A legtöbb munkavállaló úgy érzi, nem becsülik meg eléggé az erőfeszítéseit, sokan úgy vélik, egyenesen alul vannak fizetve. Ez az érzés számos alkalmazottat késztet a munkahelyváltás lehetőségeinek mérlegelésére, holott az esetek többségében "csak" természetes emberi elégedetlenségről beszélhetünk - derül ki a Salary.com kutatásából.
A weblap üzemeltetői által megkérdezett 13,500 alkalmazott 65%-a nyilatkozott úgy, hogy a következő három hónap során új munkahely után néz. Az elégedetlenek 57%-a kifejezetten a fizetését kifogásolja, ezért szeretne váltani.
A Salary.com összevetette a megkérdezettek adatait saját adatbázisával és úgy találták, hogy a fenti csoportból csupán 19% alulfizetett, 17% kifejezetten túlfizetett, 34% pedig megfelelő juttatásban részesül. (A besorolás alapját mindenkinél a hasonló pozíciót betöltő személyek fizetése jelentette. Az adatbázis ágazatonként, vállalatméretenként és régiónként osztályoz, így meglehetősen kifinomult az összehasonlítás.)
Szakértők szerint a realitástól való elszakadás elsősorban azért következhet be, mert az alkalmazottak teljesítménye és önértékelésük között sokszor szakadék tátong. A legtöbb cégnél elgondolkodnak az alkalmazottak azon, "miért is keres XY jobban, mint én". A válasz természetesen egyszerű: a vállalat vezetése többre értékeli a közös célok eléréséhez nyújtott hozzájárulását. A legtöbben persze túlértékelik saját szerepüket, emiatt alulfizetettnek érzik magukat, ami persze kihathat a teljesítményükre is...
A tendencia...
Sokszor nem is a fizetés abszolút mértéke, sokkal inkább annak trendje játszik kiemelkedő szerepet az elégedettségben. Amennyiben egy alkalmazott azt tapasztalja, hogy huzamos ideig nem emelkedik a fizetése, úgy érezheti, hogy alulfizetett és jobban járna, ha máshol próbálna szerencsét.
Ilyenkor a legritkább esetben veszik figyelembe az elégedetlenkedők, hogy az adott ágazatban mi jellemző a bérek alakulására, pedig sokszor ez is releváns lenne a döntéshozatalban. A legtöbben szétnéznek a piacon, hogy mennyiért helyezkedhetnének el és mivel sokan igyeznek kis túlfizetéssel toborozni, beigazolva látják hipotézisüket. A probléma csak az, hogy a prémiummal induló helyen kapott bért is (csodák csodájára) utoléri lassan az iparági átlag...
Nem a névjegykártya számít...
Korunk munkaerőpiacán már szinte mindenki executive, vagy manager, esetleg executive manager, ilyen titulusokkal pedig könnyű alulfizetettnek érezni magunkat.
A Salary.com munkatársai az online kérdőívet kitöltők közül sokakat felhívtak és megtudakolták, mik is valós munkahelyi teendőik. Ezt követően megvizsgálták, mennyire illeszkednek az elmondottak a megadott pozícióhoz és azt tapasztalták, hogy a megkérdezettek mintegy 30%-a "túl van címezve" munkahelyén.
Mindezek ellenére a legtöbb munkavállaló standardizáltnak tartja a pozíciókat, így értékítéletükben az szerepel, hogy az ügyfélkapcsolati menedzser mindenütt ugyanazt csinálja, tehát ugyanannyit is kellene keresnie. (Ezzel nyilvánvalóan több probléma is akad, elég csak az ügyfélkör nagyságára és a vállalat méretére gondolni...)
Az alku ereje is számít...
Előfordulhat persze, hogy hasonló munkakört betöltő személyek juttatása között is van eltérés, ez a legtöbb esetben a munkavállaló alkupozíciójától függ. Hosszabb távon azonban a különbségek a jól irányított szervezetekben kisimulnak. (Értelemszerűen a magasabb kezdőfizetés alacsonyabb emeléseket vonhat maga után, ha ugyanolyan teljesítményt nyújtunk, mint más, aki alacsonyabb szintről indult...
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.