A PSZÁF 2012. június 1-jén kelt határozatában visszavonta a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét és elrendelte az intézmény végelszámolását - közölte a PSZÁF. Binder István szóvivő a Portfolio.hu-nak elmondta: a végelszámolás hamarosan felszámolássá válhat, a takarékszövetkezet véglegesen megszüntette tevékenységét.
A hatósági intézkedésre azért került sor, mert a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vizsgálatai megállapították: a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet elveszítette tőkéjét, sőt szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait is.
A tőkehelyzet helyreállítására sem a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet további belső tőkeképződése, sem külső tulajdonosi vagy intézményvédelmi alap révén történő tőkeemelés révén nincs reális lehetőség, vagyis a takarékszövetkezet helyzete nem rendezhető rövid vagy hosszú távon. Az intézmény ráadásul több hónapja kifeszített likviditási helyzetben van, azaz fennállt a veszélye annak, hogy már rövid időn belül sem képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek.
A PSZÁF az elmúlt másfél évben több alkalommal a helyszínen vizsgálta a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetet, illetve rendkívüli adatok és tájékoztatók folyamatos bekérésével kapott információt az intézmény helyzetéről. A pénzügyi problémák erősödésekor a PSZÁF azonnal intézkedéseket írt elő az intézménynek, s amíg esély volt rá, lehetőséget adott számára a tőkehelyzet rendezésére. A további tőkeromlás miatt azonban csak az engedély visszavonása maradt egyetlen megfelelő eszközként a helyzet rendezésére.
A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet mintegy 17 ezer betétessel rendelkezik, mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése ugyanakkor a hitelintézeti szektorban nem éri el a két ezreléket sem.
Binder István, a PSZÁF szóvivője a Portfolio.hu-nak nyilatkozva ugyanakkor elmondta: megítélésük szerint nincs esély a takarékszövetkezet megmentésére (az intézményvédelmi alap segítségével sem). A végelszámolási eljárás elindítása azt tükrözi, hogy a szövetkezet valamennyire még likvid maradt és a vagyon elszámolása zajlik, nincs esély azonban a továbbiakban a takarékszövetkezet feltőkésítésére, így a végelszámolás felszámolásba "csaphat át" a közeljövőben. Ezt követően viszont már az OBA-nak kell helyt állnia a betétekért. Jelenleg a betéteket az ügyfelek nem tudják felvenni a szövetkezetnél.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Portfolio.hu elemzői véleménye emlékeztet: a társaság betétállománya 39 milliárd forint volt 2010 végén, ami jóval nagyobb mint a legutóbbi hasonló esetben, amikor 2011 januárjának elején a Jógazda Szövetkezeti Takarékpénztárnál 6500 betétes 9,8 milliárd forintnyi betéte fagyott be. A jelen helyzetben azonban nem beszélhetünk arról, hogy szükségessé válna az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) beavatkozása, egyelőre a végelszámolás folyik.
Abban az esetben, ha mégis szükség volna az OBA beavatkozására, az OBA vagyona mintegy 100 milliárd forint, így a kártalanítást könnyen megtehetné. Igaz, amennyiben helyt kellene állnia a takarékszövetkezet betéteiért, az a betétbiztosító vagyonának közel 40%-át érinthetné. Az Országos Betétbiztosítási Alap betétesenként 100 ezer eurónak megfelelő forintösszegig (jelenleg közel 30 millió forint) kártalaníthatja a betéteseket 20 munkanapon belül, az efölötti összegek veszhetnek csak el. Erről azonban a jelenlegi stádiumban nem időszerű beszélni.

Rengetegen indultak meg a legatyásodás útján: sokkal kevesebb magyar jön ki a pénzéből, mint egy éve
Ha egy magyarnak kölcsönre van szüksége, mert nem maradt pénze a hó végére és nem is tett félre korábban semmit, akkor első körben továbbra is...

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


