Sokan nézik esténként a Holdat, legyen szó csillagászatról, spirituális gyakorlatokról vagy egyszerűen a természet szépségeinek megéléséről. Nézzük, mikor várható telihold 2025-ben.

Magyarországon közel kétmillió öregségi nyugdíjas, illetve további félmillió fő más jogcímen részesül olyan ellátásban, járadékban, melynek emelése 2023. novemberben esedékes. Emiatt a novemberi nyugdíj utalás dátuma még fontosabb lehet idén, hiszen átlagosan plusz 78 ezer forint érkezhet a nyugdíjasoknak a nyugdíjemelés és a visszamenőleges nyugdíjkorrekció miatt. A nyugdíjak utalása, illetve kézbesítése most is a meghatározott rend szerint történik. A nyugdíj utalás időpontja mindig a hónap 12. napjához legközelebb eső munkanap, ez novemberben 10-e, péntek lesz.
A posta pedig minden hónap 12. napján kezdi el kézbesíteni a nyugdíjakat, a saját meghatározott rendszere szerint. A pontos dátumot a Magyar Posta határozza meg, és minden év novemberében tájékoztatja a jogosultakat, eljuttatva számukra a nyugdíjkifizetési naptárat. Általánosságban igaz, hogy a hónap 15. napjáig meg szoktak érkezni a nyugdíjak a postán keresztül is.
Mikor utalják a novemberi nyugdíjat 2023-ban?
2023-ban is a hónap 12. napjához legközelebb eső, azt megelőző munkanap a nyugdíj utalásának a napja, amely november 10-re esik majd, mivel november 12-e vasárnapra esik. Fontos, hogy a szabály alól, hogy a nyugdíj utalásnak a hónap 12. napjához legközelebb eső munkanapon kell megtörténnie, egy kivétel van: december. Decemberben ugyanis már 4-én utalják majd a nyugdíjakat.
Mekkora nyugdíjösszeg érkezik 2023 novemberében?
2023 novemberétől 3,1 százalékkal emelkednek a nyugdíjak. Mit is jelent azonban ez a gyakorlatban? Mekkora lesz az emelt nyugdíj és az egyösszegű kompenzáció? Mivel százalékos emelésről van szó, ezért attól függ, ki mekkora összeget kap novemberben, hogy eddig mennyi volt a nyugdíja (vagy egyéb járandósága). A Pénzcentrum novemberi nyugdíjkalkulátorával könnyedén kiszámolható, mekkora összegre számíthatnak az idősek a legutoljára kapott nyugdíj összegéből - csak be kell írni a jelenlegi nyugdíjösszeg mértékét:
Így számol a novemberi nyugdíjemelés kalkulátor 2023-ban
1. A novemberi emelt nyugdíj
Az emelt nyugdíjösszeg alapját a 2023-as évi, az év eleji emeléssel (15%-kal) megnövelt összege adja. A rendelet úgy szól: "A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 62. § (3) és (4) bekezdése alapján 2023. november 1-jétől – 2023. január 1-jei visszamenőleges hatállyal – 3,1 százalékkal hivatalból kell emelni azt az öregségi nyugdíjat" és számos egyéb nyugdíjszerű ellátás, melyet a rendelet részletesen felsorol, "amely után a jogosultnak a nyugellátások és egyes más ellátások 2023. január havi emeléséről szóló 506/2022. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. §-a alapján emelés (a továbbiakban: januári emelés) járt".
Tehát legegyszerűbben úgy kapjuk meg a novembertől járó nyugdíj összegét, ha az eddig kapott összeget megszorozzuk 1,031-del. Vagy több lépésben is számolhatunk: megtehetjük azt is, hogy megszorozzuk az aktuális nyugdíjunkat 3,1-del, és elosztjuk 100-zal, ebből kijön magának az emelésnek az összege, és ezt hozzáadva az aktuális összeghez megkapjuk, mennyi lesz a nyugdíj novembertől.
2. Egyösszegű kompenzáció visszamenőleg
Mivel a kormány nem jól saccolta meg előre év elején az idei évi inflációt - pedig így is rekordmértékű, 15 százalékos emelést hajtottak végre - most visszamenőleg kell kifizetniük a különbözetet. Gulyás Gergely szavai szerint a kormány 18,5 százalékra becsüli a 2023-as teljes évi inflációt jelenleg. Vagyis 3,5 százalékponttal magasabbra, mint év elején. Mivel év elején történt már egy 15 százalékos emelés, a jelenlegi összeget 3,1 százalékkal emelve kapjuk meg azt az összeget, amit akkor kaptak volna a nyugdíjasok, ha már év elején 18,5 százalékkal emelkedik a nyugdíj.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ami még fontos, hogy a visszamenőleges kompenzáció a novemberig eltelt 10 hónapra jár, illetve a 13. havi nyugdíj után is. Úgy kell kiszámolni, hogy az aktuális nyugdíj összegét elosztjuk 100-zal, megszorozzuk 3,1-del, ezután pedig 11-gyel. Ekkora összeg érkezik majd az emelt nyugdíjon felül.
3. Nyugdíjprémium?
Idén nem lesz nyugdíjprémium. Elmúltak azok az idők, amikor a kormány mindenkinek egységesen 80 ezer forint prémiumot fizetett - tekintettel az akkori, 7,1 százalékos rekormértékű GDP-növekedésre. (Igaz ezt a növekedést is a válságos 2020-as pandémia sújtotta évhez képest sikerült felmutatni, amikor egész szektorok zuhantak be hosszú időre.) Tavaly már csak csekély, 0,5 százalékos szorzó alapján fizettek prémiumot, a legtöbb nyugdíjasnak 10 ezer forintot.
Idén azonban már erről a 10 ezerről is kár álmodozni, hiszen Magyarország gazdasága rég nem látott recesszióban van. Egy friss elemzés szerint a magyar gazdaságban az idei második negyedévben már negyedik negyedéve tartott a recesszió, ez az EU-ban Magyarországon kívül csak Észtországban következett be. A második negyedévben az EU-n belül a magyar visszaesés volt a harmadik legjelentősebb (Észtország és Svédország után). Bár a harmadik és negyedik negyedév még felhúzhatja az éves GDP-t, jelenleg egyre több elemző tartja valószínűnek az idei GDP-csökkenést, s immár a kormány is elismerte, hogy a tervezett 1,5%-os növekedés reménytelen, sőt a pozitív nulla is jó eredmény lenne. Ahhoz pedig hogy nyugdíjprémiumot fizessen a kormány 3,5 százalékot meghaladó növekedést kellett produkálni, amitől nagyon messze vagyunk.
Így idén borítékolhatóan nem lesz nyugdíjprémium.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


