Adó 1 százalék felajánlás 2024: hol található az adó 1 százalék civil szervezetek listája, mennyi az adó 1%-a, meddig lehet az adó 1%-át felajánlani és...
Nettó 266100 forint - ennyi volt 2020. áprilisában a hazai átlagkereset, a KSH június végi adatai szerint. Némi lefelé kerekítéssel és a piac íratlan, tízszázalékos szabályának figyelembe vételével mindez 25 ezer forint havi megtakarítást jelenthet egy munkavállalónak. De vajon mire elég ez az összeg a gyakorlatban? Csak elcsépelt PR szöveg lenne a tízszázalékos ökölszabály, és önámítás a fenti bölcsesség, vagy tényleg óriási segítséget jelenthet havi 25 ezer forintot megtakarítani a fizetésből? Erre keressük a választ az Aegon Alapkezelő segítségével.
Néhány tízezer forint napjainkban tényleg nem számít sok pénznek, ha vásárlás, pihenés, hobbi vagy szórakozás szempontjából közelítjük meg a kérdést. Ennyi pénzt könnyen kifizethetünk:
- egy két, vagy négyfős vacsoráért (igénytől és színvonaltól függően)
- hétvégi balatoni kiruccanásunkért (szállás nélkül)
- otthoni koktélparti-kellékekért
- 2-3 új játékért, a kedvenc konzolunkhoz
Optimistán úgy is gondolkodhat, hogy csupán a fentiek egyikéről kell lemondani ahhoz, hogy havonta 25000 forinttal gyarapodjon megtakarítási számlájának egyenlege. Ha ezen elgondolkodik, akkor máris elkezdett felelősségteljesen hozzáállni pénzügyeihez.
Ahol "életmentő" lehet havi 25000 forint
Néhány tízezer forint erejét leginkább akkor értheti meg, ha tollat ragadsz és számolgatsz picit. Íme néhány elgondolkodtató példa:
- Párnacihában is milliókat jelent: 12 x 25000 forint, az évi 300000 forint megtakarítást jelent. Ez öt év alatt 1,5 millió forintra, tíz év alatt pedig hárommillió forintra növekedhet (kamatok nélkül).
- A létbiztonság megteremtése: Havi 25000 forint megtakarítás és a kamatos kamatozás hatása elég lehet arra, hogy körülbelül 40 hónap alatt a semmiből elérjük a létbiztonságot. Összespórolni 6 hónapnyi fizetést, ami betegség, munkanélküliség vagy egyéb nem várt negatív esemény idején kihúzhat bennünket a bajból.
- Jelentősen megemelheti a nyugdíjunk összegét: Amennyiben hajlandó évtizedekben gondolkodni és mindenkori fizetésének tíz százalékát megtakarítja, akkor hosszútávon akár meg is sokszorozhatja későbbi nyugdíját.
- Gyorsan befektetővé válhat: Havi 25000 forintot félrerakva még mérsékelt kockázat mellett is több millió forintnyi befektetést gyűjthet össze értékpapírban, akár néhány év alatt. Ez hosszútávon akár egy nagyobb családi vagyont is megalapozhat.
Hallgass Albert Einsteinre!
- vélte minden idők egyik legnagyobb zsenije Albert Einstein, akit senkinek sem kell bemutatni. Az alábbi táblázat kiválóan reprezentálja, miről beszélt a Nobel-díjas fizikus. (Csak egy apróság: a grafikon évi 4 százalékos kamattal számol, ami elmarad az elmúlt 100 év átlagos tőzsdei 8 %-os indexhozamától.)

A havi megtakarítások után kapott kamat ugyanis az idő előrehaladtával egyre nagyobb százalékban járul hozzá a vagyontömeg méretéhez (amíg a befizetett tőke lineárisan nő, addig az újrabefektetett kamat exponenciálisan). Akinek sikerül megértenie a fenti összefüggést, az elméletileg már megtette a legfontosabb lépést jövőbeli vagyonának megteremtéséhez.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi szükséges még a sikerhez?
Ha a fenti szempontok meggyőztek és elköteleződtél arra, hogy havi 25000 forintot (vagy mindenkori fizetésének tíz százalékát) megtakarítsd, akkor az nagyon dicséretes, viszont még csak félsiker. A "miért" kérdés után ugyanis a "hogyan" is megválaszolásra vár, ami legalább akkora kihívást jelenthet a gyakorlatban. Íme 5 tényező, amire érdemes ügyelnie:
- Kerüld el a legnagyobb pénzügyi baklövéseket, ezeket már csokorba szedtük egy korábbi cikkünkben.
- Számolj az inflációval! Gyakori hiba, hogy a megtakarítók nem reálértéken, hanem nominálértéken tartják számon a vagyonukat. Ha nem szeretné magát becsapni, számoljon az infláció hatásával is a tervezésnél. (Nominálérték - infláció = reálérték)
- Ellenőrizd a szolgáltatókat! Kizárólag olyan pénzügyi szolgáltatónál helyezze el a pénzét, amelyik rendelkezik a Pénzügyi Felügyelet (MNB) engedélyével.
- Ne legyél mohó! Ne a legmagasabb hozammal kecsegtető ajánlatot válassza, hanem a saját kockázat- és hozamszintjének leginkább megfelelő megtakarítási formát.
- Válassz válságálló stratégiát, amelyből az eső árfolyamok idején is profitálhat. Passzív befektetőként a költségátlagolás elve, aktív befektetőként pedig az abszolút hozamú befektetési alapok lehetnek a nyerők.
- + 1 tipp: trendek helyett a piaci lehetőségeket kövesse
A havi megtakarításokat érintő döntések során soha ne a trendeket (a nyájat) kövesse, hanem az észszerűséget. Jó példát jelent erre néhány feltörekvő európai ország állami garanciát nyújtó kötvénye, amelyeket egyes piaci szereplők még mindig méltánytalanul lenéznek, miközben a profi, szakmai befektetők évek óta rendkívül jó hozamokat érnek el rajtuk (kvázi csökkenő kockázat mellett).

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


