Újragondolt kamattámogatási rendszert vezetne be a kormány jövőre. Három különböző arányban a referenciakamathoz kötött támogatást kaphatnak a lakásvásárlók, hitelcéltól, gyermekszámtól függően. A legnagyobb támogatás az új lakást vásárló, vagy építő 3 gyerekes családoknak járhat, a legkevesebbet a használt lakást választók kaphatják. A támogatás kihasználásához magas kereset sem szükséges, amennyiben a család havi nettó keresete eléri a 150 ezer forintot már kihasználható a kamattámogatás teljes mértéke.
Az otthonteremtési kamattámogatás új lakás vásárlására, építésére, használt lakás vásárlására, lakás korszerűsítésére igényelhető. A kamattámogatás mértéke eltér a két hitelcél között, újlakás vásárlása esetén függ még a gyerekek számától is. A következő táblázatban a három különböző kamattámogatási szintek közötti különbséget ábrázoltuk.

Az első 5 évben alkalmazott kamattámogatási rendszer azoknak kedvezhet, akik 5 éven belül bérnövekedésre számítanak. A 6. évtől kezdve a kamat teljes hiteldíj költségével együtt kell fizetni az adósoknak, épp ezért a kezdeti hiteligényléskor is a teherbírásuk mérlegelésekor a kamattámogatás nélküli összeggel érdemes számolni. A bankok általában havi nettó kereset 40 százalékában állapítják meg a maximális törlesztőrészletet új hitel folyósításakor (ez a felajánlott fedezeten túl maximalizálhatja a hitelképességünket).
Havi 200 ezer forintos nettó kereset esetén így adódó maximális havi törlesztőrészlet 80 ezer forint. Az alábbi táblázat tartalmazza eltérő futamidő és nettó keresetek mellett felvehető maximális hitelösszegeket 40 százalékos maximális teherképesség esetén.

A törvény által megszabott maximális hitelösszeg új lakás vásárlása/építése esetén 10 millió forint, használt lakás vásárlása és korszerűsítés esetén 6 millió forint. A fenti táblázatból könnyedén leolvashatjuk, hogy milyen (haztartáson belüli) nettó fizetés szükséges a maximális hitel felvételéhez, hitelcéltól függően. Minél magasabb a kért hitelösszeg annál inkább nő a támogatás mértéke is.
>> Kamattámogatás kalkulátor: számold ki te is, mennyi jár neked! <<
A futamidő növekedésével is egyre gyarapszik a kamattámogatás révén realizált nyereség, hiszen minél hosszabb egy hitel futamideje, annál nagyobb arányban fizetünk kamattörlesztést az első 5 éves időszakban. Így a használt lakásra kapható maximális 1 millió 98 ezer forintos kamattámogatást már 150 ezer forintos nettó fizetéstől megkaphatjuk, 25 éves futamidő mellett.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Új lakás vásárlása esetén viszont 250 ezer forintos nettó keresetre van szükség ahhoz, hogy igénybe tudjuk venni a maximálisan kapható kamattámogatást, amelynek mértéke 1 millió 793 ezer forint, 25 éves futamidő mellett.
- Új lakás vásárlása esetén a használatba vételi engedély, építés esetén az építési engedély kiadására 2010. január 1-jét követően kerül sor.
- Használt lakás vásárlása esetén: a kamattámogatás csak olyan, a rendelet hatályba lépését követően megkötött adásvételi szerződéssel rendelkező, legalább komfortos használt lakások megvásárlására vehető, melynek tulajdonosa e lakás helyett másik lakást vásárol és erről nyilatkozik.
- Korszerűsítés esetén a kamattámogatás akkor vehető igénybe, ha a kérelem benyújtásának időpontjában a korszerűsítési munkálatok még nem kezdődtek meg.
- A hitel maximális összege új lakás vásárlása/építése esetén 10 millió forint, használt lakás vásárlása és korszerűsítés esetén a 6 millió forintot.
- A kamattámogatást igénybe vevő csak természetes személy lehet.
- Legalább az egyik szülő bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik.
- Az építési/vásárlási, illetve korszerűsítési költségek 70%-át számlával kell igazolni.
- Adóhatósági igazolást kell bemutatni arról, hogy az igénylők köztartozásmentes adózók.
A támogatás mértéke függ még a forinthitel díjától és a referenciakamat mértékétől. A fenti számítások során 11 százalékos piaci díjjal és 7,25 százalékos referenciakamattal számoltunk, ezek növekedésével gyarapodik a támogatás összege is.
>> Kamattámogatás kalkulátor: számold ki te is, mennyi jár neked! <<

Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


