A közösségi média sztár Logan Paul újabb kriptovaluta-botrányba keveredett, miután felmerült a gyanú, hogy saját befektetéseinek népszerűsítésével félrevezethette rajongóit.
A nyugdíjasok pénzére pályázó trükkös csalók képzelete nem ismer határokat, az egyik legnépszerűbb átverés az "unokázás" azonban az idei évben is kedvelt átverésnek számított. Legutóbb a telefonos csalók Monoron próbálkoztak, ezúttal azonban nem volt szerencséjük.
Mi az "unokázás"?
Amikor telefonon a bajba jutott unokának adja ki magát a csaló, és így próbál pénzt kicsalni az idős áldozatokból. Az átverésnek fontos része, hogy a bajba jutott unoka pont nem tud elmenni a pénzért, ezért az egyik barátját küldi, akit persze pont nem ismer az áldozat. Ezért készséggel adja át a pénzt a szélhámosoknak az átvert nagymama vagy nagypapa.
Monoron többször is próbálkoztak
Monoron és környékén a legutóbb áldozatokat szedő csalók azt mondták a telefonba " Szia, mami!" - olvasható a rendőrség honlapján. A monori szélhámosok október 11-én félmillió forintot zsákmányoltak egy idős embertől, akitől "gépekre" kértek pénzt, a nyugdíjas unokaöccsének élettársának kiadva magukat.
November 12-én pedig az eset egy monori nővel is megismétlődhetett volna, akitől pénzért könyörögtek telefonon a hölgy unokájának nevében - az unoka azonban már nem él, ezért a nagyszülő gyorsan rájuk csapta a kagylót.
November végén pedig a következő áldozattól karácsonyi ajándékokra kértek 300 ezer forintot. Mivel az "unokát" nem engedik ki a boltból, ezért egy "barátját" küldte a pénzért a csaló. A hívást követően az átvert asszony át is adta a kért összeget, később azonban mikor kiderült a trükk ő is feljelentést tett.
A rendőrség miután azonosította az elkövetői kört december 7-én 6 órakor egy időben négy lakcímen csapott le. A házkutatások során pedig mobiltelefonokat és telefonkártyákat foglaltak le. Két férfi előzetes letartoztatását december 9-én rendelte el a bíróság.
A legnépszerűbb trükkök egyike
Az idei évben számos hasonló esetről számolt be a Pénzcentrum, az egyik legnagyobb elrabolt összeg 1 millió 600 ezer forint volt, amit egy budapesti nyugdíjastól csaltak ki a trükkös szélhámosok.
- foglalta össze, könnyeivel küszködve az idős hölgy a történteket korábban egy hírműsorban.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fenti eset után nem sokkal pedig arról számolt be a Budapesti Rendőr-főkapitányság, hogy egy idős férfi külföldön élő unokájának adva ki magát próbáltak több ezer dollárnyi támogatást kiszedni egy nagypapából. De kiderült a csel, mert még időben felhívta az igazi unokáját az áldozat. Amikor a csaló a megbeszélt találkozóra megérkezett, már rendőrök várták és letartóztatták.
Nyár végén pedig Zalaszentivánon próbálkoztak az unokázós trükkel. Ekkor egy 81 éves asszonyt hívott fel egy nő, aki annak lányaként mutatkozott be és megkérdezte, hogy mennyi pénze van otthon. Ezután arra kérte az idős asszonyt, hogy az összes készpénzét tegye bele egy borítékba és adja oda barátnőjének, aki odamegy érte a ház elé.
Az interneten is próbálkoznak
Az online unokázás is egyre elterjedtebb. A legújabb nemzetközi trend szerint a szélhámosok a Facebook segítségével próbálnak pénzt kihúzni - a közösségi oldalt egyre gyakrabban használó - gyanútlan idősektől. A bűnözők a Facebook segítségével megpróbálják kideríteni a nagyszülők és az unokák tartózkodási helyeit az elérhető információkból, majd ezt akcióba lépnek. A csalók ráadásul gyakran a tengerentúlról intézik kártékony üzleteiket, így próbálva meg elérni, hogy lenyomozhatatlanok legyenek és elkerülhessék a felelősségre vonást.
Tippek a védekezéshez
Ha kell, akár minden nap érdemes figyelmeztetetni a szépkorú rokonainkat az alábbiakról:
- Mindig járjunk utána, hogy a telefonáló az-e, akinek mondja magát.
- Például érdemes családon belül megállapodni egy titkos jelszóról, amelyet kifejezetten csak bajba kerülés esetében használunk, és ezt nem tanácsos megosztani a Facebookon.
- Ne beszéljünk idegenek előtt és nyilvános helyen sem magánügyeinkről, hiszen ezt később felhasználhatják a bűnözők.
- Soha ne nyissunk ajtót idegeneknek, bármilyen indokra is hivatkozna.
- Ne adjunk pénzt idegeneknek.
Küszöbön a totális nyugdíjkáosz: nincs tovább, végre kell hajtani a krízis-protokollt Magyarországon
Ha Magyarországon sokáig halogatjuk a reformot, az egyébként is fejnehéz állami nyugdíjrendszer finanszírozása egyre súlyosabb terhet fog jelenteni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.