Pénzcentrum • 2011. november 30. 12:37
2012 januárjától valamennyi ingatlaneladáshoz kötelező lesz az energiatanúsítvány kiváltása. A tanúsítvány a hitelnyújtási folyamatra is hatással lesz, hiszen egy energia-felhasználás szempontjából jobb, így magasabb kategóriába kerülő lakás vagy ház a fedezeti érték meghatározása során is kedvezőbb értékelésre számíthat.
Az ingatlaneladást tervezőknek januártól a hirdetésfeladás mellett egy újabb előkészítő lépést is meg kell tenniük. Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló kormányrendelet és az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló TNM rendelet újépítésű ingatlanok használatba vételéhez már 2009-től kötelezően írta elő egy olyan tanúsítvány meglétét, amely egységes mutatók alapján határozza meg az épület energiafelhasználásának hatékonyságát. 2012. január elsejétől ez a tanúsítvány már használt ingatlanok értékesítése, illetve bérbeadása esetén is kötelező lesz az adásvételi, illetve egyes bérleti szerződések megkötéséhez.
Klikkelj ide, és olvasd el cikkünket az energiatanúsítványról
"A bankok számára a tanúsítvány bevezetése egyrészt előnyös, mivel ezzel olyan közhiteles dokumentum készül el, amely egységes szempontrendszer szerint értékeli az ingatlanokat. Így azok jól összehasonlíthatóak lesznek egy, az árat tekintve nagyon fontos kritérium, az energiahatékonyság szempontjából. Két hasonló elhelyezkedésű, méretű ingatlan közül várhatóan az lesz kelendőbb, amelyik jobb szigeteléssel, korszerűbb nyílászárókkal és fűtési rendszerrel rendelkezik. Ez pedig a fedezetértékelés során is sokat nyom a latba. Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, ahol az energiatakarékossági mérőrendszert már régebben bevezették, akár 15-20 százalékos különbséget is jelenthet, ha egy ingatlan energetikai szempontból jobb besorolást kap" - mondta el Nagy Ferenc, a K&H Bank lakossági hitel és tranzakcionális szolgáltatások marketing főosztályának vezetője.
"Azzal viszont mind az eladóknak, mind a hitelt folyósító bankoknak számolniuk kell, hogy az első hónapokban a tanúsítvány beszerzése meghosszabbíthatja a hiteligénylési folyamatot, hiszen előfordulhat, hogy az első igénylők számára csak bizonyos várakozás után lesz elérhető olyan szakember, aki a tanúsítványt kiállíthatja. Kérdéses még az is, ki vállalja a tanúsítvány elkészítésének költségeit. Ezt várhatóan az eladó igyekszik majd a vételárban érvényesíteni, de bizonyára a hitelnyújtó bankok is sok esetben plusz szolgáltatásként átvállalják majd ezt a költséget " - tette hozzá Nagy Ferenc.
Ha egy lakóingatlan az A-tól E-ig terjedő osztályozásban - ahol a legjobb hatékonysággal működő házaknak A osztályzat jár - C fokozatnál rosszabb minősítést kap, az energiatanúsítvány készítőjének ajánlást kell készítenie, amelyben javaslatot tesz a gazdaságosabb energia felhasználásra. A nem hatékony működés sem az eladónak, sem a vevőnek nem lehet érdeke.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A bankok ebben a helyzetben olyan hiteltermékekkel lehetnek az ingatlantulajdonosok segítségére, amelyek az energetikai felújításhoz használhatóak fel, és amelyeket olyan kondíciókkal kínálnak, hogy akár a teljes futamidő alatt - az energia megtakarításnak köszönhetően - a hitel önfinanszírozóvá válik.
A bankok kínálatában ennek megfelelően elkezdtek megjelenni a különböző "zöld" hitelek, melyek energia-megtakarítást eredményező lakáskorszerűsítésekre, egyebek mellett hőszigetelésre, nyílászárók cseréjére, fűtési rendszer vagy a melegvíz ellátás korszerűsítésére, megújuló energia felhasználás növelésére, az épületek nyári hővédelmének javítására vagy hővisszanyerős szellőzési rendszer létesítésére használható fel.