Döbbenet látni, mi lett az egykor kedvelt balatoni kempingekből és olcsóbb üdülőhelyekből! Pedig a rendszerváltás környékén még elképzelhetetlen volt a Balaton kempingek nélkül.

Sokan talán még nem is hallottak az úgynevezett marásvonalakról, amiket annak ellenére sem jelez semmi, hogy egyébként nagy veszélyt jelentenek a fürdőzőkre nézve.
Pár száz méterre a parttól egy árokszerű képződmény húzódik a Balaton medrében, az úgynevezett marásvonal – olvasható a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának honlapján. A marásvonalat nem jelzi bója, így a parttól messzire bemerészkedő strandolóknak kell a veszély tudatában lenniük.
Sokan – főleg a déli parton fürdőzők – hajlamosak mélyen besétálni a tóba, mivel abból indulnak ki, hogy a Balaton alapvetően sekély. Csakhogy egy élő természeti képződményről beszélünk, amit a hullámok, viharok időnként átrendeznek, így aztán szó sincs róla, hogy a meder lejtése egyenletes lenne.
A legnagyobb veszélyt a már említett, különösen a déli parton hangsúlyos marásvonal jelenti. Az északi part medre gyorsan, de egyenletesen mélyül, ezzel szemben a déli partnak sokkal szélesebb a sekélyes része, így a marásvonal elérésekor jóval nagyobb arányú a mélyülés. Ez azt jelenti, hogy itt a víz két métert is mélyülhet 30-50 méteren belül. Tulajdonképpen egy árokról beszélünk. A parttól 1 kilométerre már érezhető ez az árok, és gyakran az vezet tragédiához, hogy a vízibicikliről beugrók pánikba esnek amiatt, hogy hirtelen eltűnik a talaj a lábuk alól.
A marásvonalakhoz kiemelkedések, úgynevezett turzások is hozzájönnek: ezeket a víz építi a mélyedésekből, a marásvonalból kiszabadult mederanyagból. Mint írtuk: élő tóról van szó, aminek az az egyik következménye, hogy ezek a turzások mozognak, egy-egy vihar után könnyedén helyet változtathatnak, így nem szerencsés fejest ugrani a déli parton. Ezek ráadásul nem képeznek párhuzamos ívet a parttal a mélyvíz felé. Ez a nagyfokú változékonyság csak a turzásokra jellemző egyébként, a marásvonalak helyzete ezzel szemben csak nagyon lassan változik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Jó hír viszont, hogy a kijelölt strand határán belül nem kell tartanunk a marásvonalaktól. A strandot üzemeltetőknek 120 centiig kötelességük kijelölni a strand határát, az már a strandoló felelőssége, hogy ne menjen túl ezeken a bójákon.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


