A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie.

Csak ezek a magyarok lehetnek a jövő luxusnyugdíjasai: egyetlen papír kell az álomjuttatáshoz
Az köztudott, hogy a tanulás magasabb keresethez vezet, de mégis mennyire? A Bankmonitor kielemezte, hogyan alakulnak a keresetek a végzettség függvényében.
Az eddig is köztudott volt, hogy a magasabb végzettségűek átlagban magasabb jövedelemmel rendelkeznek. Azonban mindannyian hallottunk már az 1 millió fölött kereső villanyszerelőről, vagy bármilyen hasonló hiányszakmában dolgozóról, amelyek hallatára lehet eldobnánk a diplomát és nekiállnánk hidegburkolni jó pénzért.
A magasabb végzettség rákfenéje
A továbbtanulás egyik jelentős hátránya, hogy időt vesz igénybe. Időt, amit akár munkára fordíthatnánk, és pénzt kereshetnénk. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a befektetett idő és energia hosszú távon megtérülhet, hiszen a magasabb végzettség általában jobb kereseti lehetőségeket biztosít a munkaerőpiacon. Ez tehát egy klasszikus döntési helyzet, ahol mérlegelnünk kell a jelenlegi áldozatot és a jövőbeli előnyöket.
Mielőtt azonban elkezdnénk felrajzolni a továbbtanulás megtérülési függvényeit, érdemes kitérni a tanulás potenciális keresetnövelő hatására. Nem újdonság, hogy bizonyos értelmiségi foglalkozások nem keresnek érdemben jobban, mint pl. egy targoncavezető (2023-ban a KSH statisztikái alapján havi nettó 351 ezer forint), éppen ezért fontos olyan irányt választani, amelynek tudására igény van és azt meg is fizetik.
Habár a több tanulást igénylő munkakörök általánosságban jobban fizetnek, ez ugye nem mindig igaz. Vannak munkakörök, amelyből pl. kiáramlottak a dolgozók, mert Nyugat-Európában háromszor annyit tudnak keresni vagy kiöregedett az adott szakma és alig van fiatal. De bármilyen más jelenség is közrejátszhat, hogy munkaerőhiány alakuljon ki egy szakmában, amelynek a betöltéséért magas fizetéseket hajlandóak adni a munkáltatók.
A doktori végzettség háromszor annyit ér, mint a szakmai
A Bankmonitor állami nyugdíj-kalkulátor kitöltéseinek átlagolása lapján a doktori végzettséggel rendelkezők átlagos havi nettó keresete 1 millió 63 ezer forint. Eközben az érettségivel nem, de szakmai végzettséggel rendelkezők átlagos havi jövedelme 329 ezer forint. Az említett kalkulátorból nincsenek foglalkozásra vonatkozó adataink. Azonban ebben segítségünkre lehet a KSH adatbázisa, amely tartalmaz ilyen jellegű adatokat.
Felsőfokú végzettség nélkül nem lesz 300 ezer feletti nyugdíj
Mivel állami nyugdíj-kalkulátor kitöltéseit dolgoztuk fel, így könnyen megmondható, hogy átlagosan mekkora állami nyugdíjra számíthatnak az egyes végzettségi szintek.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az alacsonyabb jövedelmük miatt az alap- és középfokú végzettséggel rendelkezők várható nyugdíja is kevesebb lesz. Pontosabban, csak a felsőfokú végzettségűek számíthatnak átlagosan 300 ezer forint feletti állami nyugdíjra. A legmagasabb nyugdíjat pedig egyértelműen a legmagasabb keresettel rendelkező csoport, a doktori végzettségűek kapják, akik átlagosan 596 ezer forintos nyugdíjra számíthatnak.
Sok tényező befolyásolhatja az eredményeket
A kereseteket nézve nem szabad megfeledkezni arról, hogy sok olyan tényező is van, amely befolyásolja ezt. Először is ott van a földrajzi helyzet, amely nagyban meghatározza a kereseti szintet. Ausztriában magasabbak a fizetések, mint Magyarországon, de ha csak az országon belül maradunk akkor is megfigyelhető egy kelet-nyugat és egy város-vidék különbség.
Ezen túl az éppen aktuális gazdasági helyzet is rányomja a bélyegét a keresetekre és egy esetleges recesszió esetén, habár nem valószínű, hogy visszaesik a fizetésünk, de a növekedési ütem szinte biztosan lassulni fog. Ezek mellett még számtalan befolyásoló tényező játszik szerepet a fizetések alakulásában, amelyekkel most nem számoltunk.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


