A Balaton továbbra is a legnépszerűbb úti cél, de a Tisza-tó, Eger és a Zemplén is egyre kedveltebbek
Bár Európán belül nem mondható magasnak a szlovákiai átlagnyugdíj, még így is jóval felülmúlja az átlagos magyar ellátást. A szomszédban havonta átlagosan csaknem 129 ezer forintot visz a postás, míg hazánkban 109 ezer forintot. Ráadásul Szlovákiában sokan kapnak "karácsonyi nyugdíjat" is.
A magyar nyugdíjrendszer fenntarthatósága már régóta központi téma, ráadásul napjainkban sok nyugdíjas él a létminimum alatt hazánkban. Ezért most annak jártunk utána, hogy vajon a szomszédunkban lévő Szlovákiában jobban élnek-e a nyugdíjasok? Mekkora ott az átlagnyugdíj? Hány évesen lehet náluk abbahagyni a munkát?
Mennyit kapnak a Szlovák nyugdíjasok?
Magyarországon jelenleg 2 milliónál is többen kapnak nyugdíjat, míg Szlovákiában ugyanez a szám körülbelül 1 millióra rúg - írja a parameter.sk, szlovákiai magyar hírportál. Vagyis az egész lakossághoz viszonyítva a szomszédban kicsit kevesebb nyugdíjas él, hiszen 5,4 millió főre becsülik Szlovákia lakosságát, míg hazánkban már 10 milliónál is kevesebben élnek.
A Szlovák nyugdíjasok átszámolva havonta átlagosan 128 960 forintot kapnak, a magyar átlagnyugdíj pedig 109 561 forintra tehető.
KATTINTS! Köddé vált több tízezer magyar nyugdíjas: mi történhetett?
A különbséget azonban tovább növeli az, hogy Magyarországon a nyugdíjasok évente csak 12 alkalommal kapnak ellátást, míg a szomszédban karácsonykor extra pénz járt a nyugdíjasoknak. Egészen pontosan az kaphat pluszpénzt, akinek a nyugdíjának az összege nem éri el a mindenkori átlagfizetés 60 százalékát.
Míg a szlovákiai nyugdíjasok pluszpénzt kaphatnak karácsonykor, addig nálunk már évekkel korábban eltörölték a 13. havi nyugdíjat. Az idősebbeket pedig azzal támogatják az év utolsó hónapjában, hogy a szokásosnál jóval korábban: tizenkettedike helyett, már december másodikán megérkezi a nyugdíj a magyar háztartásokhoz. Ennek ellenére januárban nem jön hamarabb az ellátás, ezért ilyenkor a pénzt sokkal jobban be kell osztani.
Hol mehetünk hamarabb nyugdíjba?
Magyarországon 2010-ben emelték a nyugdíjkorhatárt 65 évre, ez azonban már csak az 1957 után szültetettekre vonatkozik. Ezzel szemben Szlovákiában jelenleg a nyugdíjkorhatár 62 év, ami európai viszonylatban is nagyon alacsonyak számít.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az öregedő társadalom problémája azonban ezt az európai országot sem kerüli el, ezért 2017-től folyamatosan elkezdik emelni a nyugdíjkorhatárt, ami azt jelenti, hogy 2023-ban már 63, 2029-ben pedig már a 64 évesen mehetnek nyugdíjba az idősek Szlovákiában. De ugyanebből az okból kifolyólag hazánkban is felmerült már a nyugdíjkorhatár emelésének kérdése.
Valóban ennyivel jobb a helyzet külföldön?
Bár a fenti adatokat összehasonlítva úgy tűnik, hogy jobban élnek a szlovák nyugdíjasok, de azt azért fontos kiemelni, hogy ezzel az átlagnyugdíjjal még ők sem tartoznak Európa éllovasai közé. Elég csak a másik szomszédunkban átnézni: Ausztriában ugyanis csak a nyugdíjminimum összege több mint a kétszerese a szlovák és persze ezzel együtt a magyar átlagnyugdíjnak.
Ráadásul korábban a bevásárlóturizmus kapcsán foglalkoztunk azzal, hogy hol lehet olcsóbban bevásárolni, itthon vagy Szlovákiában. Az alapvető élelmiszerek árának összehasonlításakor pedig azt tapasztaltunk, hogy egy-két kivételtől eltekintve Magyarországon kedvezőbb áron lehet vásárolni.
Mindehhez azt is érdemes hozzátenni, hogy az élelmiszerek általában a legnagyobb részét teszik ki egy átlagos nyugdíjas fogyasztói kosárnak - egy tavalyi felmérés szerint a magyar nyugdíjasok jövedelmük 27,7 százalékát költik a mindennapi élelmiszerekre, ennél többet pedig csak a lakásfenntartásra fordítanak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


