Május 1-jén hivatalosan megnyitnak ugyan a strandok, de a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója szerint az időjárás gyakran átírja a terveket.

A folyamatosan növekvő inflációt és az elélmiszerek óriási drágulását mindenki megérzi a pénztárcáján, így nem meglepő, hogy egyre több diák, nyugdíjas vagy kisgyerekes édesanya veszi fontolóra a részmunkaidős állás vállalását. Ugyan itthon lényegesen kevesebb ilyen munkakört hirdetnek meg, mint teljes foglalkoztatásban, de ez a tendencia változóban van az utóbbi hónapokban tapasztalt munkaerőpiaci változások miatt. Aki csak 4 vagy 6 órában tud dolgozni, annak is sok lehetősége van most válogatni: lehet ügyélszolgálatos, könyvelő, IT, de gyártással foglalkozó munkát is találni részmunkaidőben. Összegyűjtöttük, hol és milyen állást érdemes keresni azoknak, akik szeretnék így szeretni kiegészíteni a jövedelmüket.
Az utóbbi egy évben az infláció elkerülhetetlenül is része lett a mindennapoknak: hónapról hónapra egyre többet hagyunk ott a boltban ugyanazért, miközben a statisztikák alapján a drágulás még mindig tovább nő, azt pedig nem tudni, mikor lassulhat az árnövekedés üteme. Mindenki érzi a pénztárcáján, hogy egyre kevesebbre elég a pénze, így ebben a helyzetben sokakban merülhet fel, hogy kiegészítő jövedelem után nézzen. A Pénzcentrumnál annak jártunk utána, mekkora most az érdeklődés a részmunkaidős állásokra, illetve milyen munkakörökbe lehet jelentkezni, ha valaki csak napi 4 órában tud dolgozni.
Ugyan a munkaerőpiac egyre feszesebb, ettől függetlenül például a turizmus-vendéglátásban továbbra is nagyon sok a szabad hely, úgyhogy aki pluszbevételt szeretne, annak itt érdemes körülnézni. A Trenkwalder viszont kérdésünkre a témában azt válaszolta, hogy sok a jelentkező is ezekre a munkákra, ugyanis hagyományosan sok diák ezen területen keres nyári munkát.
A legkeresettebb részmunkaidős állások
Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezető igazgatója arról számolt be a Pénzcentrumnak, hogy viszonylag sok részmunkaidős állás van irodai munkakörökben, ezek főleg az adminisztráció és az ügyfélkiszolgálás területén jelennek meg. Ilyenek például a telefonos operátor, a recepciós, az adminisztrátor, a bérszámfejtő, a kiskereskedelmi eladó vagy a banki ügyintéző, illetve a különböző értékesítési munkakörök is. Náluk jelenleg a legnépszerűbb részmunkaidős állások a call centeres és az ügyfélszolgálatos pozíciók. Ilyen munkaköröknél jól jön az idegen nyelvek ismerete, ugyanis a multik hajlandóak magas fizetést kínálni a különleges tudásért.
Érdemes megemlíteni, hogy a részmunkaidő annyira nem népszerű foglalkoztatási forma itthon, például Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója úgy összegezte a tapasztalatait a Pénzcentrumnak, hogy viszonylag kevés ilyen állást hirdetnek meg.
Milyen állásokat keresnek a legjobban?
Az irodai részmunkaidős állások a jelentkezők körében is népszerűek. Tüzes Imre például arról számolt be nekünk, hogy a legtöbben a részmunkaidős állások közül a marketing, média és PR kategória hirdetéseire jelentkeznek, ezt követi az adminisztráció, az asszisztens és irodai munka. Ezen kívül népszerűek még a szállítás, beszerzés, logisztika munkaterületek, valamint a jog és jogi tanácsadás, az értékesítés és kereskedelem, majd az ügyfél- és vevőszolgálat. Jól látható, hogy elég sokszínű, milyen típusú munkakörök iránt érdeklődnek a négyórás munkát kerespk.
A legnépszerűbb területek
Aki most nyárra keres plusz bevételi forrást, az jó helyzetben van, ugyanis a kereskedelemben és a vendéglátóiparban sok a munkalehetőség. Idén ráadásul két év Covid miatti kényszerszünet után újra ígéretes nyár elé néz a turizmus, úgyhogy érdemes ezeken a területeken körülnézni. Az euJOBS-nál az öt legnépszerűbb ágazat a kereskedelem, a vendéglátás, a turizmus-rendezvényszervezés, a logisztika és a gyártás. Ezek közül a rendezvényszervezésben vannak a legjobb fizetések, itt akár 1500–2000 forintos órabért is lehet kapni.
Mennyire éri meg?
A legnagyobb fizetési igényekkel és fizetésekkel továbbra is az IT szektor büszkélkedhet, de a kereskedelemben is elég versenyképesek a bérek, ha a jutalékokat is figyelembe vesszük. Az IT mellett egyébként sok helyre keresnek részmunkaidőben asszisztenst vagy gyakornokot, de szintén nagy az igény a HR toborzókra is. A diákmunkások órabére 1500-2500Ft/óra között mozognak jellemzően attól függően, milyen a végzettség a tapasztalat szükséges az adott munkakörben, illetve melyik szektorról beszélünk.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Sok esetben többet kereshet óradíjra vetítve a részmunkaidős foglalkoztatottak, mint a teljes foglalkoztatásban lévők egy-egy hiányszakma esetében mivel a jelöltek száma alacsonyabb mint a teljes munkaidős foglalkoztatásra jelentkezők esetében”
– árulta el Rudi Péter a Trenkwaldertől a Pénzcentrum megkeresésére.
A sokat emlegetett munkaerőhiány egyébként jobb alkupozíciót biztosít azoknak, akik most szeretnének kiegészítő állást keresni: „A munkaerőhiány a központi régióban sajnos egyre jobban előtérbe kerül minden szektorban, a munkavállalók pedig az infláció és a gazdasági helyzet miatt egyre erősebb igényeket támasztanak a munkáltatók felé” – reagált az euJOBS erre a kérdésünkre. Érdemes a hiányszakmák között körülnézni, hiszen itt jobb helyzetben vannak az álláskeresők, hogy magasabb fizetést vagy rugalmasabb munkafeltételeket alkudjanak ki maguknak.
Részmunkaidős álláskeresők
Egyelőre a munkaközvetítők tapasztalatai alapján a részmunkaidős állások iránt a diákok, a kismamák, a nyugdíjasok és a megváltozott munkaképességűek érdeklődnek. Az ő foglalkoztatásukban nagy potenciál rejlik, ugyanis a jelenlegi munkaerőhiány, valamint a munkaerőpiac növelésében kulcsszerepük lehet. Ehhez viszont a foglalkoztatói oldalról kompromisszumkészségre van szükség, hogy minél több részmunkaidőben is elvégezhető munkakört alakítsanak ki.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


