A nagy Wall Streeten levő befektetési bankok számos konstrukciót dolgoztak ki és dobtak piacra, ami lehetővé teszi, hogy több millió dollárnyi osztalékadót kerüljenek el azok, akik nem az USA-ban adóznak, beleértve az offshore árfolyam fedezeti alapokat is. Az adóelkerülésre lehetőséget adó termékek egy-egy bankban már több mint 10 éve elérhetőek, az IRS (adóhivatal) pedig nem nagyon tud tenni semmit...
Egy több mint egy éve tartó nyomozás eredményei kerültek nyilvánosságra a napokban, amiből az derült ki, hogy az adóelkerülés ezen formája több milliárd dolláros kiesést jelentett az elmúlt évtizedben az adóbevételekből. Az IRS megbízottja, Douglas Shulman kapta a megbízást, hogy bizonyítsa a nyomozás eredményeit. Az ügyben várhatóan olyan embereket fognak tanúként beidézni, mint a Lehman Brothers, a Morgan Stanley és a Deutsche Bank vezetőségi tagjai, de számos árfolyam fedezeti alap szakértői is be lesznek idézve a tanúk padjára.
A vizsgálat annak a "sorozatnak" a része, melyben az offshore adóelkerülést vizsgálja a szenátus, ami a becslések szerint 100 milliárd dollárnyi (17 ezer milliárd forint) kiesést okoz az Egyesült Államoknak egy évben. Júliusban egy albizottság számos svájci és liechtensteini bankot vádolt meg azzal, hogy segítenek a gazdag amerikaiaknak elrejteni a pénzüket az amerikai adóhatóság elől, és szigorúbb szabályozást követelt, hogy érdemben lehessen megküzdeni az adóparadicsomokkal a világ minden táján.
A szóban forgó albizottság elnöke szerdán nyilatkozta, hogy megdöbbentő, ahogyan a bankok komplex pénzügyi konstrukciókat alakítottak ki a külföldi ügyfeleiknek, hogy azoknak lehetősége legyen elkerülni az Egyesült Államokban fizetendő osztalékadót a befektetéseik után. Az elnök szerint mindenképpen szükséges egy olyan szabályozás kialakítása, amivel ki lehet tiltani az ilyen cseleket a piacról.
A bankok a részvényeket cseréjével, a hitelekkel való üzleteléssel juttatják az ügyfeleket jövedelemhez, ami nem tartozik az osztalékadó hatálya alá, vagyis az ügyfél ugyanúgy hozzájut a pénzéhez, de nem osztalékként, ami így nem adóztatható. Az ügyben 6 nagy befektetési bank neve szerepel, a Citigroup, a Deutsche Bank, a Lehman Brothers, a Merrill Lynch, a Morgan Stanley és az UBS.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az amerikai törvények szerint ha egy cég osztalékot fizet a befektetőknek, akik utána azt külföldre utalják, például a saját anyaországukba, hogy azt ott adózzák le, az Egyesült Államokban mindössze 30 százalékos adómértéket kell megfizetni, azon országok esetén, amellyel a kettős adóztatást elkerülő egyezmény van érvényben pedig csak 15 százalékot. Ez azonban még mindig több lenne, mint a jelenlegi szint, a bankok ugyanis komoly segítséget nyújtanak az ügyfeleknek, hogy ne kelljen ezt az összeget sem befizetniük.
A Merrill Linch szakértője ezzel szemben azt nyilatkozta, hogy nem érzik magukat bűnösnek, semmilyen illegális tevékenységet nem végeztek az USA törvényei szerint, mindössze a legjobb tudásuk szerint jártak el, amikor egy-egy ügyfélnek az adózás szempontjából kedvezőbb opciót ajánlottak. A többi bank egyelőre nem kommentálta a helyzetet, de kérdéses, hogy hogyan alakul a továbbiakban az ügy, tekintve hogy a törvények szerint valóban nem folytattak a bankok semmilyen illegális tevékenységet...
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


