Pénzcentrum • 2020. április 28. 15:46
A hazai lakosság a koronavírus okozta bizonytalanságot megelőzően már jó úton járt a nyugdíjcélú öngondoskodás terén. Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségnek (ÖPOSZ) eredményei alapján az egyéni befizetések összege a tavalyi év során átlépte a 72 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy 2019 végére alig hat év alatt megduplázódott a tagi befizetések összege. Ugyanakkor egy a mostanihoz hasonló, rendkívüli helyzet ismét ráirányítja a figyelmet a hosszú távú öngondoskodás fontosságára.
Az OTP Nyugdíjpénztár szakértői most összeállítottak három okot, amiért érdemes továbbra is a hosszú távú célokat szem előtt tartani.
1. Tartsuk szem előtt a célunkat
Az OTP Öngondoskodási Indexe/az ÖPOSZ kutatása szerint a magyarok harmada kifejezetten a váratlan helyzetek miatt kezd el takarékoskodni. Így természetes, hogy a mostanihoz hasonló helyzetben sokan szeretnének hozzáférni félretett pénzeikhez. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítások célja nem az, hogy a váratlan helyzetben megoldást jelentsenek. Ehelyett egy olyan öngondoskodási formát jelentenek, amivel a nyugdíjaskori anyagi biztonságukért tehetnek a tagok.
Ennek megfelelően a legnagyobb, és ami a mostani körülmények mellett fontos szempont, legbiztosabb hasznot is akkor realizálhatják, ha több éven keresztül a Pénztár szakértőire bízzák megtakarításaikat. Fontos figyelembe venni, hogy amennyiben egy pénztártag a 10 éves várakozási idő leteltét követően, azonban a nyugdíjkorhatár elérését megelőzően szeretne kifizetést kérni, akkor a hozamrész adómentesen felvehető, azonban a tőkerész SZJA és SZOCHO köteles.
2. Türelem hozamot terem
A gazdaságban és a tőkepiacokon sajnos elkerülhetetlenek az időszakos válságok, ezek rövid távú hatásai azonban megfelelően hosszú befektetési időtávon jelentősen mérséklődnek. A magasabb kockázatú eszközök - jellemzően részvények - árfolyamai válságok idején nagyobb mértékben esnek, mint az alacsonyabb kockázatú kötvények és pénzpiaci eszközök árfolyamai, viszont hosszabb, 5-10 éves időtávokon általában felülteljesítik az alacsonyabb kockázatú eszközöket az átmeneti visszaesések ellenére is.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Éppen ezért érdemes a nehezebb időszakokban türelmesnek lenni. A hosszú távú hozamokat az MNB honlapján könnyen visszakövethetik a tagok. Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke, és a legnagyobb hazai nyugdíjpénztár, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója bízik a tagok bizalmában:
3. Szerződésbontás helyett alacsonyabb összegű tagdíj fizetése
A nyugdíjpénztári befektetések konstrukciója alapján, aki olyan pénzügyi nehézségek elé néz, hogy nem tudja fizetni nyugdíjcélú megtakarítását, nem kell feltétlenül meg is szüntetnie azt. Az OTP Nyugdíjpénztár tagjainak lehetőségük van átmenetileg alacsonyabb tagdíjat fizetni. Minimális havi tagdíj 5.000 Ft.