Vajon hány magyarországi munkahelyen tartják be maradéktalanul a számítógépes munkavégzés alapvető szabályait, melyeket a több mint tíz éve készült, azóta többször módosított egészségügyi miniszteri rendelet határoz meg?
A képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeit meghatározó rendelet szabályait minden munkavállalóra alkalmazni kell, ha a napi munkaidejükből legalább 4 órát rendszeresen a monitor előtt töltenek el.
Az első és legfontosabb - valamint valószínűleg minden munkáltató által megszegett - szabály, hogy a tényleges számítógépes munkavégzés összes ideje a napi hat órát nem haladhatja meg. A folyamatos képernyő előtti munkát óránként legalább tízperces - össze nem vonható - szünetekkel kell megszakítani. (Ami nem kötelező kávészünetet jelent, csupán azt, hogy a számítógépes munkát meg kell szakítani és valamilyen más tevékenységgel felcserélni.) Vagyis egy nyolckor kezdő munkavállaló szigorúan tartva a szabályokat 15:10 után már nem ülhetne számítógép elé. (Ha minden órából 50 percet számítógép előtt ül és összesen nettó 360 percet bámulja a monitort.)
Ezt a szabályt csak az írhatja felül, ha a szünet biztonsági okokból nem adható ki (más életét, testi épségét, a vagyontárgyak biztonságát veszélyezteti, vagy éppen az alkalmazott technológia miatt nem lehetséges). A képernyős munkát azonban ilyenkor is rendszeres időszakonként - a munka jellegéhez igazodó, ugyanakkor a veszélyt kizáró - szünetekkel kell megszakítani vagy más tevékenységgel felcserélni. Egy-egy "pihenő" ilyenkor sem lehet kevesebb tíz percnél, és a képernyő előtt töltött idő a napi munkaidő hetvenöt százalékát sem haladhatja meg.
Alapvető munkáltatói kötelesség lenne az is, hogy a beosztottakat időnként - így a számítógépes munka megkezdése előtt, ezt követően pedig kétévente, illetve, akkor, ha látáspanaszok jelentkeznek - szemészeti vizsgálatra kell elküldeni, amelyen a dolgozóknak kötelező részt venni. Amennyiben a vizsgálat eredményeként látásromlást állapítanak meg, a képernyő előtti munkavégzéshez szükséges éleslátást biztosító szemüveget a munkáltatónak kell finanszíroznia. Igaz ez arra az estre is, ha az amúgy is szemüveges kollégának a monitor előtti ücsörgés miatt kell a szemüvegét újabbra cserélni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jogszabály ezen felül tartalmaz előírásokat a munkavégzés helyének kialakításával kapcsolatban is. A képernyőnek könnyedén, szabadon elfordíthatónak és dönthető kell lennie. Biztosítani kell külön monitorpolc vagy állítható asztal használatát és ki kell küszöbölni az olyan tükröződéseket és fényvisszaverődéseket, amelyek látási nehézséget okozhatnak. A billentyűzetnél fontos a dönthetőség, illetve az is, hogy a monitortól különálló legyen, így mindenki a lehető legkényelmesebb testtartást veheti fel. Fontos az is, hogy a billentyűzet előtt legyen elég hely ahhoz, hogy a dolgozó a kezét és csuklóját megtámaszthassa.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


