Emelkedtek a kamatok... Akár deviza alapú, akár forinthitellel rendelkezzen valaki, számára mindenképpen az jelent előnyös fordulatot, ha a hitelkamatok csökkennek. Az amerikai jelzálogpiacról induló válság elmélyülésének jeleire a szövetségi bank 75 bázisponttal csökkentette az irányadó rátát. Az Európai Központi Bank azonban a tartás mellett döntött, így a devizahitellel rendelkezők továbbra is csak várhatják a "Kánaánt", vagyis a hitelkamatok csökkenésének elérkeztét.
Az OTP Bank a jelzáloghitelek kamatainak jövőjével kapcsolatos kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a kamatlábak alakulása elsősorban két tényezőtől függ: a piaci versenytől, illetve az éppen érvényes pénzpiaci kamatlábaktól. Utóbbiakat az alapkamatok változása és a befektetői bizalmi helyzet által meghatározott kockázati prémium határozza meg.
Így az alapkamatok csökkenése ellenére is elképzelhető, hogy növekvő nyomással kell szembenéznie a bankoknak, melyek közül többen 2008 januárjával már részben érvényesítették megnövekedett költségeiket. Kérdésünkre válaszolva a CIB és az Erste is jelezte, hogy megemelte deviza alapú konstrukciói esetében a hitelkamatokat.
A CIB esetében ez azonban bizonyos költség-átstrukturálás keretében zajlott le, a svájci frank hitelek kamatinak növekedésével párhuzamosan ugyanis a pénzintézet jelentősen csökkentette a kezelési költséget. Ez a változtatás enyhe mérséklődést idézett elő a törlesztőrészletekben, mely a közel azonos "költségszint" mellett annak köszönhető, hogy a hitelkamatot a hó eleji, míg a kezelési költséget az év eleji fennálló tartozásra számítja a bank.
2008 januárjában is megkerestük a hazai kereskedelmi bankokat és ajánlatot kértünk 5 és 10 millió forintos hitelösszegre 20 éves futamidő mellett. A forint alapú hitelek esetében 5 évre szerettük volna lefixálni a kamatokat, míg a devizahitelek esetében a rövidebb, 6 hónapos kamatperiódus mellett döntöttünk.
Bár az elemzők szerint a következő időszakban várhatóan egyik "érintett" jegybank vagy központi bank sem csökkenti majd az irányadó rátát, az enyhülő kamatkörnyezetben mindenképpen a rövidebb kamatperiódussal rendelkezők járnának jobban, hiszen náluk gyorsabban érvényesülnek a pozitív hatások.
A devizahitelesek duplán örülhetnek a kamatcsökkentésnek, hiszen a svájci jegybank vagy Európai Központi Bank döntése erősítheti a forintot, amely mérsékelheti az egyébként is csökkenő törlesztőrészleteket.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A hitelválsággal együtt járó befektetői bizalmi válság azonban könnyen elviheti a fogyasztók alapkamat-csökkentésből fakadó "hasznát", habár hazánkban az erős piaci verseny az elmúlt időszakban is elodázta a növekvő költségek kamatokban, s ezáltal törlesztőrészletekben való megjelenését.
A számok azonban magukért beszélnek, ezért lássuk mennyiért kaphatunk jelenleg hitelt a magyar piacon. A kereskedelmi bankoktól kértünk ajánlatot a fenti összegekre 2008. január 21-23-a között, kérésünkre az Allianz Bank, a Budapest Bank, a CIB, az Erste Bank, az MKB, az OTP, a Raffeisen és az UniCredit Bank tett ajánlatot az általunk felvázolt feltételekre.
Ötmillió forint: nem csak a kamatemelésnek van látszatja
Elsőként tekintsük végig, hogy hogyan alakulnak a teljes hiteldíj mutatók, illetve a törlesztőrészletek a különböző devizanemek esetében, ha 5 millió forintot szeretnénk felvenni 20 évre. Az Erste Bank szembetűnő kamatemelése mellett ugyanis bőven akad érdekesség az új ajánlatok között.
Így például forint alapú hitelek esetében a K&H és a Budapest Bank is meglepetéseket okozhat azoknak, akik még a tavalyi kondíciók alapján döntöttek a hitelnyújtó bank kérdésében. A K&H esetében növekvő THM-mel és csökkenő törlesztőrészlettel találkoztunk. Ez "látatlanban" a kezelési költség csökkentésére és ezzel egy időben bizonyos front-end költség, költségek növekedésére utal.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


