Pénzcentrum • 2012. április 11. 11:14
Változásokat hozott az ingatlanpiacon, hogy 2012 januárja óta a használt ingatlanok adásvételénél is kötelező az energiatanúsítvány kiváltása. A rendszer által biztosított átláthatóság a fontos vásárlási szempontok közé emelte az energetikai minősítést. Mindez a rosszabb energetikai besorolású ingatlanok árát lenyomhatja, míg a felújítottak iránti keresletet élénkítheti.
Várhatóan növelni fogja a jobb energetikai minősítéssel rendelkező ingatlanok forgási sebességét, hogy január elseje óta a használt ingatlanok adásvételénél is kötelezően ki kell váltani az energiatanúsítványt. "Sokkal jobban odafigyelnek az ügyfelek leendő ingatlanuk kiválasztásánál annak energetikai jellemzőire, hiszen a folyamatosan emelkedő energiaárak miatt egyre fontosabb szempont a várható rezsiköltség. A január óta kötelező energiatanúsítvány objektív összehasonlítási alapot ad ehhez, ami érzékelhetően növelheti a jobb energetikai besorolású ingatlanok forgási sebességét" - vélekedik Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezető igazgatója.
A tapasztalatok szerint az ingatlanhirdetésekben is mind gyakrabban bukkan fel az energetikai minősítés, és várhatóan ez a folyamat tovább fog erősödni a jövőben. Mindeközben nem csak az eladásnál, hanem a bérbeadásnál is előnyösebb helyzetbe kerültek a jó energetikai kategóriába sorolt ingatlanok, hiszen a bérlők is mérlegelik a választásnál azt, hogy mennyire takarékos, vagy épp pazarló az ingatlan, amelyben - még ha csak átmenetileg is - élni fognak.
Cikkünk a témában: "Ha lakásod van, örülhetsz - ha házad, fizethetsz"
Bizonyos épülettípusoknál még inkább előtérbe került a korszerű energetikai állapot igénye: a paneleknél például jellemzővé vált, hogy a vásárlók szinte kizárólag az egyedi mérővel rendelkező, szigetelt lakásokat keresik. Mindez azt is jelenti, hogy a gyengébb energetikai minősítéssel rendelkező lakásoknál lefelé nyomhatja az árakat az energiatanúsítvány megjelenése, hiszen a kedvezőtlen értékelést "kiteszi az ablakba", alkupozícióba hozva ezzel a vásárlókat. A teljes hazai lakásállományt tekintve - ismerve az átlagos energetikai jellemzőjét - összességében inkább árcsökkenést hozhat eleinte az ingatlanok zöldkártyája.
Az energetikai hatékonyságot javító korszerűsítésekben ugyanakkor egyértelműen érdekeltté teheti az ingatlantulajdonosokat. Kosztolánczy György szerint az energetikai hatékonyság javítása mindenképpen értékállóbbá teszi az adott ingatlant, és a felújításra szánt összeg néhány éves távlatban - az ingatlanpiac remélt felfutásával - az árban is megmutatkozhat majd. Véleménye szerint ugyanakkor a piacnak még időre van szüksége ahhoz, hogy beárazza az energiatanúsítvány egyes osztályait.
Korábban: "Lelepleztük az országos "mutyit": mit titkolnak a lakóparkok?"
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
"Hosszabb időtávon, legalább 3-5 évben gondolkodva mindenképpen megtérülhet egy akár milliós nagyságrendű energetikai beruházás is, hiszen az ingatlan értéknövekedése mellett ennyi idő alatt már jelentős összeg spórolható meg a rezsikiadásokon is" - erősíti meg Kosztolánczy György szavait Ádány Tamás, az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó OTP Ingatlan Zrt. vezérigazgatója. Ádány Tamás tapasztalatai szerint egy panel társasháznál egy teljes körű energetikai korszerűsítés - amely magában foglalja a homlokzatszigetelést, a nyílászárócserét, a távhőszolgáltatásról való leválást, a teljes gépészeti rendszer felújítását, a fényforrások korszerűsítését, és napkollektorok beszerelését - akár 50 százalékot meghaladóan is csökkentheti a lakások rendszeres rezsiköltségét. Nem távfűtéses házak esetében egy elavult kazán modern kondenzációs kazánra való cseréje már önmagában is 20-25 százalékos rezsicsökkenést eredményezhet.
Ádány Tamás tapasztalatai szerint egy ilyen beruházás teljes megtérülése függ attól is, hogy milyen állami támogatásokat tudnak bevonni a fejlesztésbe az adott lakóközösségek vagy intézmények. Szintén javíthatja a jövőben a megtérülést, hogy viszonylag gyorsan csökken az energiatakarékos technológiák ára, miközben a hatékonyáguk folyamatosan nő (például napkollektorok, LED-izzók).