A jelenlegi helyzet kísértetiesen emlékeztet a 2008. októberi állapotokra, amikor az amerikai jelzálogpiaci válság elérte a magyar gazdaságot is.

A nyári hőség nemcsak a nyílt vizek szintjének drasztikus csökkenését eredményezte, hanem a tavak és folyók felmelegedése is komoly problémát okozott, oxigénhiányt előidézve, ami tömeges halpusztulást váltott ki. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője, Lévai Ferenc szerint a nyári halpusztulás mértéke idén többszörösére nőtt, azonban igyekeznek elkerülni az áremelést.
Az utóbbi másfél hónapban a vízhőmérséklet 26 és 30 fok között mozgott, soha nem volt ilyen magas Magyarországon a tavak és folyók hőmérséklete – mondta Lévai Ferenc az Inforádióban. Kiemelte, hogy minél melegebb a víz, annál kevesebb oxigént tud megtartani, ráadásul más gázok is felhalmozódnak a meder alján, amelyek milliméter vastag réteget képeznek. Amikor a légnyomás hirtelen leesik, ezek a gázok egyszerre szabadulnak fel, elkábítva a halakat, tehát nem az oxigénhiány miatt pusztulnak el, hanem mert mérgezés következtében.
Lévai hangsúlyozta, hogy a nagy párolgás is súlyosbítja a helyzetet: 30 fok fölötti vízhőmérséklet esetén naponta akár 1,5-2 centiméternyi víz is elpárolog. Véleménye szerint a víztározás lenne a legfontosabb megoldás, de Magyarországon nincsenek megfelelő tározók és duzzasztók, utoljára a 80-as években épültek ilyen létesítmények. A magyar tógazdaságok területe mintegy 26 ezer hektár, és körülbelül 350-400 millió köbméter vizet képesek tárolni, de sok halastó feliszapolódott, ami csökkenti a tárolható víz mennyiségét és ezzel együtt a halak életterét is.
A halpusztulás mértéke folyamatosan növekszik, míg korábban egy nyáron 10-15 százalékos veszteséget szenvedtünk el, mostanra ez legalább 30 százalékra emelkedett.

Van egy irtó fontos dolog, amire nem figyelünk oda, ha repülővel utazunk: erre nagyon rá lehet fázni
A statisztikák szerint repülőgép-balesetek körülbelül 75%-át pilótahibák és mechanikai hibák okozzák.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
Portfolio Gen Z Fest 2025


