Elkerülhetetlenül öregszik a közép-kelet-európai régió lakossága, és ez alól hazánk sem függetlenítheti magát: az Allianz legfrissebb elemzése szerint 2050-re a 65 éven felüliek részaránya a lakosságon belül megközelítheti a 30 százalékot. A növekvő függőségi ráta ugyanakkor előtérbe helyezi a nyugdíjrendszerek hatékonyságának kérdését. Az Allianz Global Investors International Pensions ma bemutatott tanulmányában rámutat, hogy a közép-európai régióban rendkívül sokszínű a nyugdíjrendszerek palettája, az egyes elemek súlya, szabályozási háttere egészen eltérő az egyes országokban. A nyugdíjrendszer reformjának szükségessége szerint ugyanakkor hazánk és a régió az európai középmezőnyben helyezkedik el, megelőzve többek között Franciaországot és Olaszországot is.
Brutálisan öregszünk
A mai konferencián először Dr. Werner Zedelius, az Allianz SE igazgatótanácsának tagja ismertette a régiós országokban tapasztalt demográfiai folyamatokat. A szakember rámutatott, hogy a népesség alakulását tekintve régiónk országai, köztük hazánk is a világtrendnek megfelelő változásokat él meg. A társadalom komoly mértékű elöregedése két tendencia együttes hatására vezethető vissza.
A javuló egészségügyi ellátásnak, növekvő életszínvonalnak köszönhetően folyamatosan nő a születéskor várható élettartam, hazánkban például a jelenlegi 72 év körüli szintről 2050-re - régiós társainkhoz hasonlóan - 80 év közelébe nőhet ez az életkor.
Ezzel párhuzamosan ugyanakkor folyamatosan csökken a születések száma, a népesség tehát a várható élettartam növekedése ellenére zsugorodik. Mindezek eredményeképpen a 65 éven felüliek részaránya a teljes népességen belül erőteljesen megnő az elkövetkező évtizedekben, hazánkban közel 30 százalékra (ezzel viszont még közelében sem leszünk például a cseh 40 százalékos szintnek).
Nem költünk életbiztosításra
Dr. Werner Zedelius előadásában kiemelte, hogy az egy főre eső biztosítási díjakból jól látható, a régió országainak biztosítási ellátottsága jelentősen elmarad a nyugat-európai átlagtól, és ráadásul ebben az életbiztosítási termékekhez kapcsolódó befizetések relatíve alacsony részarányt képviselnek. (Hazánkban csupán 334 dollár az éves biztosítási díjbevétel, szemben az nyugat-európai 1514 dollárral, ezzel ugyanakkor a második helyen állunk Csehország mögött a régióban).
Óriási növekedés előtt a nyugdíjpipac
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Brigitte Miksa, a tanulmányt jegyző Allianz Global Investors / International Pensions vezetője hangsúlyozta, hogy a régió mindegyik országában a komoly kihívásokat jelent az említett demográfiai átalakulás, de a legsúlyosabb hatások talán Bulgáriában, Szlovéniában és Csehországban várhatók, miután ezekben az országokban emelkedhet meg az elkövetkezendő időben az idősebb korosztály részaránya a legdrasztikusabban.
A régióban alapvetően kicsi a háztartások pénzügyi eszközeinek állománya a nyugat-európai országokhoz képest, és ez a nyugdíjmegtakarítások szintjében is megnyilvánul, jelentős növekedési potenciált kölcsönözve a közép-kelet-európai nyugdíjpénztári szegmensnek. A tanulmány szerint 2015-ig a régió nyugdíjpénztári-piaca a jelenlegi 51 milliárd euróról 245 milliárd euróra növekszik majd, ami éves szinten 19 százalékos növekedést jelent. A régióban ráadásul hazánk a második legnagyobb piac lehet 2015-re Lengyelország után, közel 40 milliárd eurós növekedést követően.
Nyugdíjreform: kell, de nem is annyira?
Érdekes következtetésre jut a tanulmány a nyugdíjreformok szükségességét illetően. A különböző nyugdíjszisztémákat összevetve olyan tényezőkkel, mint a már véghez vitt reformok és a demográfiai változások, az Allianz megalkotta a "nyugdíjreform nyomásmércéjét". A nyakatekert elnevezés egy olyan relatív skálát takar, amelyen 1-10 -ig pontozták, mennyire vannak az egyes országok rákényszerítve középtávon egy meghatározó erejű reform véghezvitelére.
A rangsorban a régió országai szinte egytől-egyig a középmezőnyben foglalnak helyet, megelőzve több nyugat-európai tagállamot is. Hazánk tehát nemzetközi összehasonlításban úgy tűnik, nincs a legkétségbeejtőbb helyzetben, de ahogyan azt az Allianz képviselői a konferencián hangsúlyozták: a rangsor relatív, és egyáltalán nem jelenti, hogy hosszabb távon elodázhatók a változtatások.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.