Az első félévben tíz százalékkal 7,5 millióra nőtt a hazai bankkártyák száma, vagyis minden négy lakosra három plasztiklap jut. Június végéig csaknem 2500 milliárd forintot költöttünk el kártyával. - közli az Index
Az első félévben tíz százalékkal 7,5 millióra nőtt a hazai bankkártyák száma, vagyis minden négy lakosra három plasztiklap jut. Június végéig csaknem 2500 milliárd forintot költöttünk el kártyával. – közli az Index
Az idén június végére az egy évvel korábbihoz képest 10 százalékkal, 7,5 millióra nőtt a hazai kibocsátású bankkártyák száma - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken. Ez persze nem jelenti azt, hogy a lakosok háromnegyedének már van plasztiklap a zsebében, hiszen sokan két-három bankkártyával is rendelkeznek.
A hazai és külföldi kibocsátású kártyákkal az idei első félévben 98,5 millió műveletet hajtottak végre a kártyabirtokosok, összesen 2445,5 milliárd forint értékben. A darabszám 6 százalékkal, az érték 9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A magyarországi kibocsátású kártyákkal itthon és külföldön 98,1 millió műveletet hajtottak, összesen 2459 milliárd forintot költve el. Ez azt jelzi, hogy a kártyákat elsősorban itthon használjuk, bár tény: a nyári üdülési szezon a második félévre esik. A végrehajtott tranzakciók száma arra utal, hogy egy bankkártyát átlagosan havonta kétszer használnak.
Pozitív módon változnak a magyar kártyabirtokosok kártyahasználati szokásai - állapítja meg a jegybank tanulmánya. 2005 első félévében százból már 43 alkalommal vásároltak kártyával a bankkártyák birtokosai, s 57-szer vettek fel készpénzt, 2004 első félévében ez az arány még 41-59 volt.
Kedvező jelenség, hogy tovább növekszik a hitelkártyák száma: 2005 júniusában már az összes kártya 13 százaléka volt hitel- és terheléses kártya, s 87 százalék betéti kártya. A "business" kártyák aránya mindössze 4 százalék volt 2005. június 30-án, számuk azonban az elmúlt öt év során két és félszeresére, arányuk közel duplájára nőtt - állapítja meg az MNB elemzése.
Az elmúlt félévben is folytatódott a bankkártyák "chipesítésének" folyamata: 2005. június 30-án már a forgalomban lévő betéti kártyák 11 százalékára, a hitel és terheléses kártyák 4 százalékára felkerült a jóval nagyobb biztonságot jelentő chip is.
A készpénzfelvételre szolgáló ATM-ek száma 14 százalékkal 3323-ra nőtt 2004. június vége és 2005 június vége között. A kereskedőknél elhelyezett POS-terminálok száma pedig ugyanebben az időszakban 15 százalékkal 28851-re bővült.