Pénzcentrum • 2010. április 5. 10:02
Különös lépésre szánta el magát Nagy-Britannia második legnagyobb üzletlánca. Az Asda bekamerázta több üzemét is, így a vásárlók az interneten élőben követhetik, hogyan is folyik a munka például az egyik bangladesi textilgyárukban.
A honlapon található webkamerákon keresztül láthatjuk például az egyik bangladesi minőségellenőrző üzem munkatársainak mindennapjait, amint kabátok, nadrágok, és egyéb textiltermékek minőségét ellenőrzik. A másik kamera egy nadrágkészítő üzem életébe nyújt betekintést, ahol is a farmernadrágok elkészítésének utolsó mozzanatait láthatjuk.
Botrányos! Röhögnek a szabályokon a magyar kereskedők Kattints!
Nem csak ázsiai, hanem brit üzleteket is megcsodálhatunk a világhálón, köztük egy nagy-britanniai répafeldolgozót, ahol naponta több tonna sárgarépát tisztítanak meg és csomagolnak. A "cow cam", azaz a tehénkamera pedig egy olyan fejőgépre van irányítva, amelyik szabad kezet ad a szarvasmarháknak, így azok akkor adnak tejet, amikor csak akarnak. Az áruházlánc Leeds-i központjában is helyet kapott egy kamera.
Az Asda nem titkolt célja, hogy ezzel is növelje a transzparenciát, azaz a vevők maguk is meggyőződhetnek arról, hogy betartják a munkaügyi, élelmiszer-készítési előírásokat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az Asda-t -és más multinacionális áruházláncokat is- gyakran éri az a vád, hogy üzemeikben gyermekmunkásokat dolgoztatnak, vagy alkalmazottaikat rosszul felszerelt, veszélyes munkahelyeken foglalkoztatják. Az UNICEF adatai szerint például jelenleg is 150 millió 14 éven aluli gyermeket kényszerítenek illegális munkára.
A rossz körülményeket és a rendkívül alacsony fizetéseket -civil szervezetek szerint- a globális verseny indokolja, mely arra kényszeríti a gyárakat, a dolgozókat, és sok esetben egész országokat is, hogy a lehető leggyorsabban, az igényekhez képest legrugalmasabban és a legalacsonyabb áron állítsák elő termékeiket. Egy tavalyi vizsgálat szerint éhbérért dolgoznak azok a munkások is, akik a nagy hipermarket-láncok -például az Asda vagy a Sainsbury's- olcsó, saját márkás ruházati termékeit állítják elő.