Pénzcentrum • 2012. május 14. 15:33
Félreérthető volt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kijelentése, miszerint ha egy magánszemély a saját számláin belül végez banki utalást, akkor azt nem terheli tranzakciós adó. A pénteken benyújtott törvényjavaslatból az derül ki, hogy csak az ugyanabban a pénzintézetben vezetett számlák között lesz lehetőség adómentesen utalni.
A törvénytervezet teljes szövegéből kiderül, hogy a tranzakciós adó alanyai a bankok lesznek, nem az ügyfelek. A kormány szerint a tervezett 130 milliárd forintos pénzügyi tranzakciós illetéket nem tudják a pénzintézetek áthárítani ügyfeleikre.
Érdekes adóelméleti kérdéseket vet fel az is, hogy az adók alanyai nem a magánszemélyek, vállalkozások, hanem a bankok, távközlési szolgáltatók lesznek. Ez ugyanis azt jelentené, hogy az új közterhek közvetlen adók lennének, vagyis az adó nem jelenhetne meg tételesen a telefonszámlákban, illetve a banki költségszámlákon, hanem annyival növekedne mondjuk a szolgáltatás ára. Ha viszont ilyen módon vezetnék be az új adókat, akkor az Európai Unió ismét kifogásokat emelhet a közterhek ellen. Ellenben az is szúrhatja az EU szemét, ha közvetett, forgalmi típusú adót vezetne be a kormány.
Giró-Szász András kormányszóvivő a TV2 Mokka című adásában kijelentette: semmiképpen nem fordulhat elő, hogy a szolgáltatók egy az egyben át tudják terhelni a lakosságra az új közterheket, azok ugyanúgy a vállalatokat terhelik, mint a válságadók.
Angyal József szerint hamis a kormány érvelése, amely szerint a javasolt
új adók méltányosabbak, mintha a jövedelmeket terhelnék meg, mert így
szétterítik a közterheket az adózók között. Az adószétterítés azt
jelenti, hogy a jövedelemmel nem rendelkezőknek, a gyermekeknek, a
nyugdíjasoknak és a munkanélkülieknek is meg kell fizetniük az adót, ez
kicsit sem nevezhető méltányosnak - hangsúlyozza az adószakértő.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Amennyiben mégis megjelenik a díjakban a tranzakciós adó, akkor azok fizethetnek a legtöbbet, akik próbálnak tudatosan bánni a pénzükkel. A legolcsóbb lakáshitel, folyószámla, hitelkártya és legkedvezőbb megtakarítási számla akár más-más hitelintézetnél is lehet, a lakástakarékokról, biztosítókról nem is beszélve. Akinek több pénzintézetnél is van valamilyen számlája, vagy megtakarítása, az többszörösen érezheti a pénzügyi tranzakciós illeték hatásait.
Kétszer is fizethetünk
Az esetlegesen emelkedő díjak miat pont a pénzügyileg tudatosabb ügyfelek járhatnak roszul, akik eddig próbálták optimalizálni a pénzügyeiket. A hitelkártya-használatkor például sok esetben kétszer is be kell fizetni a pénzforgalom után keletkező illetéket, ha nem ugyanaz a folyószámlát vezető és a hitelkártyát nyújtó bank. A törvény értelmében ilyenkor kétszer kell megfizetniük a bankoknak a 1 ezrelékes díjat, egyszer a hitelösszeg lehívásakor és egyszer annak kiegyenlítésekor.