Semjén Zsolt beadta a törvényjavaslatot a készpénzhasználat új szabályairól.
Egyetlen év alatt negyedével nőtt a magyar kártyákkal bonyolított fizetési forgalom, és több mint ötödével többször fizettünk a plasztikunkkal a boltokban vagy az internetes elfogadóhelyeken. Elég jól hangzik, ugye? Csak az a baj, hogy közben mindig több készpénzt is veszünk fel a bankkártyánkkal, ezért összességében csak csigalassúsággal araszolunk egy átláthatóbb, nemzetgazdasági szinten akár még költséghatékonyabban is működni képes pénzforgalmi rendszer felé. Ugyanis még mindig közel kétszer több készpénzt veszünk fel a bankkártyánkkal, mint amennyit elköltünk vele.
Megjelentek az MNB friss, tavalyi utolsó negyedévre vonatkozó adatai a hazai pénzforgalom állapotáról, amelyből kiderül, hogy:
Éves alapon kicsit több mint negyedével, 25,3 százalékkal nőtt a hazai kibocsátású bankkártyákkal bonyolított fizetési forgalom, a kártyás vásárlások darabszáma pedig 21 százalékkal emelkedett.
Egy kicsit hosszabb távra kitekintve is az látszik, hogy a magyarok egyre többet és többet fizetnek a plasztikjukkal, hiszen öt év alatt több mint 2-szeresére nőtt a kártyás fizetések értéke és darabszáma is. Egy főre 2015-ben havi 3,6 darab, összesen közel 27 ezer forintnyi kártyás vásárlás jutott Magyarországon. Összesen közel 430 millió darab tranzakciót hajtottunk végre 3205 milliárd forint értékben.
A kártyás fizetési forgalom alakulásának dinamikáját azonban mindig ahhoz képest érdemes értékelni, hogy mindeközben készpénzzel, esetleg más készpénz-helyettesítő eszközökkel mennyit fizetnek az emberek, hogyan alakulnak az arányok.
A plasztikokkal a tavalyi utolsó negyedévben 4,2 százalékkal több pénzt vettünk fel, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban, mindeközben a készpénzfelvételek darabszáma minimálisan csökkent.
A fentiekből adódik a kártyás vásárlások és a készpénzfelvételek értékének aránya, amely a kártyás fizetések javára ugyan folyamatosan javul, de azért még így is 1,9-szer több készpénzt veszünk fel a plasztikokról, mint amennyit költünk velük.
Ha ahogyan az MNB tervezi, az azonnali átutalást is bevezetik pár éven belül Magyarországon, akkor ez az elektronikus fizetési forma is megjelenhet akár a bolti fizetéseknél, vagyis a készpénz helyettesítője is lehet ezen a fronton is. Addig minden esetre marad főleg a számlák befizetésére, cégek közötti elszámolásra, egymástól távol lévő személyek közötti fizetésre vagy éppen nagyobb összeg mozgatására különösen alkalmas elektronikus pénzküldési módozat. A forint átutalások összértéke 4 százalékkal, darabszáma 2 százalékkal emelkedett éves alapon.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
2014 negyedik negyedévéhez viszonyítva 9 százalékkal nőtt a csoportos beszedések értéke 2015 negyedik negyedévére, a darabszámot tekintve ugyanakkor csak 3 százalékos volt a bővülés. Tavaly egész évben még mindig csak 67,7 millió darab csoportos beszedésre került sor egész évben, vagyis háztartásonként nagyjából havi 1,4 ilyen tranzakciót bonyolítottak. Ebből arra lehet következtetni, hogy valószínűleg sok az olyan háztartás, ahol a rendszeres befizetéseket leginkább sárga csekken (készpénzzel) vagy átutalással fizetik be.
De ezek mellett a tipikusan rendszeres beszedéseket bonyolító szolgáltatókat (telekom cégek, közmű-szolgáltatók stb.) egy helyre gyűjtő szolgáltatók (pl. Díjnet, vagy az épp most ide beolvadó Távszámla) is sok ügyfelet vonzanak, ezeknél pedig a tranzakciónként tulajdonképpen ingyenes kártyás fizetési módot is lehet használni.

Óriási hiteldilemma előtt áll rengeteg magyar család: milliókat spórolhatnak így, de van egy bökkenő
Az MNB legfrisseb adatai alapján idén februárban már megközelítette a 17,3 millió forintot az újonnan felvett szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos szerződéses összege.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


