
Óriási a baj, rengeteg képzett szakember menekülne Magyarországról: ki fog dolgozni a gigagyárakban?
A műszaki felsőoktatásban tanulók közel kétharmada külföldi elhelyezkedésben is gondolkodik.
A Monetáris Tanács (MT) jövő hétfőn ismét összeül, hogy az új ülésezési rendnek megfelelően az irányadó ráta mértékéről határozzon. Amint már több cikkünkben is utaltunk rá: sem a piac, sem az elemzők nem várnak újabb kamatcsökkentést. A piaci szereplők sokkal inkább a gazdasági folyamatok értelmezését várják a testülettől, melyből következtetni tudnak a kamatpálya várható idei alakulására. Egyelőre megoszlanak a vélemények arról, hogy lesz-e, és ha igen, akkor milyen mértékű vágások. A többség számít rá, hogy a jelenleg 11%-on álló ráta az idei évben még mérséklődhet.
A Világgazdaság szerint a belföldi piaci szereplők és elemzők augusztus közepén az év hátralévő részére összesen mintegy 100 bázispontos vágást vártak. Ebből augusztus 16-án 50 bp-nyi meg is valósult. A másik 50 bp időzítése egyelőre kérdéses, annyi bizonyosnak tűnik, hogy jövő hétfőn (szeptember 20-án) nem várható újabb kamatmérséklés.
A Reuters augusztus közepi elemzői felmérésének eredménye szerint (mely 19-én, a kormányválság kirobbanásának napján került publikálásra, tehát a kormányválság hatásait nem tükrözte), az 50 bp-os vágást követően további 100 bázispontos csökkentésre számítottak a szakértők. A napokban közölt londoni elemzői vélemények számottevő mértékben megoszlottak a várható további idei kamatcsökkentések mértékéről: a válaszok 0 és 100 bp között szóródtak. A véleménykülönbségeket főként az egyensúlyi folyamatokban (költségvetés, folyó fizetési mérleg) mutatkozó bizonytalanságok, illetve a dezinfláció várható sebességének eltérő megítélése okozza.
A képet tovább árnyalja, hogy a napokban Auth Henrik parlamenti beszámolójában egy esetleges kamatemelés lehetőségét sem zárta ki. Az MNB alelnöke szerint az erről szóló döntés az akkor még csak sejthetően módosuló idei deficitcélok piaci fogadtatásának, illetve a kockázati prémium módosulásának függvénye. A kamatemelés lehetősége szinte mindig említésre kerül a jegybankvezetők nyilatkozataiban, de az így is igen magas irányadó ráták emelése feltehetően nem lenne "hatékony" megoldás az orvoslandó problémák kezelésére. A magyar kamat- illetve hozamprémium jelenleg is igen magas (a régió országai közül a legmagasabb), feltehetően ehhez köthető a viszonylag stabil és erős forintárfolyam is. A jegybank legutóbbi kamatdöntésekor minden pozitív hír nélkül csökkentett kamatot, a költségvetési célok PM által történő "tisztázása" és a meghirdetett kisebb kiigazító csomag mellett irrealitás lenne a kamatemelési szándékot komolyan venni.
A műszaki felsőoktatásban tanulók közel kétharmada külföldi elhelyezkedésben is gondolkodik.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
Most még egyszerűbbé vált a bevásárlás: az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent.
A Gránit Banknál egyedülálló módon május 26-tól már mobilalkalmazásból is, teljesen online, 10 perc alatt igényelhető a Munkáshitel a banknál már számlával rendelkező ügyfelek számára. Új számlanyitás esetén akár 90.000 forintot is jóváír az igénylők számláján a pénzintézet.