A február hónapban bejelentett új álláshelyek száma 34 025 darab volt, januárhoz képest több mint másfélszeresére nőtt, és 16%-kal felülmúlta az egy évvel korábbi adatot. Az új munkaerőigények kétharmada volt olyan, mely után nem igényeltek a munkaadók támogatást: ez utóbbi 5%-kal elmaradt az előző év azonos hónapjától, ugyanakkor másfélszeresét tette ki a januári bejelentéseknek.
Az előző hónap végéig be nem töltött és a tárgyhónapban bejelentett új álláshelyek (a támogatott álláshelyekkel együtt) összesen 55,6 ezret tettek ki. Ebből a tárgyhó végéig 23,7 ezer maradt betöltetlen. A legtöbb munkalehetőséget Közép-Magyarországon és a Dél-Alföldön kínálták a munkaadók az ÁFSZ kirendeltségein keresztül. A februári új munkaerőigények egynegyedét a különböző segédmunkák jelentették, valamint csaknem kétezer fő gyártósori összeszerelőt, és mintegy 1200 fő bolti eladót kerestek.
A nyilvántartott álláskeresők számának növekedése lényegesen kisebb mértékű volt, mint az előző évben
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat kirendeltségein nyilvántartott álláskeresők száma a zárónapon 476,6 ezer fő volt. Ez az első hónaphoz képest 8,5 ezer fős (1,8%-os), az előző év azonos hónapjához képest 18,2 ezer fős (4,0%-os) növekedést mutat.
A februári növekedés még mindig a téli foglalkoztatási holtszezonnak tudható be. Ugyanakkor igen pozitívan értékelhető, hogy a januárhoz viszonyított növekedés kevesebb mint fele volt az egy évvel korábbinak (8,5 ezer fő << 19,6 ezer fő). Ugyancsak pozitívan értékelhető, hogy az egy év alatti növekedés a fél évvel korábbi 10,4%-ról 4,0%-ra mérséklődött.
Egy év alatt a nyilvántartott álláskeresők létszáma Közép-Dunántúlon (-2,5%), és Nyugat-Dunántúlon (-2,0%) mérséklődött (e két régió minden megyéjében), ezzel ellentétben az Észak-Alföldön 9%-os növekedés volt tapasztalható (Hajdú-Bihar megyében +10,1%, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében +10,2%).
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2,2 ezer fővel csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma az előző hónaphoz képest
2008. februárban a nyilvántartott álláskeresők létszámának szezonálisan kiigazított értéke 432,3 ezer fő volt: a szezonális faktor februári (44,3 ezer fős) értéke és (10,6 ezer fős) változása azt jelzi, hogy februárban is jelentős szezonális jellegű többlet-munkaerőkínálat volt kimutatható, a szezonális ágazatokban tovább csökkent a foglalkoztatottak száma: javában tart a téli "holtszezon".
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mérséklődött a nyilvántartásba bekerülő nem pályakezdők száma
Február folyamán 59129 fő került be a nyilvántartásba 1,5%-kal többen, mint az előző év azonos hónapjában: ebből a belépő nem pályakezdők 5,5%-kal kevesebben, a pályakezdők 2,4%-kal többen voltak, mint tavaly ilyenkor.
A belépő nem pályakezdők négytizede a nem anyagi szolgáltatás ágazataiban, egyötöde az iparban, 14%-a a kereskedelem, vendéglátásban, egytizede a mezőgazdaságban és 8%-a az építőiparban dolgozott munkanélkülivé válását megelőzően.
Kis mértékben emelkedett a pályakezdők létszáma
A zárónapon a regisztrációban lévő pályakezdők 42,3 ezer fős létszáma 4,4%-kal haladta meg a január végi létszámukat és 2,7%-kal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. Ez utóbbi változás kisebb mértékű volt a korábbi két évben mért értékeknél.
A területi különbségek továbbra is jelentősek
A nyilvántartott álláskeresőknek a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 10,8%, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 7,2% volt február végén, változatlanul igen nagy régiók közötti szóródással. Legrosszabb mutatóval Észak-Magyarország és Észak-Alföld (18,9%, illetve 18,8%) rendelkezett, míg a legkisebb relatív mutatót Közép-Magyarországon (3,8%) mérték. A relatív mutató a legnagyobb mértékben, 1,5%-ponttal az Észak-Alföldön növekedett egy év alatt.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


