A karácsonyi kiadások és a hosszú januári hónap terhei sok nyugdíjas számára komoly anyagi kihívást jelentenek.
Szakértők régóta egyetértenek abban, hogy nyugdíjas éveink pénzügyi tervezését minél előbb, már aktív keresőkorban el kell kezdeni. Természetesen nem mindegy, hogy hogyan tesszük ezt: most mutatunk néhány szempontot a választáshoz.
Az évek óta nem kérdés, hogy szükséges és fontos takarékoskodnunk a nyugdíjas éveinkre. Amíg napjainkban minden negyedik, addig 2050-re már várhatóan minden második aktív korú keresőre (15-64 év) jut majd egy 65 évnél idősebb ember. A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer tehát nemcsak átalakításra, de kiegészítésre is szorul, ezért az állam ösztönzi és támogatja az öngondoskodást.
Ha a klasszikus pénzügyi termékeket nézzük, alapvetően három, kifejezetten nyugdíjcélú megtakarítás létezik jelenleg a magyar piacon:
Az önkéntes nyugdíjpénztár, ami magas szintű befektetési szakértelemmel nem rendelkező ügyfelek számára is megfelelő megoldás lehet. Jóváírás történhet egyénileg és munkáltatói befizetés után is.
A nyugdíj-előtakarékossági számlát általában magasabb jövedelemmel és magas szintű befektetési szakértelemmel rendelkező ügyfelek választják. Rugalmas befektetési lehetőségeket kínál, melyhez folyamatos odafigyelés és szakértelem szükséges.
A nyugdíjbiztosítási termékek jelentősen eltérnek az első kettőtől - elsősorban azért, mert rendszeres befizetési kötelezettséggel, azaz rendszeres megtakarítással is járhatnak (de fontos hozzátenni, hogy az egyszeri díjas lehetőséget is választhatjuk). A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) tájékoztatása szerint ezzel a leghatékonyabban képes elősegíteni a nyugdíjcélú tőkefelhalmozás sikerét, azaz a zavartalan nyugdíjas évek anyagi biztonságát.
Úgy is mondhatjuk, hogy a termék egyik előnye a rendszeresség, azaz hogy hónapról-hónapra tudunk félretenni - az így megtakarított összeg pedig állami támogatással is kiegészül, az év végéig befizetett pénz lesz az adókedvezmény alapja. Nem véletlen, hogy a 20 százalékos adójóváírás 2014. évi bevezetése óta már több mint 150 ezren kötöttek nyugdíjbiztosítást, egy átlagos ügyfél körülbelül évi 200 ezer forintot tett félre ebben a konstrukcióban.
Persze nyugdíjbiztosításból is többféle van: különbözőek lehetnek a várható bevételek, a kezelési költségek mértékének, vagy az életbiztosítás fajtáinak tekintetében, és további számos különbség fellelhető még. Ezért is érdemes részletesen tájékozódni szerződéskötés előtt.
A legtöbb biztosítás ugyanakkor lehetőséget nyújt a rendszeres díjfizetés mellett az eseti befizetésekre is, ezzel tovább gyarapítva a megtakarítását. Nyugdíjbiztosítások nemcsak megtakarítást jelentenek, hanem biztosítási védelmet is: az élet-, baleset-, egészségbiztosítási védelem szintje és tartalma ugyanis általában rugalmasan alakítható ki a szerződésen belül.
A MABISZ arra is felhívja a figyelmet, hogy ahhoz, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb megoldást, elsősorban azt kell mérlegelnünk, hogy milyen befektetési kockázatot tudunk vállalni és milyen hozamelvárásaink vannak. A befektetéseknél általánosságban azt mondhatjuk, hogy a hozam és a kockázat egyenesen arányos egymással: a magasabb kockázat többnyire magasabb hozamkilátással kecsegtet, míg az alacsonyabb kockázatú befektetések kiszámíthatóbb, de jellemzően alacsonyabb hozamot érnek el.
Ugyanakkor a nyugdíjbiztosítás fajtájától függően garancia, védelem is tartozik hozzájuk: a törvényi feltételek mellett a biztosítók maguk dönthetik el, milyen plusz védelemmel látják el termékeiket.
A nyugdíjbiztosításnál fontos tudni azt is, hogy a költségelvonás jelentős mértéke a megtakarítási időszak első 3 évére van terhelve. Amennyiben a lejárati idő előtt megszűnik a biztosítás az igénybe vett összes adókedvezményt 20 százalékos büntetőkamattal növelten vissza kell fizetni.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Kik keresik a leginkább a nyugdíjbiztosítást?
Zolnay Judit, a MetLife Magyarországi Fióktelepének vezérigazgatója a Pénzcentrumot arról tájékoztatta, hogy ügyfeleik azok a jellemzően 40 év feletti emberek, akik felelősségteljesen állnak hozzá azon kérdéshez, hogy hogyan biztosítsák inaktív életszakaszukban azt, hogy ne, vagy ne jelentősen változzon meg a megszokott életszínvonaluk.
Hajlandóak ennek érdekében rendszeresen félretenni bevételükből, és tudják azt, hogy az állam adókedvezménnyel támogatja felelős döntésüket, az öngondoskodást. Legtöbb ügyfelünk rendelkezik más típusú megtakarítással is, így diverzifikált portfólióban gondolkodnak.
Tapasztalataik szerint egyre többen egészítik ki a nyugdíjbiztosításukat baleset- és egészségbiztosítási kiegészítő módozatokkal, hogy védjék azt az időszakot, amíg a befizetések rendszeressége kulcsfontosságú. Így egy esetleges átmeneti vagy tartós keresőképtelenség esetén sincs veszélyben a nyugdíj megtakarítás gyarapítása.
Mi a helyzet az adójóváírással?
Érdemes a következő hetekben lépni annak, aki ilyen megtakarításban gondolkozik: december végéig köthetnek nyugdíjbiztosítást, illetve tehetik meg eseti befizetéseiket azok, akik nyugdíjbiztosításukkal maximalizálni szeretnék az idei befizetéseik után járó adójóváírás mértékét. 2014-től van lehetőségük a nyugdíjbiztosítási szerződéssel rendelkező magánszemélyeknek arra, hogy az általuk befizetett biztosítási díj 20 százalékát,
Amennyiben az ügyfelek éves befizetése nem éri el azt az összeget, amellyel a visszaigényelhető adó mértékét maximalizálhatnák, a jogszabály értelmében december 31-éig - az adóév végig -még van lehetőségük az adójóváírás összegét eseti befizetéssel optimalizálni.
Az "optimális" - a jogszabályban előírt legmagasabb -- adókedvezmény 650 ezer forintos éves befizetéssel érhető el akkor, ha az ügyfél más nyugdíjcélú megtakarítás után nem, vagy annyi adókedvezményt vett igénybe, hogy a nyugdíjbiztosítás(ai) után le tudja hívni a maximumot.
Küszöbön a totális nyugdíjkáosz: nincs tovább, végre kell hajtani a krízis-protokollt Magyarországon
Ha Magyarországon sokáig halogatjuk a reformot, az egyébként is fejnehéz állami nyugdíjrendszer finanszírozása egyre súlyosabb terhet fog jelenteni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.