Számos sofőr gondolt már arra, vajon mi történik akkor, ha nyugodtan autózik, majd hirtelen észrevesz egy akadályt 50 méteres távolságon belül és beleáll a fékbe. Ha 100 km/óra sebességgel haladt, akkor 64 km/órára le tud lassítani még az ütközés előtt. 110 km/órás sebességnél azonban ez sokkal magasabb a hosszabb reakcióidőnek és a hosszabb féktávolságnak köszönhetően. Az ütközési sebesség ebben az esetben, 80 km/óra. De vajon mit eredményez ez a különbség?
Az ADAC német autószövetség letesztelte, hogy a két sebesség között mekkora is a különbség, ha ütközésre kerül sor. A teszthez egy, a korábbi vizsgálatok alapján biztonságos, középkategóriás autót választottak. A Renault Lagunában a frontális ütközésnél az utasok különösen védettek 64 km/órás sebességnél, ez már a korábbitesztelések során kiderült. A sérülés kockázata minden utas számára nagyon alacsony volt.
A 80 km/órás kísérletet ezzel szemben teljes egészében végrehajtották és kiértékelték. Ezért is tudta az autósszövetség az eredményeket összevetni egymással.
A kísérlet egyértelműen azt mutatta, hogy az utasok 80-as sebességnél még a legbiztonságosabb autókban sem "sérthetetlenek". Nézzük, mi a különbség a két sebességgel történő ütközés között...
Autó
64km/óra
Az autó motorháza pont elegendő arra, hogy az ütközés által keltett mozgási energiát tompítsa. Az utasfülke nem roncsolódik, az ajtók külön erőfeszítés nélkül nyithatóak.
80km/óra
Az ütközési pontnál az autó teljes mértékben összetörik. Az utasfülke nagy valószínűséggel nem marad stabil, roncsolódhat, a kormánykerék és az armatúra szintén roncsolódik. Az első ajtók beszorulnak és csak komoly erőkifejtéssel lehet kinyitni, ami nagyban megnehezíti az utasok mentését.
Sofőr
64km/óra
A légzsák megfelelő távolságban megállítja a vezetőt a kormánykeréktől, így nem szenved mellkasi sérüléseket. A biztonsági öv pedig megakadályozza, hogy beverje a térdét az armatúrába. A terhelés értékek az ütközés alatt végig a kritikus, vagyis a sérülést okozó szint alatt maradnak, a sérülés veszélye nagyon alacsony.
80km/óra
A kormánykerék az ütközés hatására betolódik a belső térbe, így a vezetőnek rövidebb táv áll rendelkezésre, hogy lelassuljon, ráadásul nagyobb sebességről. A légzsák ilyenkor már nem tudja megakadályozni, hogy a mellkas beleütközzön a kormányba, drasztikusan emelkedik a mellkasi sérülések kockázata. A térd is komoly terhelés alá kerül, ha beüti az utas. A következmény összességében az, hogy ilyen sebességgel történő ütközésnél extrém módon megnő a mellkas, a térdek, a combcsont és a csípő sérülésének veszélye.
Anyós ülésen utazó
64km/óra
Az utas a biztonsági övnek és a légzsáknak köszönhetően megfelelően védve van az ütközés során, gyakorlatilag semmi esély nincs arra, hogy beüsse a mellkasát vagy a térdét a középkonzolba. A mozgástér elég nagy ahhoz, hogy a terhelés a test minden területén a kritikus szint alatt maradjon.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
80km/óra
Bár az autónak az anyósülés felőli oldalán semmilyen olyan alkatrész nincs, mint a kormány, ami bentebb tud tolódni az ütközés hatására, a légzsák attól nem védi meg az utast, hogy a fejét ne verje be. Az utas mind a két térde nagy valószínűséggel ütközik bele a kesztyűtartóba. Alapvetően a középkonzol jelenti a legnagyobb kockázatot, bár a szint még nem kritikus, de minden esetre jóval magasabb, mint a 64km/órás sebességnél.
3 éves gyerek
64km/óra
Az ISO-szabványnak megfelelő gyerekülés gyakorlatilag teljesen megvédi a gyereket egy frontális ütközés során, az összes mért terhelési érték a kritikus szint alatt marad.
80km/óra
Köszönhetően a gyerekülés adta biztonságnak, a gyerek nem ütközik neki lendületből az első ülésnek. Mégis van esély egy mellkasi sérülésre a lökés következtében.
Másfél éves gyerek
64km/óra
A nyakra nehezedő terhelés egy ilyen idős gyermek esetén pont a határon van 64 km/órás ütközés esetén, ami már egy közepes kockázati szintet jelent. Minden más területen a sérülés esélye nagyon alacsony.
80km/óra
Bár a gyerek teljes mértékben a gyerekülésben marad az ütközés során, így a feje nem sérülhet, a nagyobb erőhatások miatt nagyobb terhelést jelent a nyakára a baleset, illetve a mellkasára, amikor visszatartja a biztonsági öv az előreeséstől. Emiatt 80 km/órás sebességnél egy ekkora gyereknek már komoly rizikót jelent a frontális ütközés.
Bár az esetek nagy részében csak könnyebb sérüléseket okoznak ezek a balesetek, azt nem szabad elfelejteni, hogy ilyen sebességnél mind a sofőrnek, mind a vele utazó felnőtteknek és gyerekeknek csak akkor van jó esélye túlélésre és a könnyebb sérülésekre ha be vannak csatolva, illetve gyerekülésben utaznak...

Itt verte el a legtöbb magyar a játékpénzt a SZÉP-kártyákról: ez történik, ha minden zseb átjárható?
A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévében, mint tavaly.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


