Közös költség, felújítás, takarítás... Közös képviselőként fontos arra gondolni, hogy a legjobb módon kezeljük a lakóközösség pénzét. Ehhez nyújthatnak megfelelő segítséget a bankok kifejezetten a társasházaknak lakószövetkezetnek kínált számlacsomagjaikkal. Annak is utána jártunk, hogy ahol nincs társasházi számlacsomag, mit ajánlanak.
Társasházi csomagok
Végigböngészve a banki honlapokat, társasházaknak és lakószövetségeknek címzett számlacsomagokat a CIB Banknál (CIB Nonprofit Számla), a HVB Banknál (HVB Társasházi Csomag), a K&H Banknál (K&H Társasházi Számlacsomag: E-Bank, Üzleti terminál, Hagyományos, ezekhez díjmentesen kapcsolódik a felújítási számla), az OTP Banknál (OTP Számlacsomag Társasházak részére: Alap, Mozaik) és a Raiffeisen Banknál (Raiffeisen Bázis, Médium, Extra, Profi Számlacsomag) találtunk.
Mindegyik számlacsomag nyitása díjmentes (a HVB Bank deviza csomagjának kivételével), azonban a havidíjért cserébe más-más kedvezményeket kaphatunk a többi vállalati csomaghoz képest. Ezek a kedvezmények leginkább a tranzakciók díjában jelennek meg.
Akad olyan bank is, ahol nem csupán egyfajta csomaggal kívánnak a társasházak, vagy az azokat üzemeltető cégek kedvére tenni. A társasházak sokféleségét tükrözi tehát a számlacsomagok sokfélesége is.
A K&H Banknál háromféle különböző csomagot ajánlanak. A Hagyományos csomag, mint azt a neve is mutatja a klasszikus bankügyletek híveinek kedvez, az e-bank csomag azoknak javasolt, akik kevés tranzakciót végeznek, s azt is interneten keresztül. A Terminál csomag modemes kapcsolatú hozzáférést biztosít, s nagyobb forgalmú cégeknek ajánlott, azaz ez azoknak a társaságoknak lehet kedvező megoldás, akik egyszerre több társasház ügyeivel kell, hogy foglalkozzanak. Ezeket a célokat tükrözik a tranzakciókért felszámított díjak.
Az OTP Bank Alap és Mozaik csomagja tekintetében inkább abban van megkülönböztetés, hogy a Mozaik csomag mellé a kedvezményes pénzforgalmi kondíciókon kívül megtakarítási számla, és ügyfélterminál szolgáltatás kapcsolódik. Az OTP-nél a lojális ügyfeleket is díjazzák a kedvezményes átutalási díjakkal.
A Raiffeisen Bank rendelkezik a legtöbb fajtájú társasházi csomaggal. A Bázis csomag azok számára kínál kedvező megoldást, akik havonta kevés számú átutalást szeretnének véghezvinni. A Médium már kis és közepes méretű társasházaknak ajánlható, míg az Extra közepes és nagyobb méretű társasházaknak, akik havonta számos nagyobb összegű átutalást bonyolítanak. A Profi ebben az esetben is inkább a közös képviseletet ellátó cégek számára lehet megfelelő.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Társasházi csomag helyett
Ahol nem találtunk kifejezetten társasházaknak kínált számlacsomagot, ott a vállalkozói számlákat ajánlották figyelmünkbe, azonban ezeknél valamivel drágább tranzakciós díjakkal kellett, hogy szembesüljünk.
A Budapest Banknál a vállalati számlákat emelték ki, azon belül is a Mikro-E csomagot, kisvállalkozások részére. Jelenleg a teljesen új ügyfelek számára az első hat hónapban nem kell megfizetni az egyébként 399 forintos havidíjat. A bankszámlára utalás elektronikus módon 1,00 ‰ + 200 forintba, papír alapon 4,50 ‰ + 450 forintba kerül.
Az Erste Banknál is lehet társasházak, lakószövetkezetek számára számlát nyitni, ez szintén vállalkozói számlacsomagnak minősül. A konkrét kondíciókról csak a lakhely, illetve székhely szerinti bankfiók tud tájékoztatást adni.
Az IEB Banknál a P@rtner számlacsomagnál leltünk rá az ajánlásra, amely szerint a kisvállalkozások mellett ajánlott a csomag társasházak, illetve lakóközösségek számára is. A havonta fizetendő 500 forintos számlavezetési díjért cserébe a belföldi fizetési forgalom jutaléka minimum 1 600 forint havonta. A saját számlák közti átvezetés elektronikus módon díjmentes, papír alapon 2,0 ‰, min. 500 forint. Bankon kívüli átutalás esetén elektronikus úton 1,45 ‰, min. 160 forintot, papír alapú megbízás esetén pedig 2,0 ‰, min. 500 forintot kell fizetni.
Az MKB Banknál a Nova Számlacsomagot ajánlották kérdésünkre, melynek havidíja 3 750 forint, azonban ez - hasonlóan a telefonos havidíjakhoz - egyedülálló módon felhasználható a forgalmi jutalékok kiegyenlítéséhez. A bankon belüli utalás papíralapon 0,165 %, min. 300 forintba kerül, míg elektronikus úton 120 forint tételenként. Bankon kívüli átutalás természetesen valamivel többe kerül papíralapon 0,22 %, min. 300 Ft, elektronikus úton pedig 0,1 %, min. 120 Ft.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.