Mit rejt az elnevezés? Múlt héten érkeztek meg hazánkba újdonságként az első fecskék - na nem a tavaszra kell itt most gondolni, ezért pontosabban fogalmazva - a certifikátok, amelyek a tőzsdei kereskedésben utazók változatosság iránti igényét elégíthetik ki. Bizonyosan akadnak azonban olyanok, akik még nem hallottak arról, hogyan is működik egy ilyen termék, mit érdemes tudni, mire jó, miért érdemes beszerezni belőle. A certifikátokhoz kíván most tehát a Pénzcentrum egy kalauzt nyújtani.
2008. február 6-tól lehet tehát a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az itthon újdonságnak számító certifikátokkal kereskedni, ennek kapcsán vizsgálódunk ezen termékek háza táján.
Mi az a certifikát?
A bankok által kibocsátott certifikát a származtatott, vagy idegen szóval derivatívok termékcsaládjába tartozik, vagyis ezen termékek ára az alaptermékek árfolyam-mozgását követi le valamilyen meghatározott módon. Szó szerinti jelentése bizonylat, vagy bizonyítvány, amely a BÉT tájékoztatója szerint arra utal, hogy a termék megvásárlásakor egy mögöttes befektetési termék birtokosává válunk.
A mögöttes termékek körének csak a fantázia szabhat határt, ugyanis az szinte bármi lehet, a részvényektől kezdve az indexeken át a nyersanyagárakig, kamatszintekig. A BÉT-en a részvény szekció termékei között találhatóak meg ezen instrumentumok.
Nem csak egyféle...
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Amellett, hogy az alaptermék is sokféle lehet, nem csupán egyfajta certifikát létezik. Az instrumentumokat általában kétféle bontás alá szokás sorolni, létezik a befektetési kategóriájú certifikát, illetve a tőkeáttételes kereskedési termékek köre.
Az első kategóriába tipikusan olyan termékek tartoznak, melyek nem tartalmaznak tőkeáttételt. Ide sorolható a részvény-, az index-, a bónusz-, a diszkont certifikát, de itt is megjelenik a befektetési alapok világából már ismerősnek tűnő tőkegarantált forma is. A második kategóriába inkább "extrább", egzotikusabb formák tartoznak, mely papírok már tőkeáttételt is tartalmaznak, vagyis a ténylegesen befektetett tőkét megtöbbszörözve érhetünk el nyereséget, szerencsétlenebb esetben veszteséget. Tipikusan ebbe a kategóriába tartozik a warrant, s a turbo certifikát is.
Mennyit kaszálhatsz vele?
Hogyan működnek?
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


