönbségeit mutatják be, de a város további helyszínein is sokat lehet spórolni a parkolással, ha néhány utcával arrébb parkolsz. Mielőtt elindulsz valahova, te is leellenőrizheted a parkolási övezethatárokat ide kattintva, a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. honlapján.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.