senior adult old poor poverty

Egyre több magyar idős kerül kilátástalan helyzetbe: felzabálta az infláció a nyugdíjemelést

2023. május 8. 09:30

A 27 százalékos nyugdíjasinfláció nem csak a januári emelést, de még a 13. havi nyugdíjat is egy pillanat alatt semmisítette meg.

Semmilyen választ nem kapott a kormánytól eddig Juhász László, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) elnöke - erről ő maga beszélt a Népszavának. Mint Juhász elmondta: április közepén sürgető levelet küldött Gulyás Gergely kancelláriaminiszternek, amelyben újra kifejtette, hogy azonnali emelésre van szükség, ugyanis a 27%-os, nyugdíjasokat érintő infláció szabályosan eltüntette nem csak a januári nyugdíjemelést, de a 13. havi juttatást is - előre.

A NYUSZET szerint minimum 5 százalékos, visszamenőleges, évközi nyugdíjemelésre van szükség. Az emelés mértéke az éves inflációtól függ: a kormány erre az évre 15 százalékos inflációval számolt, és ehhez is igazította a januári, kötelező emelést is, ezzel szemben az elemzők már úgy számolnak, hogy a valós infláció 18-20 százalék körül lesz az év egészét tekintve.

Juhász László felhívta a figyelmet, hogy a nyugdíjasokat az infláció sokkal durvábban érinti, mint a munkaerőpiacon aktív magyarokat: az idősek, főleg az alacsony nyugdíjból élők, pénzük nagyobb részét a bőven az átlagos infláció fölött emelkedő élelmiszerekre, gyógyszerekre költik.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 3. kedd
Klotild
23. hét
EZT OLVASTAD MÁR?