A svájci frank jegyzése a reggeli 442,95 forintról 442,54 forintra gyengült, míg a dolláré 392,77 forintról 395,84 forintra emelkedett.
Azon, ha te külföldre utalsz vagy onnan fogadsz pénzt, a bankok rommá keresik magukat. Egészen eddig nem tudtad megkerülni őket, de ennek most vége. Mutatjuk, hogyan szabadulj meg ettől a költségtől egy életre.
Magyarországon még nincs euró, az Európai Unióban meg nem számít általánosan elfogadott fizetőeszköznek a forint. Ennek megfelelően, egy Magyarországról induló vagy oda érkező nemzetközi utalás esetén, a bankok potenciálisan kétszer is lehúzzák ügyfeleiket:
Az elmúlt években igencsak felpörgött a 955-ös augsuburgi csatával félbeszakadt magyar térhódítás Európában:
- a különböző források négy és hatszázezer közé teszik az Európai Unió más tagállamaiban élő magyar állampolgárok számát, valamint a jövője is úgy néz ki, hogy biztosított a mozgalomnak, hisz
- a magyar főiskolások és egyetemisták harmada tervezi a külföldre költözést.
Ennek egyik hatása, hogy egyre több jövedelmet utalnak haza a magyar munkavállalók külföldről, és valószínűleg egyre gyakrabban kényszerülünk arra is, hogy (akár csak kis összegeket), külföldre utaljunk az ott élőknek.
A fenti trendek miatt egyre fontosabb kérdés a magyaroknak is, hogy mennyiért utalhatnak az Európai Unión belül pénzt a tagállamok között.
A klasszikus készpénzküldő szolgáltatások horrortarifákkal működnek, így eddig maradt a banki utalás, mint drága, de az elérhető legolcsóbb pénzküldési módszer. Ennek szerencsére vége. Léteznek már ugyanis olyan megbízható cégek, melyek megoldják helyettünk a nemzetközi átutalást a banki költségek töredékéért. Ilyen a Currencyfair és a Transferwise is. Mivel a Transferwise nemrég vált elérhetővé magyar nyelven is, ezért az ő példájukon keresztül mutatjuk be a szolgáltatás működését és költségét.
A Transferwise a bankok egyik Übere. Segítségével úgy végezhetjük el nemzetközi utalásainkat, hogy a pénz soha nem hagyja el az országot. Ez annak köszönhető, hogy a mi forint átutalásunkat a szolgáltató belföldön tartja, majd kifizeti egy olyan embernek, aki Magyarországon kapna pénzt külföldről, szintén rajtuk keresztül.
A mi utalásunk úgy ér célba, mondjuk Spanyolországba, hogy egy onnan külföldre utaló ügyfél pénzét fizetik ki a mi címzettünknek, így ott sem hagyja el a pénz az országot.
A módszer elsőre egy picit bonyolultnak hangzik, de nem kell a pénzünket féltenünk, mivel a brit pénzügyi felügyelet engedélyezte a cég működését a teljes Európai Unióban, és a működését is ez a hatóság ellenőrzi.
A szolgáltatásra elég a neten regisztrálni és már kezdhetjük is az utalást. Először be kell állítanunk, hogy hova szeretnénk pénzt utalni, majd e jövőbeni utalás fedezetét kártyával, vagy a szolgáltató magyarországi számlájára történő utalással teremthetjük elő.
Összehasonlítottuk a Transferwise-on keresztüli utalás költségét a hagyományos banki költségekkel. Két esetet teszteltünk:
- Mennyibe kerül az Egyesült Királyságból 200 fontot fogadni a három legnagyobb magyar banknál, valamint, hogy
- mennyibe kerül a három legnagyobb magyar banknál 200 eurót Spanyolországba utalni.
A 200 font hazaküldésével kapcsolatban elsőre találunk kedvezőbb ajánlatot az új piaci szereplőnél. Két költséget vizsgáltunk:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- a bankok pénzváltási hasznát, mely a tesztünk időpontjában alkalmazott árfolyamuk és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos középárfolyamának különbségéből számoltunk ki, valamint
- a kezelési költséget, amit a bank hirdetményekből szedtünk ki.
Ezen összegek levonása után azt látjuk, hogy a K&H-nál marad a legtöbb pénzünk. Ez a bank ugyanis az Unión belülről, EU-s pénznemben érkező utalás esetén, nem számol fel tranzakciós díjat, és az átváltási árfolyamból keletkező veszteség kisebb, mint a Transferwise kezelési költsége, ami 2 angol font.
Egy dolog viszont nem életszerű a fenti ábrán. Ha Angliából utalunk pénzt, akkor számolnunk kell a küldő bank költségével is, amit a fenti ábra nem tesz meg. Leellenőriztük az utalási költséget az Egyesült Királyság három nagy lakossági bankjánál.
Ha még ezt a költséget is levonjuk az eredeti 200 fontból (ahogy az életben is megfizetné ezt az a személy, aki utal),
A másik esetben, tehát amikor mi utalunk külföldre eurót, teljesen egyértelmű a legjobb megoldás.
A fenti ábrán azt látjuk, hogy a vizsgált bankokon keresztül elutalni 200 eurót Spanyolországba jóval drágább, mint az újonnan a magyar piacra lépő Transferwise használatával.
Ahhoz, hogy Spanyolországban felvehessen 200 eurót a címzettünk (a helyi bank kezelési költségét figyelembe sem véve), az nekünk az MNB árfolyama alapján számított 200 euró értékéhez képest 2 500 - 5 300 forinttal kerül többe, míg a piac legújabb szereplőjénél ez a többlet csupán 664 forint.
A Transferwise modellje azért műkdödhet jól, mert az Európai Unión belül bizonyos szegmensekben csak nehezen alakul a teljesen egységes piac. A hétköznapi ember hiába elégedetlen az összes hazai pénzintézettel, a külföldi számlanyitás nem reális alternatíva. Ha meg is tudná valaki győzni a munkáltatóját, hogy a fizetését egy dán takarékszövetkezethez utalja mostantól, a gázszolgáltató már biztos nem lenne annyira rugalmas, hogy csoportos beszedéssel onnan próbálja meg havonta kiegyenlíteni a rezsiszámlát.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.