Egyre népszerűbb befektetési formává válnak a műalkotások, a befektetési lehetőségeket kereső tőke mind nagyobb része áramlik erre a piacra - derül ki a Világgazdaság összeállításából.
Míg 2002-ben hivatalosan 25,2 milliárd dollárt tett ki a műkereskedelem árbevétele, addig 2006-ra már 30 milliárd dollár fölé emelkedett - derül ki az European Art Foundation tanulmányából. A valóságban ez az összeg azonban jóval magasabb lehet, mivel sok eladó, vevő hallgat az ügyleteiről. A Der Spiegel szerint világszerte mintegy 33,3 ezer milliárd dollárnyi vagyon keres befektetési lehetőséget, amely egyre nagyobb érdeklődést mutat a képzőművészet iránt.
A bankok, köztük a svájci UBS már felfedezték a műalkotásokban rejlő gazdasági potenciált. A svájci intézmény külön Art Banking részleget állított fel, úgy vélik, ez jó eszköz a vagyonosabb ügyfelek megnyeréséhez.
Sokan inkább szenvedélyből gyűjtenek, azonban akadnak olyanok is, akik pénzt akarnak keresni a megvásárolt alkotások árának emelkedéséből. 2002-ben az alternatív befektetési formák részaránya még 10 százalékos volt, azonban az idén ez elérheti a 22 százalékot is. A növekedés motorjának a kortárs művészeti alkotások bizonyulhatnak, ugyanis az Artprice.com online aukciós áruház ezen alkotások esetében közel 40 százalékos áremelkedésről számolt be az elmúlt egy év alatt.
A műalkotás akkor tekinthető megtérülő befektetésnek, ha a vételárnál 40 százalékkal magasabb áron sikerült túladni rajta. Első látásra magasnak tűnhet ez az arány, ugyanakkor nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a nagy árverező házak a leütési ár 10 százalékát is elkérhetik jutalékként, s ehhez jönnek még az adók, valamint a biztosítások.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


