17 °C Budapest

A végtörlesztő hitelek tizede a Fundamentától jöhetett

Pénzcentrum
2012. január 6. 10:32

A végtörlesztésnek és a más tényezőknek köszönhetően a tavaly ilyenkor tervezett 30 milliárd forint helyett 44 milliárd forint új lakáshitelt helyezett ki a Fundamenta-Lakáskassza 2011-ben. A takarékpénztár piaci részesedése a lakáshitel-kihelyezésekben így csaknem négyszeresére, 18%-ra nőtt.

2011 novemberéig 307 milliárd forint összegű új lakás-előtarékossági szerződést kötött a Fundamenta, ami 23 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban kötött új üzletek szerződéses értékét. Ezzel a cég becslései szerint mintegy 60 százalék körüli piaci részesedést ért el az új szerződések terén.

A lakás-takarékpénztári törvény tavaly januárban hatályba lépett, kedvező irányú változását a Fundamenta saját értékelése szerint maximálisan kiaknázta az aktív lakáshitelezéssel is. Tavaly év elején még 30 milliárdos lakáshitelezést tervezett, ez végtörlesztés nélkül 24%-al 36,4 milliárdra, végtörlesztéssel együtt pedig mintegy 46%-al gyarapodva 43,7 milliárd forintra emelkedett 2011 végéig.

Elözönlötték a Fundamentát a lakáshitelt felvevők


2011 novemberéig a Fundamenta 33,9 milliárd forint lakáshitelt folyósított, ezzel közel 18%-os piaci részesedést ért el. Ez a szám a 2010-es év hasonló időszakában 4,9% volt. A társaság tavaly az utolsó hónapban további mintegy 10 milliárd Ft hitelt helyezett ki, azaz a lakáskassza decemberben megközelítőleg annyi hitelt folyósított, amennyit 2010-ben egész évben összesen (2010: 11,6 milliárd Ft), és mintegy 4-szer többet éves összevetésben.

A teljes hazai lakáshitel piac az MNB adatai szerint 2010 novemberéig 212,2 milliárd, míg 2011 novemberéig 191,4 milliárd forint volt. A Fundamenta hitelezése nélkül ez az adat 2010 novemberéig 201,8 milliárd, míg 2011 novemberéig pedig 157,5 milliárd forint volt. A 60 napon túli késedelembe eső hitelek állománya a lakás-előtakarékossági tapasztalatoknak és a viszonylag új állománynak köszönhetően mindössze 3,43% a cégnél.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Elözönlötték a Fundamentát a lakáshitelt felvevők


Ami a végtörlesztést illeti, a Fundamenta tavaly karácsonyig 4850 ügyfél esetében 18,5 milliárd forint összegben fogadott be hitelkérelmet, ez összegben 7,5%-os, darabszámban 12%-os piaci részesedést jelent ezen hitelcél esetében.

PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2025. május 11. 11:37
Trump elnök rácsodálkozott, hogy a karácsonyi játékokat már májusban behozzák az országba az importő...
Kasza Elliott-tal  |  2025. május 10. 18:16
Február 11-én vásároltam a mostani csomagom első adagját, szerintem három hónapig még sosem tartotta...
Holdblog  |  2025. május 10. 10:18
Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai...
Összkép  |  2025. május 10. 01:33
Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester é...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 11. vasárnap
Ferenc
19. hét
Május 11.
Miskolc napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?