Rendszerek Kelet - és Közép Európában Egy korábbi cikkünkben már felvázoltuk, hogy jelenleg hol is tart a magyar nyugdíjrendszer. Most azt nézzük meg, hogy a környezetünkben jobban járnak a munkavállalók és a nyugdíjasok, vagy rosszabbul...
A közép- és kelet-európai országok a rendszerváltás óta tesznek próbálkozásokat arra, hogy az elavult, teljes egészében állami szerepvállalást igénylő nyugdíjrendszert kiegészítsék, vagy felváltsák egy korszerűbbel, ami nyomon követi a népességi és a gazdasági helyzet változásait.
Minden ország ugyanazokkal a problémákkal nézett szembe, mint a népesség elöregedése, alacsony nyugdíjkorhatár, és a munkaerő túlkínálat tüneti kezelésére alkalmazott korengedményes nyugdíj. A vasfüggöny lebontását követően ezek az országok egyszerre kezdtek reformokba, ugyanazt a stratégiát követve.
A következő táblázat a környező országok népességének alakulását mutatja a jelenlegi tendenciák alapján becsülve:

Ma ezen országok többsége egy 3 pilléres rendszert alkalmaz, ami egy átalakított első pillérből (állami felosztó-kirovó rendszer), egy tőkefedezeti egyéni számlákból álló második pillérből, és egy önkéntes nyugdíjcélú megtakarításokból álló harmadik pillérből tevődik össze.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A nyugdíjrendszerek a magyarországi rendszerhez hasonlóan működnek (Honnan kapod majd a nyugdíjad? - Rések a rendszer pajzsán), csak egy-két ország esetén van eltérés. Csehország, és Szlovénia nem vezetett be második pillért, Romániában pedig most van bevezetés alatt. Litvániában annyi különbséggel vezették be, hogy nem kötelező, hanem önkéntes alapon megy a befizetés.
A meglévő rendszerek kiegészítése érdekében Bulgáriában, Magyarországon, Litvániában és Lengyelországban is folyamatban van, vagy már megtörtént a negyedik pillér bevezetése is, ami a nyugdíjcélú megtakarítások kiegészítő önkéntes rendszere.
A teljes reformrendszer arra hivatott, hogy a korábbi kizárólag felosztó-kirovó nyugdíjrendszer helyett egy olyan rendszert hozzanak létre, amiben a munkavállalók fokozatosan egyre több részt vállalnak a későbbi kifizetésekből, vagyis ami ösztönzi az egyre nagyobb fokú öngondoskodást.
Korhatár és járulékok

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
Portfolio Gen Z Fest 2025


