Néhány fontos tudnivaló a vitorlás jogosítványról A vitorlázás sokaknak úri passziónak tűnik, míg másoknak egyszerűen meg sem fordult még a fejében, hogy kipróbálja, akadnak azonban olyanok is, akik évek óta lelkesen űzik ezt a sportot, ami nyaralás gyanánt sem utolsó. Jöjjön most egy kis segítség azoknak, akik kedvet kaptak már a vitorlázáshoz, de még nem tudják, hogyan is álljanak neki!
Magyarországon úgynevezett sport és kedvtelési célú kishajóvezetői engedély megszerzése után van lehetőség kishajó vezetésre. Ezen elnevezés alá tartoznak a kisgéphajók, köznyelvben motorcsónakok, és 19,9 méterig a vitorlás hajók is. 20 méter feletti hajók esetében már hivatásos képesítésre van szükség.

Forrás: www.sailinglinks.com
Ha valaki mégis inkább szakértőhöz fordulna, és tanfolyam keretében szeretné magába szívni a vitorlázás csínját-bínját, annak érdemes néhány tényezőre figyelnie választás előtt.
Mi mennyibe kerül?
A vezetői engedély megszerzéséig számos költség merül fel, melyek egy részét a tanfolyamok díjai magukban foglalják, a többit pedig ezen felül kell kifizetni. Érdemes tehát figyelni arra, hogy az egyes ajánlatok milyen díjtételeket tartalmaznak. Ami az elméleti és gyakorlati oktatás díján felül felmerül, az a vizsgához szükséges tananyagok ára, a szállás, a hajóüzemanyag és a kikötőhelyi díjak valamint kihelyezett vizsga esetében a hatósági kiszállási díj.
A felsorolt tételek közül jelentős összeget kitehet például a szállás, hiszen egy 6-8 napos nyári balatoni tanfolyam esetében, nyaraló híján borsos összegeket is kiadhatunk még "olcsó" szállásra is.
Természetesen maga a vizsga letétele is pénzbe kerül, amit legtöbbször nem tartalmaz a tanfolyamok díja, de muszáj kifizetni. Ennél némileg alkuképesebb dolog a tanagyagok kérdése, hiszen a felkészüléshez szükséges tankönyvek nem olcsók, érdemes tehát rákérdezni a tanfolyamvezetőnél, hogy biztosítják-e számunkra azokat a vizsgáig.
A viszonyítás kedvéért összegyűjtöttünk néhányat az ajánlatok közül, természetesen ennél jóval több társaság kínál tanfolyamokat, kezdőknek, haladónak, vitorlázni vagy motorcsónakozni vágyóknak egyaránt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Meddig tart az oktatás?
Ahhoz, hogy valaki alapfokon, biztonsággal megtanuljon hajót vezetni, szakértők szerint minimálisan 5-6 gyakorlati nap szükséges, ami hozzávetőleg 35-40 hajón töltött órát jelent. Nem ajánlatos tehát olyan tanfolyamot választani, ahol ennél rövidebb gyakorlati oktatás kínálnak.
Intenzív tanfolyamok esetében az elméleti oktatást sokszor a gyakorlatival egybekötik, úgy hogy a hozzávetőleg 20 órás elméletet esténként adják le. Vannak természetesen ennél kevésbé intenzív, akár 6 hetes tanfolyamok is, amit akár év közben is el lehet végezni, a gyakorlati részeket hétvégére hagyva. Sokan azonban úgy vélik, hogy ezek a tanfolyamok inkább az elméletre helyezik a hangsúlyt, ami ugye nem túl előnyös, hiszen tankönyvből bárki el tudja sajátítani a vizsgához szükséges tudást, míg csomót kötni, vitorlát beállítani vagy horgonyozni már nehezebb feladat.
Mikor eldöntjük, hogy vitorláshoz, vagy kisgéphajóhoz szeretnénk vezetői engedélyt szerezni, érdemes figyelembe venni, hogy a mostani szabályok értelmében, aki sikeresen teljesíti a vitorlás elméleti vizsgát, annak motoros vizsga esetében ezt nem kell megismételnie, hiszen ugyan azok a vízi kresz szabályok érvényesek mindkét esetben, így tehát csak a gyakorlati tudnivalókat kell átvenni hozzá, amit sokhelyütt összevonnak a vitorlás gyakorlati oktatással. Így jelentős összegeket meg lehet spórolni, hiszen a kettő együtt mindössze 15-20 ezer forinttal magasabb, mintha csak vitorlásra szereznénk engedélyt. Ha valahol ennél jóval többet kérnének, érdemes inkább tovább keresgélni.
Irány a tenger!
Tanfolyamokat általában kezdő, illetve haladó szinten indítanak. Ennél is fontosabb kérdés azonban, hogy belvízi vagy tengeri jogosítványt szeretnénk szerezni, hiszen a kettő szintén különböző vizsgát igényel.
Negatív korrekcióval indulhat a kereskedés a magyar tőzsdén: erre minden befektetőnek figyelnie kell
Kisebb negatív korrekcióval indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a BUX pénteken 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
Portfolio Gen Z Fest 2025


