Az albérlői kör átalakulásával egyre nagyobb veszélyt jelent az adóvégrehajtás a bérbe adók lakásban található vagyonelemeire is, dokumentáció nélkül ezeket is viheti a hivatal - írja a Napi Gazdaság.
Fokozott óvatosságra inti a lakásukat bérbe adókat a lakásbérleti piac átalakulása, a bérleti szerződésben vagy annak mellékleteként tételesen és beazonosíthatóan kell felsorolni a lakásban található felszerelési tárgyakat, illetve nem árt előkeresni a megszerzésüket igazoló számlákat. A bérlők tömegét korábban jellemzően a diákok, illetve az átmenetileg az adott városban dolgozók adták, jelenleg azonban olyan "kényszerbérlők" dominálnak, akik saját ingatlanjaikat különböző okok miatt elvesztették, és akár további adósságokkal is rendelkeznek − állítják a lapunk által megkérdezett ingatlanközvetítők. A lakásbérleti árak közben idén is átlagosan 5 százalékkal csökkentek.
A bérbe adók egyre gyakrabban szembesülnek a problémával, hogy a bútorozottan, jól felszerelten kiadott lakásaikban végrehajtó jelenik meg a bérlőnél, és a beszámolók szerint gondolkodás nélkül vinné az ott található értékesebb tárgyakat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napilap kérdésére adott válaszából kiderül, ezt teljes joggal meg is teheti. Az adóvégrehajtó ugyanis az adós címén folytatott helyszíni eljárásban a foglalás alól nem mentes, valós piaci értéket képviselő ingóság lefoglalásától akkor tekint el, ha a helyszínen igazolják, hogy az nem az adós tulajdona.
Az adóhivatal szerint az adós által életvitelszerűen használt − akár bérelt − lakásban található ingóságokról alapos okkal feltételezhető, hogy az ő tulajdonát képezik. A lefoglalás elkerüléséhez a tulajdonjogot a megfelelő dokumentumokkal (például számlával vagy adásvételi szerződéssel) kell igazolni, az adós vagy bárki más nyilatkozata ehhez nem elegendő.
Jogorvoslatra az úgynevezett igényper intézménye szolgál, amely a végrehajtás során lefoglalt vagyontárgyak tulajdoni viszonyait tisztázza. A pert a végrehajtást kérő ellen kell megindítani, az érintett vagyontárgy lefoglalását pedig a bíróság döntése oldhatja fel. Az igényper akkor halasztó hatályú a vagyontárgyak eladása szempontjából, ha a lefoglalást követő 8 napon belül indítják el, a későbbiekben erre csak akkor van lehetőség, ha a bíróság a végrehajtási eljárást külön kérelemre felfüggeszti.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az egyedi azonosítóval nem rendelkező vagyontárgyak tulajdonjogát is a vásárlást igazoló számla alapján tisztázzák, az adóvégrehajtó a helyszínen bemutatott dokumentumot elfogadja, és ebben az esetben nem foglalja le az érintett eszközöket. Az igényperben azonban már a bíróság ítéli meg a bemutatott dokumentumok bizonyító erejét.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


