Az idei költségvetés áprilisi állapota alapján jól látható, hogy a költségvetés számai idén nem tarthatók - írja elemzésében a GKI.
Fontos bejelentést tett múlt héten Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány döntött arról, hogy a közigazgatási eljárások díjtételét 10 milliárd forinttal csökkentik. A gyakorlatban hamarosan gyorsulhat több hivatali ügyintézés - ez a nyugdíjakat is érinti.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter egy hete arról a kormánydöntésről számolt be, amely szerint a közigazgatási eljárások díjtételét 10 milliárd forinttal csökkentik. A járási hivatalok, kamarák javaslata alapján jelentősen egyszerűsítik - többek között -
valamint a foglalkoztatással összefüggő támogatási formákra vonatkozó eljárásokat. Hozzátette: szeretnének egy lakossági konzultációt is megnyitni a kormányhivatalok segítségével a bürokrácia csökkentéséről.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A bürokráciacsökkentés célja, hogy a közigazgatás szervei az ügyek elintézése során az ügyfelek jogait és jogos érdekeit garantáló, az eljárások gyors lezárását és az időszerűséget biztosító, a kiszámítható működéséhez szükséges hatósági eljárásjogi keretek között járjanak el - tájékoztatta a Pénzcentrumot a Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárság.
A gyakorlatban ugyanis jóval lassabb a tényleges ügyintézés, mint azt a jogszabályok meghatározzák (például különböző körülmények, eljárási cselekmények jelentősen meghosszabbítják).
Tavaly ősszel kezdődött a kormányhivatali fórum működése, amelyen a fővárosi és megyei kormányhivatalok és járási hivatalok munkatársai tehettek bürokráciacsökkentő javaslatokat. Mivel a hivatalok valódi jogalkalmazók, munkájuk jelentős részében közvetlen kapcsolatban állnak az ügyfelekkel, így érdemben ismerik az eljárásokkal kapcsolatos és az ügyfeleket érintő, az ügyféli közérzetet befolyásoló problémákat - közölte az államtitkárság.
A kormány által támogatott javaslatok alapján megkezdődik a jogszabályok módosítása.
Azt ígérik, hogy az eljárások egyszerűsítése után
- az ügyfélnek kevesebb alkalommal kell találkoznia a hatósággal,
- a közigazgatási szervek gyorsabban tudnak érdemi döntést hozni
- és a hatóságok egymás közötti kapcsolattartása gyorsul.
Az eljárásjogi egyszerűsítés a jogosultság megállapítások (például nyugdíj, foglalkoztatással összefüggő támogatás) módján és gyorsaságán változtatnak, tehát az nem változik, hogy ki jogosult, és ki nem. Folyamatosan növelik a kormányablakban intézhető ügyek számát - ez a megoldás is csökkenti az adminisztrációs terheket, azaz egyszerűsödik, gyorsul az ügyintézés.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Azt egyelőre nem tudni pontosabban, mikortól. Az eljárásjogi jogszabályokkal kapcsolatban a kormány felhívta a központi hivatalokat és minisztériumokat is az adminisztratív terhek csökkentésével kapcsolatos javaslatok kidolgozására. A tárcák a jogszabály kidolgozását folyamatosan végzik és azt a lehető legrövidebb időn belül bevezetik.
Idén más ügyintézés is egyszerűsödött
Áprilistól megszűnt a gyámhivatalok, a társadalombiztosítási igazgatási szervek, a munkaügyi központok, a földhivatalok eddigi önállósága, hatásköreik a kormánymegbízott és a járási hivatal vezetőjéhez kerültek.
A változtatás szerint a kormányhivatalokhoz kerültek például a területi egészségbiztosítási pénztárak baleseti megtérítési feladatai, a honosításokhoz kapcsolódó anyakönyvezés, valamint az államkincstár családtámogatással és lakáscélú támogatásaival kapcsolatos feladatai is.
Ez azt jelenti, hogy a családi pótlékkal kapcsolatos ügyeket megyei helyett járási szinten intézik. Alapvetően az igénylés menete változik: több helyen lehet az igényeket benyújtani. Tehát a Magyar Államkincstárban, a járási hivataloknál és a kormányhivataloknál is lehet igényelni.
Ez közel 200 új helyszínt jelent: a legnagyobb előnye, hogy nem kell a megyeközpontba utazni a szülőnek azért, hogy igényelje, hanem el tudja a járási központban is intézni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


