Az új technológia a kék LED-ek problémáját hivatott megoldani.
Svájc devizatartalékának másfélszeresét érő aranymennyiség található a piacon levő iPhone-készülékekben - derül ki a Conclude.hu cikkéből. Az aranypiaci szakportál azt írja: az okostelefon aranytartalma az átlagos aranybánya-kőzetek háromszázszorosa. Nem csoda, hogy a gyártók elkezdték újrahasznosítani a használt okostelefonokat: Amerikában például egy 16 GB-os iPhone 4 újrahasznosítási értéke 175 dollár a 911metallurgist.com gyűjtése szerint.
Mivel a mobilozók többsége másfél évente lecseréli telefonját, az újrahasznosításnak hatalmas piaca van: tavaly már ugyanannyian kerestek rá az iPhone újrahasznosítására, mint vásárlására. Az Apple újrahasznosítási programjában ajándékutalványt kaphatnak a használt iPhone-jukat, iPad-jüket vagy számítógépüket beküldő ügyfelek (a szolgáltatás Magyarországon még nem működik). A idén újrahasznosított telefonok nagyjából fele iPhone volt.Az Apple készüléke öt nemesfémet tartalmaz: 0,88 uncia alumíniumot, 0,56 uncia rezet, 0,012 uncia ezüstöt, 0,0012 uncia aranyat, és még ennél is százszor kevesebb platinát. Egységáron ebből a platina a legdrágább, de összértékben az aranytartalom a legértékesebb: 1,58 dollárt tesz ki. Egy tonna, azaz 8900 darab iPhone5 aranytartalma 275 gramm, ez a perui Yanacocha aranybányában kitermelt kőzet aranytartalmának több, mint háromszázszorosa.
Rézben és ezüstben is tizenháromszor, illetve hat és félszer gazdagabb, mint Chile vagy Ausztrália ismert lelőhelyei, csak platinában múlja alul a dél-afrikai Bushveld bányát, melynek kőzetei átlagosan háromszor annyi nemesfémet tartalmaznak, mint a telefonkészülék.
A nemesfémeken kívül az iPhone-ok nyolcféle ritkaföldfémet is tartalmaznak - ezek kilencven százalékát Kínában bányásszák -, például a kijelzőben és a hangszóróban. Christian Ekberg, a svéd Chalmers Műszaki Egyetem kutatója szerint jelenleg nincs környezettudatos megoldás a ritkaföldfémek bányászatára és újrahasznosítására, így kevesebb, mint 1 százalékukat hasznosítják újra.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


