10 százalék feketén kap fizetést... A feketegazdaság sok problémát okoz az államnak, és a vállalatoknak is. Az adófizetés elkerülésével ugyanis az állami bevételeket csökkentik, aminek hatására az adók emelkednek, hogy valamiből pótolják a kiesett bevételt. Ezt az adót pedig a vállalkozások, és a magánszemélyek fizetik meg. Az adó és egyben járulékfizetés elkerülésének a fentieken túlmenően a nyugdíjakra is van hatása. Az állami rendszerbe kevesebb pénz érkezik, így alacsonyabb keret áll rendelkezésre a mostani nyugdíjasok eltartására. De mi lesz azokkal a nyugdíjkorhatár elérése után, akik most nem fizetik be a megfelelő összeget?
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézete idén először készített tanulmányt arról, hogy a rejtett gazdaságban való részvétel mennyiben befolyásolja a nyugdíjcélú megtakarításokat, és ezáltal milyen hatással van a később kapott nyugdíj összegére. A nem legális fizetés ugyanis Magyarországon egyes szakmákban nagyon elterjedt, sokan kapják zsebbe a fizetésük egy részét vagy teljes egészét.
Ez első látásra mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak kedvező, ugyanis így egyikük sem fizet adókat és járulékokat a bér után. De abba nem gondol bele a dolgozó, hogy mivel a cég nem fizet járulékot utána, lehet, hogy nem jogosult mondjuk az egészségbiztosítás igénybevételére. Ha viszont csak részben kapja illegálisan a fizetését, akkor a befizetett járulék lényegesen kevesebb, aminek köszönhetően a nyugdíjkorhatár elérése után sokkal kevesebbet fog kapni a dolgozó, mintha szabályosan befizettek volna utána minden fillért.
Sokakat viszont még ez a tény sem riaszt el, mondván, hogy a nem legálisan kapott összegből majd félretesz annyit, hogy később ne legyenek anyagi problémái. A gyakorlatban viszont úgy tűnik, ez nem igazán valósul meg, amit a dolgozó zsebbe kap, azt általában el is szórja.
Kik vettek részt?
A felmérés ezer fős minta alapján készült 2007 őszén. A kutatók vizsgálták az aktív korú lakosság nyugdíjrendszerrel kapcsolatos tájékozottságát, jövedelmi helyzetét, és megtakarítási hajlandóságait. Az országos kiterjedtségű felmérés személyes kérdőíves formában készült el. A korcsoportok szerinti megoszlás viszonylag egyenletes, 28,8 százalék a 18-29 éves korosztályból került ki, de az 50-59 évesek közül is 23,4 százalékban vettek részt a felmérésben.
A munkapiaci helyzet tekintetében a megkérdezettek 62,8 százaléka alkalmazottként dolgozik, mindössze 9,5 százalék önálló vállalkozó, és 4,8 százalék alkalmi munkás. Az iskolai végzettség alapján a szakmunkások, és érettségizettek szerepelnek a mintában a legnagyobb arányban, a felsőoktatási végzettségűek mindössze 15 százalékot képviselnek. A kereseteket figyelembe véve pedig nagyjából 70-100 ezer forint havi nettó jövedelemmel rendelkezők vannak a legtöbben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Rejtett gazdaságban való érintettség
A kérdőívben a készítők azt a kérdést is feltették, hogy alkalmazottként, vagy alkalmi munkavállalóként az emberek hány százaléka kapott az elmúlt egy évben zsebbe vagy számlára fizetést. Közel 10 százalék nyilatkozta azt, hogy zsebbe is kap fizetést, és 20 százalék volt azoknak az aránya, akik számlára is kaptak fizetést (a meghatározás azokra vonatkozik, akik valahonnan szerzett költségszámlákért cserébe kapják az adott összeget).

Az iskolai végzettséget tekintve azok, akik alacsonyabb végzettséggel rendelkeznek, nagyobb arányban kapják zsebbe a fizetésüket, miközben a diplomások körében inkább a számlára kapott fizetés a népszerűbb. A különbség foglalkozásonként is meglátszik. A gazdasági ágazatban dolgozók közül a közszféra alkalmazottai egyáltalán nem kapnak zsebbe fizetést, de számlára az átlagnál valamivel magasabb arányban kapnak pénzt. Eltér az átlagtól viszont az iparban és egyéb szolgáltatásokban feketén dolgozók aránya.
Sokan nem akarnak nyugdíjat kapni!

Kiderült, százmilliárdos orosz vagyont fagyasztottak be Magyarországon: van egy csavar a történetben
Több százmilliárd forint értékű orosz vagyont fagyasztott be Magyarország.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


