A fővárosi lakóparkok 60 százaléka nem tartja be a szabályokat

Pénzcentrum
2008. november 17. 13:02

A pénzügyi válságnak vannak jó és rossz hatásai is az építőiparra. Ezt bizonyítja két hazai vállalat közös közleménye is, amely szerint: a válság arra sarkallja a lakóparkokat, hogy jobban figyeljenek a szabályok betartására, hiszen, ha a fejlesztők betartanak minden szabályt, akkor kevesebb büntetést kell fizetniük. Ennek köszönhetően akár százezrekkel is olcsóbb lehet egy új építésű lakás a jövőben.

Jó példa erre a kémények kérdése. Az új lakóparkok beruházói ugyanis, gyakorta nem veszik komolyan a kéményseprők ajánlásait. Később pedig kiderülhet, a rosszul megtervezett kéményt vissza kell bontani, ami többletterheket róhat a vevőre. Ezzel párhuzamosan a családi házak piacán is változás várható. A pénzügyi válság arra kényszeríti a saját lakást építő családfőket, hogy olcsóbb kéményeket építsenek be új otthonukba, ami később veszélyes is lehet.

Szili Balázs, a Forest Hill - Neocity Group igazgatója szerint: Az új lakóparkok kb. 60 százaléka egyszerűen "elfelejti" kikérni a kéményseprők véleményét a beépítendő kéményrendszerekről, ezeket gyakorta vissza is bontatják, ha az elkészül, amelynek árát természetesen a vevőnek kell megfizetnie. Történik mindez annak ellenére, hogy a kéményseprő-ipar napjainkban olyan magas szintű szaktudással rendelkezik,hogy már az épület megtervezésekor hasznos tanácsokat tud adni tervezőknek, tulajdonosoknak a biztonságos, energiatakarékos és optimálisan környezetbarát égéstermék-elvezetésre, vagyis a kémények kiépítésére vonatkozóan.

A szakemberek tanácsadást, véleményezést és tervellenőrzést is végeznek a tervezési stádiumban, a kivitelezés különböző stádiumaiban, majd használatbavételi engedély kiadásához kötelezően elvégzik a helyszíni szemlét. Nagyon sok tervező, építtető, kivitelező nem veszi igénybe a tanácsadást és az előzetes tervellenőrzést, így a használatbavételi engedélyezés is sok bosszúságot és többletköltséget okozhat. - nyilatkozta a fővárosi kéményseprőktől kapott információk alapján Szili Balázs.

A válság kihat a családi házak építési piacára is. Sokan most azon gondolkodnak, hogy olcsóbb termékekből építik fel lakásaikat. Jó példa erre, hogy sokan most gyengébb minőségű, de alacsonyabb árfekvésű kémények iránt érdeklődnek a piacon. Hosszabb távon ez életveszélyes is lehet - állítja Komlós Andor a Leier építőipari csoport igazgatója. A minőségi romlás pedig tovább ronthatja a halálozási statisztikákat. Hiszen a legtöbb kémény gazdája nem törődik a karbantartással, sőt be sem engedik lakásukba az ellenőrzést végző kéményseprőket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezek az emberek veszélyben élnek. A rosszul működő kémény ugyanis gyakorta okoz fejfájást, de nem ritka az sem, hogy a lakók depressziója, fáradékonysága mögött is az oxigénhiányos, szén-monoxiddal telített levegő húzódik meg. Mindez azt eredményezi, hogy évente 15-20 ember is meghal, csak azért mert nem ellenőrizték rendszeresen kéményeiket. A halálozás mellett, más számadatok is azt bizonyítják érdemes jó minőségű kéményt venni és azokat karbantartani: ha például nem szelel elég jól egy kémény, akkor az akár 5-10 százalékkal is ronthatja a fűtés hatékonyságát, ami egy szezon alatt többtízezer forint többletkiadást is jelenthet.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 3. csütörtök
Kornél, Soma
27. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?