Megkerült az 1988-as szöuli olimpiai bajnok Csongrádi László ellopott aranyérme.
A dopping, a teljesítmény növelése iránti igény nem új keletű, már a görögöknél is jelen volt, mivel csak az első helyezettnek járt igazi elismerés a versenyek során. 1960-ban viszont, miután egy dán kerékpáros életét vesztette, a Nemzeti Olimpiai Bizottság is belátta, hogy tenni kell valamit a tiltott szerek használata ellen. Az első doppingvizsgálatokra így 1968-ban már sor is került, 1972-ben pedig már az anabolikus szteroidokat is vizsgálták. Az ellenőrzési technikákkal a módszerek is fejlődnek, így örökös harcot vív egymással az ellenőrző és az ellenőrzött. Íme a leghíresebb példák...
A doppingvizsgálatok bevezetése óta összesen 73 versenyzőt zártak ki az olimpiáról a szabályok megszegése miatt. A vizsgálatok meg is hozták az eredményt, miközben az első alkalommal, Mexikóban még csak 1 sportolót zártak ki a versenyből, addig Münchenben 1972-ben 7-et, Montrealban 1976-ban pedig már 11-et. Moszkva volt a "legeredményesebb", itt a vizsgálatok során egyetlen sportolóról sem bizonyosodott be, hogy doppingolt volna. Bár az tény, hogy sokan tiltakozásképp nem mentek el az olimpiára.
A szovjetek ugyanis 1979-ben bevonultak Afganisztánba, aminek hatására az amerikaiak felszólították a világot, hogy ne vegyenek részt a moszkvai rendezésű világversenyen. 30 ország az előzetes nevezés ellenére nem is jelent meg (köztük Japán, Kanada, Kína, a Német Szövetségi Köztársaság és az Egyesült Államok). Rajtuk kívül további 33 ország már az olimpiai meghívásra sem reagált, így a verseny 81 nemzet részvételével zajlott le.
Az ezt követő két olimpia, az 1984-es Los Angelesben és az 1988-as Szöulban szintén hozta a korábbi évek átlagát, 12 és 10 eltiltott versenyzővel. Los Angelesben 5 súlyemelő, 4 atléta, 2 röplabdás és egy birkózó bukott le a vizsgálatok során. Szöulban szintén a súlyemelők voltak többségben, itt 5-öt tiltottak el, közülük kettő magyart, Csengeri Kálmánt és Szanyi Andort.
Ezek után 1992-ben Barcelonában 5, 1996-ban Atlantában 2, 2000-ben Sydneyben pedig 9 sportolótól vették el a versenyzés lehetőségét doppingolás miatt. A csúcsot viszont az utolsó, a 2004-es atlantai olimpia jelentette, ahol rekordszámú versenyzőt kellett eltiltani a versenytől doppingvétség miatt.
Az érintettek közül Szampanisz bronz-, Korzsanyenko és Fazekas aranyérmes volt.
Az olimpiák csak erősítik azt a gondolkodást, hogy igenis szigorúan kell ellenőrizni a tiltott szerek használatát. Ezeknek a szerek ugyanis már számos következményt volt akinek botrányt, egészségkárosodást és halált okoztak...
NDK az intő példa
Talán már kevesen emlékeznek arra, hogy az NDK-úszónők edzője mit válaszolt, a montreali olimpián, amikor egy újságíró a hölgyek mély hangjáról érdeklődött. "Azért jöttek, hogy ússzanak, nem azért, hogy énekeljenek!" Itt már nem volt olyan egyszerűen megoldható, hogy a versenyzőket távol tartsák a kérdésektől és interjúktól, aminek következtében mindenki tudta, mi a helyzet az NDK-s sportolókkal.
Későbbi bírósági tárgyalások sorozata bizonyította be, hogy korra, nemre és sportágra való tekintet nélkül folyt a dopping az akkori NDK-ban. A legfeltűnőbb és megdöbbentőbb talán Heidi Krieger esete volt, aki 1979-ben kezdett atletizálni 14 évesen, majd 2000-ben már Andreas Kriegerként tett vallomást a bíróságon az utolsó nagy NDK-doppingperben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az együttműködés és a titoktartás hihetetlen mértékű volt. A sportolóknak a versenyekre való utazás előtt kiutazási ellenőrzésen kellett átesniük, ami valójában egy doppingteszt volt. Ha nem mentek át, akkor lehet a vízumproblémákra hivatkozni. Az evezősök egy csoportjának esete ettől függetlenül megdöbbentő. A sportolók egy szolidaritási kampány keretben adtak vért Nicaraguának. A minta azonban kóros májfunkció-értékeket jelzett. Berlin reagálása a helyzetre az volt, hogy megtiltották a véradást, viszont a versenyzőknek nem szóltak, semmilyen kezelést nem kaptak.
Sokszor viszont nem volt bizonyíték, hogy az egészségkárosodás és a dopping közvetlenül összefügg, ráadásul a szakértők is csak óvatosan nyilatkoztak a bíróság előtt. Ettől függetlenül elgondolkodtató, hogy bizonyos betegségek, mint a daganat vagy a szívproblémák a doppingolt versenyzőknél sokkal gyakrabban jelentkeztek, mint az átlag.
A dopping "fénykorában" egyesek szerint évente nagyjából 30 versenysportoló vesztette életét, amiben benne volt a gátlásokat oldó hatás, de az egészségkárosodás is. Az egyik legismertebb haláleset minden bizonnyal az volt, amikor az SC Magdeburg 16 éves úszója, Jörg Sievers 1973-ban az edzés szünetében egyszerűen belefordult a medencébe, és meghalt. Toxikus máj, epe- és vesekárosodása volt a boncolás szerint.
Az USA sem bírt magával
Az Egyesült Államokban 2006 előtt az alapvető problémát az okozta, hogy a sportolók nem vették észre a technika fejlődését, azt gondolták, hogy olyan szert szednek, amit nem lehet kimutatni.
A botrány 2003 októberében robbant ki, amikor kiderült, hogy több válogatott atléta doppingtesztje pozitív lett tetrahidrogesztrinonra. Don Catlin professzor, a Kaliforniai Egyetem tanára küldte el a doppingellenes aktivistáknak a THG nevezetű szteroidot kimutató tesztet. A THG olyan szteroid, amit állítólag arra fejlesztettek ki, hogy a doppingtesztekkel ne lehessen kimutatni.
Az aktivisták azonban egyből továbbküldték számos országnak - többek között az amerikaiaknak is. Az egyetemhez egyébként egy edző küldött egy tele fecskendőnyit a THG-ből, az indokot azóta sem tudják...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.