Az albérlői kör átalakulásával egyre nagyobb veszélyt jelent az adóvégrehajtás a bérbe adók lakásban található vagyonelemeire is, dokumentáció nélkül ezeket is viheti a hivatal - írja a Napi Gazdaság.
Fokozott óvatosságra inti a lakásukat bérbe adókat a lakásbérleti piac átalakulása, a bérleti szerződésben vagy annak mellékleteként tételesen és beazonosíthatóan kell felsorolni a lakásban található felszerelési tárgyakat, illetve nem árt előkeresni a megszerzésüket igazoló számlákat. A bérlők tömegét korábban jellemzően a diákok, illetve az átmenetileg az adott városban dolgozók adták, jelenleg azonban olyan "kényszerbérlők" dominálnak, akik saját ingatlanjaikat különböző okok miatt elvesztették, és akár további adósságokkal is rendelkeznek − állítják a lapunk által megkérdezett ingatlanközvetítők. A lakásbérleti árak közben idén is átlagosan 5 százalékkal csökkentek.
A bérbe adók egyre gyakrabban szembesülnek a problémával, hogy a bútorozottan, jól felszerelten kiadott lakásaikban végrehajtó jelenik meg a bérlőnél, és a beszámolók szerint gondolkodás nélkül vinné az ott található értékesebb tárgyakat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a napilap kérdésére adott válaszából kiderül, ezt teljes joggal meg is teheti. Az adóvégrehajtó ugyanis az adós címén folytatott helyszíni eljárásban a foglalás alól nem mentes, valós piaci értéket képviselő ingóság lefoglalásától akkor tekint el, ha a helyszínen igazolják, hogy az nem az adós tulajdona.
Az adóhivatal szerint az adós által életvitelszerűen használt − akár bérelt − lakásban található ingóságokról alapos okkal feltételezhető, hogy az ő tulajdonát képezik. A lefoglalás elkerüléséhez a tulajdonjogot a megfelelő dokumentumokkal (például számlával vagy adásvételi szerződéssel) kell igazolni, az adós vagy bárki más nyilatkozata ehhez nem elegendő.
Jogorvoslatra az úgynevezett igényper intézménye szolgál, amely a végrehajtás során lefoglalt vagyontárgyak tulajdoni viszonyait tisztázza. A pert a végrehajtást kérő ellen kell megindítani, az érintett vagyontárgy lefoglalását pedig a bíróság döntése oldhatja fel. Az igényper akkor halasztó hatályú a vagyontárgyak eladása szempontjából, ha a lefoglalást követő 8 napon belül indítják el, a későbbiekben erre csak akkor van lehetőség, ha a bíróság a végrehajtási eljárást külön kérelemre felfüggeszti.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az egyedi azonosítóval nem rendelkező vagyontárgyak tulajdonjogát is a vásárlást igazoló számla alapján tisztázzák, az adóvégrehajtó a helyszínen bemutatott dokumentumot elfogadja, és ebben az esetben nem foglalja le az érintett eszközöket. Az igényperben azonban már a bíróság ítéli meg a bemutatott dokumentumok bizonyító erejét.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.