Ennyi pénzt tartunk a párna alatt: többet, mint a bankban

Pénzcentrum
2014. június 25. 13:32

Az utóbbi hónapokban tovább nőtt a háztartásoknál lévő készpénz mennyisége és a folyószámlákon lévő pénzmennyiség is. A K&H kutatásai szerint a könnyen kezelhető, kevés törődést igénylő betétek a legismertebb és legkedveltebb megtakarítási termékek. Csak a betéttulajdonosok fele volt elégedett a hozammal.

Az április végi adatok alapján rekord magas összegű, több mint 2500 milliárd forintot tartottak a magyar háztartások látra szóló betétekben és folyószámlákon, és 2650 milliárd forintnyi a lakosság készpénzállománya.

A felmérés során a magasabb jövedelmi státuszú, felnőtt lakosság körében végzett felmérése szerint a megtakarítási termékek között a betét volt a legismertebb. Néhányan ugyan megemlítették, hogy a magas kamat is fontos számukra, de ami miatt ezt a terméket kedvelik és választják az az, hogy kevés tudást és figyelmet igényel a kezelése. Ugyanakkor a megtakarítási termékekkel rendelkezők között a betéttulajdonosok több mint fele volt elégedetlen a betét hozamával.

A megtakarítási számlákat jóval kevesebben ismerik, mindössze a megkérdezettek 66 százaléka. Akik ismerik, azok számára a jelenlegi alacsony kamatok mellett a fix lekötések feltörése nem tűnik nagy veszteségnek. Így számukra a megtakarítási számlák likviditása nem képvisel akkora értéket, mint korábban.

Külföldi devizában kevesen tartják a megtakarításaikat az alacsony kamat és a bonyolultan kalkulálható hozam miatt. A megkérdezettek közül a legtöbben - 37 százalék - a hónap elején egy rendszeres összeget tesz félre, de majdnem ugyanennyien mondták azt, hogy a hónap végén teszik ezt meg. 27 százaléknyian vannak, akik nem rendszeresen tesznek félre, hanem csak akkor, ha egy nagyobb összeghez jutnak. Ez a megtakarítási mód inkább jellemző a gyerekesekre, mint a gyerektelenekre. Érdekes viszont, hogy a megtakarítás módja nem függ a jövedelemtől.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

 

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2026. február 18. 11:48
A hitelajánlat, a bank kiválasztásánál a legtöbb adós számára a kamat, törlesztő, THM értéke a legfo...
iO Charts  |  2026. február 17. 19:38
Miről szól a Piaci Impulzus rovat? Nem tudom, tisztában vagytok-e vele, de egy alapos fundamentális...
MEDIA1  |  2026. február 17. 18:05
Nőnapra időzítik a TV2 Klub visszaalakítását FEM3-ra. Változik az arculat és a tartalomkínálat is, e...
Holdblog  |  2026. február 17. 08:00
Az ábra a globális feltörekvő (fejlődő) piaci részvényalapok éves nettó tőkebeáramlását mutatja heti...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 19. csütörtök
Zsuzsanna
8. hét
Február 19.
Torkos csütörtök
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. február 18. 21:05
RETAIL DAY 2026
Mi a túlélés – és a profit – valódi titka? A legkisebb webshopoktól az üzletláncokig mindenki választ kap.
Kihagyom