Nem kell megfizetniük a végkielégítéseket sújtó 98 százalékos különadót a parlamenti képviselőknek - véli az Országgyűlés Hivatala (OH).
Mindez úgy derült ki, hogy az OH egyszerűen nem szolgáltatott adatokat március 31-ig a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak arról, hogy a végkielégítést kapó parlamenti képviselőknek mekkora adóalap után kellene megfizetniük a különadót. Információink szerint az adóhatóság is a hírekből értesült erről.
Hiába fizetjük tehát az adóforintokból az országgyűlési képviselőket, rájuk más szabályok vonatkoznak, mint például a professzorokra, az orvosokra, a minisztériumi, önkormányzati közszolgákra, az állami vállalatok vezetőire. A képviselőknek nem kell megfizetniük a végkielégítések utáni 98 százalékos különadót. Az Országgyűlés Hivatala a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal közösen a következő indoklást adta:
"Az országgyűlési képviselőket - az Alkotmány, az országgyűlési képviselők jogállásáról illetve az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény alapján - nem érinti a különadó fizetési kötelezettség, illetve maga az Országgyűlés sem tekinthető különadóval kapcsolatban érintett szervezetnek."
A közlemény hozzáteszi: "Az Országgyűlés a Magyar Köztársaság legfelsőbb államhatalmi és népképviseleti szerve: az Alkotmány szerint nem tekinthető költségvetési szervnek, és jogi személynek sem, mivel nem felel meg ezen utóbbiakra vonatkozó törvényi feltételeknek."
"Az országgyűlési képviselő nem áll munkaviszonyban, illetve foglalkoztatási jogviszonyban, mert az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló 1990. évi LV. törvény indoklása szerint a képviselői tevékenység nem munkaviszony alapján, hanem sajátos államjogi jogviszony alapján végzett tevékenység." A jogviszony egyik oldalán tehát a képviselő áll, míg a másik oldalán nem az Országgyűlés, hanem a választópolgárok közössége - amely közösség azonban nem rendelkezik jogalanyisággal - magyarázzák.
Kell adózni a képviselőknek
Hangsúlyozta: a Fidesz szándéka az, hogy mindenféleképpen vonatkozzon a képviselőkre is a különadó-fizetési kötelezettség.
A közlemény megjegyzi: "Az, hogy a képviselők jogállásáról szóló törvény értelmében a képviselői megbízás időtartama munkaviszonyban töltött időnek, illetőleg nyugdíjra jogosító szolgálati időnek számít, nem azt jelenti, hogy az országgyűlési képviselők munkaviszony keretében végeznék tevékenységüket, hanem csupán társadalombiztosítási szempontból tekintjük őket munkaviszony keretében dolgozó személynek."
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kirúgott minisztereknek fizetniük kell
A magánszemély akkor köteles megfizetni a 98 százalékos különadót, ha költségvetési szerv vagy állami, önkormányzati vagyonból, közalapítványi forrásból gazdálkodó szervezet foglalkoztatta. Általános esetben az így megszerzett jövedelemből a 3,5 millió forintot meghaladó rész képezi a különadó alapját. Nem vonatkozik ez azokra, akik a jogviszonyuk megszűnését követő naptári naptól a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben meghatározott saját jogú nyugdíjat kapnak.
Ha az országgyűlési képviselő egyben állami vezetőnek - miniszternek, államtitkárnak - is minősül, akkor e tisztség megszűnésére tekintettel megszerzett jövedelmét már érintheti a különadó fizetési kötelezettség. A törvény ugyanis az állami vezetők esetében a munkavégzésre irányuló jogviszony megszűnésével összefüggésben megszerzett bevételnek a 2 millió forintot meghaladó részét tekinti a különadó alapjának.
Az Országgyűlés Hivatala 2006-ban114 fő részére fizetett ki 6 havi juttatást, aminek összege egy esetben sem haladta meg a 3,5 millió forintot. 2010-ben 178 fő részére történt kifizetés, ami néhány esetben vlt több 3,5 millió forintnál. A kifizetett összegekből a hatályos szabályoknak megfelelő adóelőleget ugyan az Országgyűlés Hivatala a kifizetéskor levonta, tekintettel azonban arra, hogy tevékenységük nem munkaviszony, utólagos, a különadóra vonatkozó bevallást nem nyújtott be.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


