Mi lehet vonzó egy olyan ország ingatlanpiacában, ahol a lakosság többsége még mindig jurtákban és sátrakban él? Ki vásárolhat lakást ott, ahol még személyi jövedelemadó rendszer sem működik? Milyen cél vezérelhet egy befektetőt, hogy Mongóliában, azon belül is Ulánbátorban vásároljon ingatlant? A válasz megérkezett...

Mongólia térképe
Az európaiakkal más a helyzet, az ország egyre szélesebb diplomáciai kapcsolatokkal rendelkezik, ennek köszönhetően megnyitotta piacait a multinacionális vállalatok előtt, amelyek a Mongóliába delegált szakembereiknek szeretnének megfelelő lakáskörülményeket kialakítani. Ez és a számos nagykövetség létrehozása megélénkítette az ország ingatlanpiacát.
Vannak olyan brit állampolgárok, akik több lakást is vásároltak már, ők elsősorban spekulánsok, pénzügyi vezetők, befektetési tanácsadók és különböző alapkezelő vállalatok vezetői, akik vállalták az alacsony ár-színvonalú ország kockázatait. Egyikük alig 300 ezer dollárért (48 millió forint) megvásárolta az ország egyik legfényűzőbb lakását.

A Parlament épülete
Ulánbátor népessége hirtelen a duplájára nőtt és elérte az egymillió főt, a városi életkörülmények tovább romlottak, a bűnözés is egyre nagyobb méreteket öltött és korábban nem látott problémák jelentkeztek. A déli oldal kivételével három oldalról sátortábor vette körül a várost, az építkezések elmaradtak, az éhínség fokozódott, a közegészségügyi állapotok kritikussá váltak.

Fővárosi utcakép
A fejlesztések és az albérleti piacon mért kiváló megtérülés azt vetíti előre, hogy a lakásárak emelkedni fognak. Európai ember számára nehezen hihető, de nincs jövedelemadó, ingatlanadó és a tőkebefektetéseket sem terheli nyereségadó. Az egyetlen teher egy 2 %-os adófajta, melyet az ingatlanok újraértékesítésekor kell megfizetni. A lakásvásárláshoz nem, de kereskedelmi tevékenység folytatásához kötelező a cégalapítás, melyekre vonatkozik a nyereségadó fizetési kötelezettség is.

Mongol jurta
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az ország óriási természeti erőforrásokkal rendelkezik, de ezek hatékony kihasználásához hiányoznak a szükséges ismereteik. Mongólia az elmúlt években egyre több országgal vette fel a diplomáciai kapcsolatokat, akik nagykövetségeket alapítanak a fővárosban. Jelenleg eléggé szűkös a megfelelő lakáskínálat a diplomaták és a külföldi szakemberek számára és ez óriási kereslet-növekedést generál az ingatlanpiacon. A multinacionális vállalatoktól és a külföldi kapcsolatok erősítésétől nagyon sokat vár az ország, a hihetetlen ütemben fejlődő bányászatnak köszönhetően 7,25 %-os GDP növekedést produkáltak az elmúlt évben.

Ex-szovjet hatású épületek
Eddig három épülettömbnyi társasházat építettek meg, a negyedik kivitelezése folyamatban van, a következő három évben legalább még egyszer ennyit terveznek megépíteni. A negyedik tömb még el sem készült, de már minden lakás elkelt, a beruházásokra jellemző a magas szintű előértékesítettség és a biztos bérbeadás. A négyzetméterárak 2200-3500 dollár (350-560 ezer forint) között vannak, amelyik vállalat tisztességes körülményeket szeretne biztosítani az embereinek, annak előre le kell foglalni a lakásokat.

Az új negyed
Az ország ingatlanpiaca nagymértékben a fővárosra koncentrálódik, a várakozások szerint jelentős fejlődés előtt állnak és - valljuk be - van is hová fejlődniük. A külföldi tőke megjelenése felpezsdítette a lakásépítéseket és az intézményi beruházásokat. Az egy főre jutó GDP még mindig 1500 dollár alatt van, ami az ipar és a kereskedelem fejlesztésével várhatóan tovább növelhető.

Kilátástalan helyzetben rengeteg magyar: hiába az Otthon Start, CSOK, nekik sosem lesz saját lakásuk
A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


