Az év kezdetén a vállalatoknál kiemelt jelentősége van az éves teljesítményértékelő beszélgetéseknek, amelyek hatással vannak a béremelésekre és a következő évi munkamorálra.
Magyarországon a magyar emberek kell hogy a legfontosabbak legyenek - fogalmazott tegnap évértékelő beszédében Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. A következő kormánynak a szolidaritás kormányának kell lennie, hiszen a közélet, a politika és az állam egyetlen értelme az, hogy segítse az embereket törekvéseikben és boldogulásukban és abban, hogy az emberek számíthassanak egymásra - mondta. A választások tétje az, hogy a magyar szolidaritást választjuk, vagy a közönyös és kíméletlen vadkapitalizmust. A volt miniszterelnök számos valós társadalmi problémát érintett beszédében, ugyanakkor megítélésünk szerint kezelésükre érdemi választ nem kaphattunk. A beszédet végig átjárta az állam mindenhatóságába vetett hit a gazdaság- és szociálpolitika terén is. PR-ízű véleményeket hallhattunk, de koherens gazdaságpolitikai programot nem. Ehelyett a beszédben többször visszaköszöntek a marxi közgazdaságtan elemei többek között a munkaérték-elmélet vonatkozásában. Érdemes megemlíteni, hogy a beszéd koreográfiájában sajátos jelleget kapott, Orbán Viktor a televíziókból ismert talk-show-szerű (kibeszélő show-szerű)műsorokhoz hasonlóan "emberi példákon" mutatta be a magyar gazdaság véleménye szerint sarkalatos problémáit.
Orbán szerint a magyar gazdaság nem a saját lábán áll. A gazdaság működésében jelentős a külső forrásbevonás. A volt miniszterelnök szinte sulykolta, hogy az emberek életszínvonala az utóbbi pár évben milyen drámai mértékben romlott. Ahogyan az MSZP sikerpropagandája is eltúlzott lehet, a Fidesz sokszor nemzethalál víziója legalább ilyen szélsőségesnek tűnik.
Többre vagyunk képesek - mondta Orbán. Ahogy azonban a beszédből kitűnik az erősebb hit, a magabiztosság az erősebb államra vonatkozik, amelyik állásokat teremt, béreket emel, támogat, árakat szab meg, és kevésbé hangsúlyozódik a vállalkozói kreativitás, a verseny, az öngondoskodás mint hosszú távon fenntartható fejlődési pálya. Valóban többre lehet képes a magyar gazdaság - a felvetés helyes -, ugyanakkor nem biztos, hogy az erős paternalizmus felé való visszafordulás az üdvözítő út.
Orbán továbbra is olyan fogalmakat használt, melyhez pontos jelentéstartalmat rendelni nehéz, hangulatkeltésre ugyanakkor tökéletesen alkalmas. A Fidesz elnöke szerint a mai hatalom politikája luxuspolitika. Amíg néhány kiváltságosnak fényűző életet és luxusprofitot eredményez, addig a többieknek bizonytalanságot, kilátástalanságot és csalódást. A politikai és gazdasági hatalom összefonódása nem újkeletű Magyarországon és más országokban sem. A problémafelvetés jogos, de erre a polgári kormány sem szolgáltatott megoldást. A "luxusozás" a negatív jelentéstartalom egyik leggyakoribb megfogalmazása volt Orbán beszédében.
Munka alapú gazdaságra van szükség - állította Orbán. Véleménye szerint ma Magyarországon 700 ezer embernek nincs biztos kenyérkereseti lehetősége. A Fidesz elnöke szerint Magyarországon ma egyre inkább az a fölfogás uralkodik, hogy becsületes munkából nem lehet megélni. A volt miniszterelnök különös módon kapcsolt össze két fogalmat. Mi választja el egymástól a munkát és a spekulációt? - tette fel a kérdést. "Munka az, amikor valaki úgy keres pénzt, hogy valaki másnak is hasznára van ezzel. Spekuláció az, amikor úgy keresünk pénzt, hogy azzal valakinek szükségszerűen ártunk. Ezért kell Magyarországnak a munka alapú gazdaság felé fordulnia" - vélekedett. A munka alapú gazdaság felé fordulást a TB járulék csökkentésében, a központi árszabályozás erősítésében, a bérek jelentős növelésében látja. A bér- illetve árpolitikára való utalásokban erősen visszaköszöntek a marxi elmélet tézisei.
A piac- és a versenyszabályozás önmagában nem negatív elemei a piacgazdaságnak, sok területen szükség van rájuk. A bérszínvonal és a jólét egymással szintén összefüggő dolgoknak tekinthetők. Ugyanakkor egy olyan országban, ahol jelentős a függőség (export, import) a külső országoktól, tőkehiány van, tartósan nem lehet elszakadni a világgazdasági folyamatoktól. Az állam nyújthat egyes ágazatok, társadalmi csoportok számára átmeneti vagy tartósabb védelmet, ugyanakkor a gazdaság összes problémáját orvosolni nem képes, a túlzott és tartós bevatkozás csak még komolyabb feszültségeket szül hosszú távon.
Orbán beszédében utalt rá, hogy a TB-járulékot 29%-ról 19%-ra csökkenti a Fidesz 2006 július 1-től, ha kormányra kerül. A volt miniszterelnök szerint a tavalyi 60 ezer új munkanélküli mintegy 220 milliárd forinttal rontotta az államháztartás pozícióját (munkanélküli segély és elveszett befizetések). Orbán szerint jól látható, hogy a nem cselekvésnek is komoly kockázatai vannak, emiatt jobb a TB terheket mielőbb levágni. A Fidesz elnöke ennek vélt jótékony hatását annyira becsüli, ami néhány éven belül eltünteti a munkanélküliséget, kitermeli a 14. havi nyugdíjat.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A járulékcsökkentéssel párhuzamosan Orbán radikális béremelést követel. Nem lehet elégszer elmondani, hogy a bérek nem abszolút dolgok. Az állam nem szabályozhatja az egész nemzetgazdaságra kiterjedően a bérszintet illetve a béremelések mértékét. A béreknek minden esetben kapcsolódni kell a munkaerő által előállított értékhez, a bérnövekedésnek a termelékenység változásához. Természetesen ez nincs így teljes egészében a piacon, ugyanakkor a piaci mechanizmusok a szabályozásra még mindig megfelelőbbek, mintha az állam mondaná meg minden egyes ember esetében, hogy mennyit keressen.
Orbán közlekedésfejlesztés terén nem útépítésről, a tömegközlekedés fejlesztéséről beszél, sokkal inkább a közlekedés költségeinek csökkentéséről, mely mindenekelőtt olcsóbb gépkocsihasználatot jelent. Egy ilyen rendszer feltehetően nagyobb méltánytalanságot szülne mint amennyit orvosolni képes.
A beszédben a fentieken túl még számos, korábbról ismert elem tűnt fel. Ezeket nem részletezzük, csak utalunk rá, hogy szóba került a családtámogatás a családi adókedvezményeken keresztül, a már említett hatósági árszabályozás lehetőségének aktívabb használata az árak alacsonyan tartására (kiemelten pl. a gyógyszerek), a kórházprivatizáció leállítása, az otthonteremtésnél a Fidesz rendszer alatt működő rendszer visszaállítása.
Amint bevezetőnkben is utaltunk rá, Orbán beszéde sokkal inkább volt emocionálisan hatásos mint a kínált megoldások tekintetében. A magát inkább jobboldali-konzervatív pártként definiáló Fidesz erősen baloldali elvek mellett politizál ami a gazdaságot, a szociálpolitikát illeti. Orbán igyekezett mindenkinek ígérni valamit, ugyanakkor egyerőle nem látszik, hogy az állami mindenhatóság milyen valós gazdasági forrásból táplálkozik. Valóban modernizálni kell az adórendszert, a nagy elosztó rendszerek reformra szorulnak, ugyanakkor ezekre érdemi megoldást feltehetően más megközelítésben kell keresni. Az erős szociálpolitika természetesen az emberek többségének vonzó, de nem szabad elfelejteni, hogy ez más országokban is jellemzően magas adókkal (elvonással) párosul. A közgazdasági logikát nem lehet meghazudtolni. Erre már számos kísérlet volt az utóbbi évtizedekben is, az eredmények ismertek.
A mai napon kezdi meg az Országgyűlés idei ülésezését, ebből az alkalomból Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jellegében hasonló beszédet tart. Kíváncsian várjuk a kormányoldal győzelmi jelentését.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


